Biznes i gospodarka

Euro nową walutą Norwegii? „Jedyne rozsądne rozwiązanie”

Emil Bogumił

16 listopada 2023 11:45

Udostępnij
na Facebooku
19
Euro nową walutą Norwegii? „Jedyne rozsądne rozwiązanie”

Dyskusja nad wprowadzeniem euro wróciła przez wzgląd na utrzymującą się słabość korony norweskiej. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa (zdjęcie poglądowe)

– Jedynym rozsądnym, długofalowym rozwiązaniem będzie porzucenie korony na rzecz euro – twierdzi główny ekonomista grupy Eika Jan Ludvig Andreassen. Propozycja zmiany waluty to pokłosie kryzysu, w jakim znalazł się norweski pieniądz. Część finansistów zaznacza, że jedynie drastyczne rozwiązania ustabilizują trudną sytuację państwa.
– Norwegowie muszą nauczyć się żyć bez dorsza na banknocie, jeśli zmiana systemu przyniesie nam tyle korzyści – dodaje Andreassen. Zwrócił uwagę, że niepewne działania Norges Banku w sprawie ustalania stóp procentowych zniechęciły do kraju fiordów inwestorów. Miały ich także utwierdzić w przekonaniu, że korona norweska jest słabą walutą. – To był duży eksperyment, a jako posiadacze wrażliwej waluty straciliśmy na nim – przyznał ekonomista z grupy Eika.

Jan Ludvig Andreassen zwrócił uwagę, że Norwegia porzuci koronę na rzecz euro, kiedy na podobny krok zdecyduje się Szwecja. Zaznaczył, że do tego momentu kraj fiordów powinien kreować politykę pieniężną na wzór Danii.

Dania uniknęła konieczności wejścia do strefy euro, przyjmując klauzulę rezygnacyjną (opt-out). Nawet jeśli spełni warunki dobrego zarządzania gospodarką, Wspólnota nie może zmusić jej do wprowadzenia wspólnej waluty. W rzeczywistości polityka pieniężna i kursowa Narodowego Banku Danii uzależniona jest od postępowania Europejskiego Banku Centralnego. Duńskie instytucje finansowe od lat naśladują działania najważniejszego banku strefy euro. Dzięki temu, korona duńska utrzymuje stały kurs wobec euro.

Euro w Norwegii to same korzyści?

Ekonomiści grupy Eika zwracają uwagę, że wprowadzenie euro w Norwegii przyniesie szereg korzyści:

1) zwiększenie i ułatwienie handlu z Unią Europejską,
2) kupowanie nieruchomości w Norwegii przez osoby z zagranicy,
3) prostsza i tańsza organizacja wyjazdów zagranicznych z Norwegii.

Ponadto, euro miałoby zagwarantować stabilny i pewny kurs oraz zlikwidować koszty przewalutowania. Kraj fiordów miałby stać się również atrakcyjniejszy dla inwestorów.
Ekonomiści zwracają uwagę, że niezadowolenie z własnej waluty może wzrastać wraz z pojawieniem się kolejnych problemów korony norweskiej.

Ekonomiści zwracają uwagę, że niezadowolenie z własnej waluty może wzrastać wraz z pojawieniem się kolejnych problemów korony norweskiej.Fot. Fotolia

Wejście Norwegii do strefy euro wymagałoby zgody mieszkańców kraju fiordów. Obecnie rządzący nie pracują nad podobną reformą. Koalicja Partii Pracy i Centrum nie może dojść do konsensusu w sprawie zacieśniania relacji w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Pierwsze ugrupowania opowiada się za wejściem Norwegii do UE. Centrum odrzuca ten pomysł i domaga się zrewidowania obecnych zasad współpracy.

Źródła: Nettavisen, E24, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Bred

22-11-2023 08:12

Tylko nie EURO bo będzie jeszcze gorzej wystarczy spojrzeć na Włochy co z nimi EURO zrobiło

N O

19-11-2023 21:27

Amnezja.Zapomnieli jak Ryży ich dymał.

jahu201

19-11-2023 13:06

Bardzo dużo osób głosowało na koalicję obywatelska.. Jaki powód?

jahu201

19-11-2023 13:04

Nic z tego nie wynika, nadal głęboka recealsja.
Wartość pieniądza to wielkość gospodarki a tej szukać że świeca w reku

czarnulka0710

18-11-2023 11:29

Zbigniew Dylewski.....Unia Europejska, rozpad? Polecam obejrzeć bo zdanymi sie nie dyskutuje...

chatom

18-11-2023 05:18

Zyskały tylko Niemcy,a Holandia nie straciła

LewySierpowy

17-11-2023 23:13

czarnulka0710 napisał:
Żadnego euro.....to najgłupszy pomysl jaki by sobie zrobili norwescy obywatele......nigdzie sie to dobrze nie skoczyło dla zwykłego zjadacza chleba.....
Podaj kraj ,ktory po wejsciu w strefe Euro cos stracilo? Jak na razie kraje w strefie Euro maja jednoliczbowa inflacje,nie placa za przelewy wewnatrz krajow strefy Euro

czarnulka0710

17-11-2023 16:06

Żadnego euro.....to najgłupszy pomysl jaki by sobie zrobili norwescy obywatele......nigdzie sie to dobrze nie skoczyło dla zwykłego zjadacza chleba.....

chatom

17-11-2023 13:49

Dołaczyč do strefy Euro to tylko po to by rartować tą upadającą walutę

chatom

17-11-2023 13:44

Akurat??Już szykujecie Polaków do przejęcia Euro?A co z 300 tonami naszego złota,800 mld złotych?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok