Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dziś dzień św. Łucji: tak Luciadagen świętują w Norwegii Kultura
Maja Zych 13 grudnia 2018
07:00

Dziś dzień św. Łucji: tak Luciadagen świętują w Norwegii

5
Skomentuj
W czasie pochodu śpiewa się piosenki, w szczególności „Luciasangen”, która ma również tytuł „Santa Lucia”. By Per Palmkvist Knudsen (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons
13 grudnia wypada dzień św. Łucji, męczennicy z Syrakuz, który obchodzony jest co roku nie tylko w Szwecji, ale także w Norwegii. To święto typowo skandynawskie, które postrzegane jest jako rozpoczęcie radosnego okresu przygotowania do Bożego Narodzenia.
Artykuł został po raz pierwszy opublikowany 13 grudnia 2018 roku. 

Luciadagen to święto światła, które obchodzi się uroczyście między innymi w wielu norweskich szkołach i przedszkolach. Zgodnie z kalendarzem juliańskim 13 grudnia wypadała najdłuższa noc w roku, a dla pierwszych chrześcijan Łucja stała się symbolem nadejścia dłuższych i jaśniejszych dni.

Św. Łucja – patronka ociemniałych, męczennica i święta katolicka oraz prawosławna, która mimo tortur nie wyrzekła się swojej wiary. Jako młoda dziewczyna sprzeciwiła się zaaranżowanemu małżeństwu z chłopcem z tej samej klasy społecznej. Mężczyzna miał zemścić się i donieść władzom o tym, że Łucja jest chrześcijanką – z tego powodu była aresztowana i torturowana oraz zmuszana do prostytucji, ale do końca pozostała wierna swojej religii.

Orszak św. Łucji

Najważniejszym elementem świętowania 13 grudnia jest pochód, w którym wszystkie osoby ubrane są na biało. Orszakowi przewodzi zawsze Luciabrud, zgodnie z tradycją jasnowłosa dziewczyna przybrana w wieniec ze świecami lub lampkami. Odegranie tej roli to wielki zaszczyt i marzenie prawie każdej dziewczynki. W pochodzie powinni znaleźć się także chłopcy z gwiazdami.

Najczęściej świąteczne orszaki organizowane są w przedszkolach i szkołach, gdzie dzieci śpiewają tradycyjną piosenkę „Santa Lucia”.

Co ciekawe, w niektórych placówkach zaczęto wybierać osobę przewodzącą orszakowi poprzez losowanie. Wszystko po to, aby nie mogło być mowy o dyskryminacji ze względu na płeć czy wygląd – w efekcie jako Luciabrud można czasem zobaczyć też chłopca lub ciemnowłosą dziewczynkę.
Podczas świętowania Luciadagen nie może zabraknąć tradycyjnych zakręconych bułeczek z rodzynkami i kardamonem. Lussekatter – bo taką nazwę noszą – zawierają także szczyptę szafranu, który nadaje im piękną żółtawą barwę.

Świętowanie na wzór Szwecji

Ze wszystkich skandynawskich państw Luciadagen najbardziej popularne jest w Szwecji,  gdzie świętowanie jest najhuczniejsze, a jego historia sięga końca XIX wieku. Tradycja przeniosła się jednak w drugiej połowie XX wieku także do Norwegii, Danii, Finlandii i Islandii.

W kraju fiordów obchodzenie tego dnia odbywa się na wzór szwedzkiej tradycji, jednak jest o wiele bardziej popularne wśród dzieci niż u dorosłych, którzy rzadziej organizują z tej okazji spotkania i przyjęcia.

Tak wygląda tradycyjny pochód św. Łucji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
baster pl
baster pl 14-12-2019 16:38

Norwegowie najbardziej wierzą w to, że ubogacanie kulturowe to coś czego ich kraj potrzebuje jak ryba wody. Tfu.

-11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 13-12-2019 21:44

Spotkałem wielu wierzących Norwegów. Ostatnio coraz mniej ludzi wierzy. To trochę dziwne poniewaz ani nie pojawiły się dowody na nieistnienie Boga ani na jego istnienie to tylko jakaś „moda”. Wystarczy poczytać żywoty świętych i byli tacy, którzy byli mistykami i tacy, którzy Boga nie doświadczyli w mistyczny sposób a wierzyli. Co do diabła to wystarcza niewielkie możliwości mediumiczne i można go szybko poznać i zniszczyć sobie życie przy okazji. Można być niewierzącym z pewnych przyczyn a być dobrym człowiekiem, lepszym niż nie jeden wierzący...

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 15-12-2017 08:26

bojfraoszlo napisał:
...tak to jest jak się pyta osoby niewierzacej...

Jak spytac osobe wierzaca w gusla to tez moze wysmiac pytanie.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 14-12-2017 14:20

...tak to jest jak się pyta osoby niewierzacej...

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marian Paździoch
Marian Paździoch 13-12-2017 23:04

Raz się zapytałem Norweżkę czy wierzy w Boga to mnie wyśmiała

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas