Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Świąteczne pomysły

W święta wygrywa nawet z piwem i colą: w sklepach znów króluje julebrus

Monika Pianowska

09 grudnia 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
W święta wygrywa nawet z piwem i colą: w sklepach znów króluje julebrus

Browary w całym kraju wyspecjalizowały się w produkcji julebrus własnego przepisu. MN

Norwegowie uwielbiają bożonarodzeniową atmosferę, ale wśród zamiłowania do tematycznych ozdób, kolęd, jedzenia i prezentów wyróżnia się coś jeszcze: szał na… julebrus. Co roku lokalne bezalkoholowe świąteczne napoje cieszą się nad fiordami – i to nie tylko wśród najmłodszych – takim zainteresowaniem, że produkty najpopularniejszych koncernów i browarów idą w odstawkę.
Choć niektórzy twierdzą, że zawsze jest odpowiednia pora na julebrus, sezonowe napoje świąteczne pojawiają się w Norwegii zwykle jesienią i pozostają na sklepowych półkach do stycznia. Przez ten czas konsumenci naprawdę mają w czym wybierać. Julebrus może różnić się smakiem i kolorem, pojemnością i opakowaniem, w zależności od regionu pochodzenia, lecz bez względu na to kojarzy się z jednym: świętami.

Cały wachlarz możliwości

Bożonarodzeniowe napoje w okolicach grudnia stają się numerami jeden na liście norweskich zakupów, detronizując nawet kultową Coca-Colę, a w przypadku wielu również i piwo. Wyglądem zresztą całkiem je przypominają. Przeważnie. Browary w całym kraju wyspecjalizowały się jednak w produkcji julebrus własnego przepisu, dlatego na przykład ten z Sørlandet oraz centralnych i północnych regionach Østlandet (jak Oppland, Hedmark) będzie bardziej brązowy o posmaku winogron czy szampana, na zachodzie i północy natomiast o barwie wpadającej w czerwień i smaku nadających ją owoców, jak maliny i truskawki, ale występują także zielone i żółtawe świąteczne napoje.
Gdyby ktoś nie zdecydował się na szukanie swojego faworyta na podstawie własnych degustacji, może zasugerować się wynikami testów i ankiet publikowanych cyklicznie chociażby na łamach prasy. Zawsze wysoko w tego typu rankingach plasuje się Hamar og Lillehammer Julebrus, podobnie Grans, Lerum i Ringnes, a także Hansa, CB, Aass czy Rudolf og Nissen.

Tajna broń Coca-Coli

W tym roku norweskim specjałom doszedł konkurent. Naprzeciw spragnionym julebrus konsumentom (najprawdopodobniej w związku z drastycznym spadkiem sprzedaży popularnych w innych porach roku napojów) wyszedł koncern Coca-Cola, wypuszczając na rynek produkt specjalnie dla smakoszy z kraju fiordów, o nazwie Julestemning. Zaskarbić sobie serca (i podniebienia) Norwegów może nie być mu łatwo, ale autorzy napoju sądzą, że tajną bronią w jego przypadku okaże się oryginalny smak wanilii.
W Norwegii istnieje mnóstwo rodzajów świątecznego napoju: julebrus.
W Norwegii istnieje mnóstwo rodzajów świątecznego napoju: julebrus. commons.wikimedia.org/ Chell Hill/ CC BY-SA 3.0
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram