Komunikat prasowy

Różnice w cenach największe w historii. Za prąd trzeba zapłacić dziesięciokrotnie więcej

Emil Bogumił

24 stycznia 2022 09:27

Udostępnij
na Facebooku
Różnice w cenach największe w historii. Za prąd trzeba zapłacić dziesięciokrotnie więcej

Użytkownicy na północy mogą liczyć na niższe ceny energii przez wzgląd na warunki naturalne, które sprzyjają produkcji prądu. /zdjęcie poglądowe, fot. Pixabay

Przepaść pomiędzy cenami energii elektrycznej na północy i południu Norwegii jeszcze nigdy nie była taka duża. Użytkownicy mieszkający na południu, zachodzie i południowym wschodzie kraju płacą za każdą kilowatogodzinę dziesięciokrotnie więcej. To kolejny odnotowany w styczniu rekord.
Reklama
Średnia cena prądu w środkowej i północnej części Norwegii wynosi 24 stycznia 0,13 NOK za kWh. Użytkownicy w pozostałych regionach kraju zapłacą za prąd 1,36 NOK. Tak wysokie dysproporcje odnotowano w Norwegii po raz pierwszy w historii. Poprzednie rekordy odnotowano 16 i 17 stycznia. Różnice sięgały wówczas 700 proc.

W porównaniu z ostatnim rokiem cena prądu w południowych regionach kraju wzrosła o 113 do 170 proc. Z kolei na północy i w środkowej Norwegii potaniała o około 75 proc. Jak wynika z danych Nord Pool, dysproporcje są jeszcze większe, gdy obecne stawki porównamy ze średnią z lat 2013-2019. Podwyżki sięgają wtedy 375 proc.
Dane prezentowane przez Nord Pool nie zawierają dodatkowych opłat i podatków. Jeśli je uwzględnimy, użytkownicy na południu zapłacą w poniedziałek średnio 2,17 NOK za każdą zużytą kilowatogodzinę. Rekordowe ceny odnotowane w 2021 roku przekraczały 5,50 NOK.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram