Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Kultura

Do lodowego skarbca na Svalbardzie dołączy muzyka. W „arktycznym bunkrze” ma przetrwać 1000 lat

Monika Pianowska

11 lipca 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Do lodowego skarbca na Svalbardzie dołączy muzyka. W „arktycznym bunkrze” ma przetrwać 1000 lat

„Bunkier” ma być gotowy na przyjęcie pierwszego muzycznego depozytu na początku 2022 roku. stock.adobe.com/licencja standardowa

Zlokalizowany na arktycznej wyspie w połowie drogi między biegunem północnym a kontynentalną Norwegią tzw. spichlerz końca świata czeka na kolejny depozyt. Tym razem do schronionych w wiecznej zmarzlinie Spitsbergenu nasion, książek i oprogramowania dołączy kolejnych fragment naszego kulturowego dorobku – muzyka.
Norweska firma Elire, która zleciła przetworzenie cyfrowe ogromu najważniejszych utworów muzycznych, zapewnia, że zakopany pod lodem i śniegiem archipelagu Svalbard skarbiec – nazwany Global Music Vault – przetrwa co najmniej 1000 lat.

Rdzenne rytmy na równi z popowymi hitami

Od plemiennej muzyki rdzennych mieszkańców Australii po szlagiery Beatlesów: Elire Management Group z siedzibą w Oslo nie chce chronić tylko określonego gatunku lub pewnej epoki. Doborem muzyki, która razem z nasionami i zdigitalizowaną literaturą trafi do naturalnej lodówki spichlerza, zajmie się globalny komitet we współpracy z różnymi grupami biznesowymi. Oczekuje się, że zgłoszenia krajowe zostaną poddane pod głosowanie opinii publicznej.

Przechowywane tu dane, zaprojektowane z myślą o klęskach żywiołowych i katastrofach spowodowanych przez człowieka, w najbezpieczniejszym miejscu na ziemi, przetrwają wieki. ~Global Music Vault

Dodatkowo mają pomóc zimne i suche warunki panujące na Spitsbergenie.

Dodatkowo mają pomóc zimne i suche warunki panujące na Spitsbergenie. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

Technologia przechowywania w Global Music Vault została opracowana przez firmę Piql, z wykorzystaniem kodowania binarnego i kodów QR o dużej gęstości, zapisanych na specjalnej, wytrzymałej folii optycznej. Sam svalbardzki skarbiec ma zaś wytrzymać nawet impulsy elektromagnetyczne pochodzące z wybuchu nuklearnego, które normalnie powodowałyby trwałe uszkodzenie sprzętu elektronicznego i czy plików cyfrowych. Będzie miał takie same zabezpieczenia jak Arktyczne Archiwum Świata i Globalny Skarbiec Nasion. Dodatkowo mają pomóc zimne i suche warunki panujące na Spitsbergenie.
„Bunkier” ma być gotowy na przyjęcie pierwszego muzycznego depozytu na początku 2022 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


GDN

11-07-2021 22:11

jan kaczmarek: naprawdę? komentarz typowo polski..

jan kaczmarek

11-07-2021 21:50

Naprawdę?
Typowo norweskie....
I tak dojdzie kiedyś do wojny nuklearnej i nic nie przetrwa w tym bunkrze.
Człowiek to taki dziwny ssak...zabija siebie nawzajem nie dla pożywienia.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok