Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Chcą norweskiej tradycji na prestiżowej liście UNESCO. Tym razem chodzi o narty Kultura
Monika Pianowska 19 kwietnia 2020
08:00

Chcą norweskiej tradycji na prestiżowej liście UNESCO. Tym razem chodzi o narty

Skomentuj
Pomysłodawcy inicjatywy chcą udowodnić, że drewniane norweskie narty to nie przeżytek. adobe stock/ licencja standardowa
Jak wskazują źródła historyczne, Norwegowie jeździli na nartach prawdopodobnie już kilka tysięcy lat temu – powstanie najstarszych malowideł skalnych przedstawiających sprzęt narciarski i jego użytkowników, odkrytych na terenie dzisiejszej gminy Rødøy, datuje się na około 4,5 tys. lat wstecz. Mówi się, że mieszkańcy kraju fiordów przychodzą w nich na świat, pewnikiem natomiast narciarstwo stanowi istotny element norweskiej kultury.
Właśnie dlatego, jak pisze NRK, grupa entuzjastów podjęła próby wpisania tradycyjnych drewnianych nart i związanego z nimi rzemiosła na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. To spis stworzony, by zachować pieśni, tańce, tradycje czy języki, które znikają z powodu globalizacji i dynamicznie zmieniającego się trybu życia.
Reklama
Pomysłodawcy inicjatywy chcą udowodnić, że drewniane norweskie narty to nie przeżytek. Spodziewają się jednak, że proces ten może zabrać nawet 4-5 lat. Zanim projektem zajmie się UNESCO musi mu się przyjrzeć także Norweska Rada ds. Kultury. Do tej pory na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego znalazły się dwie propozycje z kraju fiordów: tradycyjna muzyka i taniec z Setesdal (stev) i tradycja budowania drewnianych łodzi (oselvar). W spisie UNESCO znajduje się też polski akcent, szopkarstwo krakowskie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas