Komunikat prasowy

Znany ekonomista zaskakuje. Chce płacić ludziom mieszkającym na północy Norwegii

Emil Bogumił

29 marca 2024 13:31

Udostępnij
na Facebooku
2
Znany ekonomista zaskakuje. Chce płacić ludziom mieszkającym na północy Norwegii

Ekonomista chce doprowadzić do populacyjnego rozwoju północnej części kraju fiordów. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Znany i często kontrowersyjny ekonomista Jan Ludvig Andreassen zaprezentował nowy pomysł, który miałby powiększyć populację północnej Norwegii. Przedstawiciel Eika Gruppen chce, by każda pracująca w regionie osoba otrzymywała od państwa 100 tys. NOK.
– Musimy odwrócić uwagę od kosztownych projektów infrastrukturalnych i dotyczących akumulatorów, a raczej skłonić ludzi do przenoszenia się do północnej Norwegii – stwierdził Andreassen w rozmowie z redakcją Minervy. – Prawdopodobnie znajdzie się wielu chętnych, by żyć jak Lars Monsen [norweski poszukiwacz przygód i dziennikarz – red.] w Finnmarku. Dajmy im na to pieniądze – dodaje ekonomista.

Linię dopłat umieścił w gminie Værnes w Trøndelag. We wskazanym przez niego obszarze trzech północnych okręgów Norwegii oraz północnej części Trøndelag żyje 650 tys. osób. Uwzględniając mniej zurbanizowane obszary, bez metropolii Tromsø, Bodø i Alta, populacja spadnie do 500 tys. osób. – Możemy zacząć od wsparcia w wysokości 20-30 tys. NOK i stopniowo je zwiększać. Tak długo, aż osiągniemy pożądany wzrost liczby ludności – puentuje.
Zdaniem Andreassena wsparcie powinna otrzymać każda osoba pracująca w sektorze prywatnym lub publicznym. Jeśli wsparcie wyniosłoby 100 tys. NOK, a otrzymałoby je 250 tys. osób, budżet państwa straci rocznie około 25 mld NOK.

Źródło: Minerva, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

31-03-2024 11:16

Pewnie nie pierwszemu przyszło to na myśl ale może by tak tych biednych uchodzcow z Ukrainy tam wysłać? I tak już im płacimy więc można dwie pieczenie przy jednym ognisku...

Krzysztof ....

29-03-2024 19:08

Norwegia to już koniec zasiedlenia siłą roboczą. Przyjadą tylko ci co będą siedzieć na zasiłkach.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok