Komunikat prasowy

Rozmowy w cieniu wojny i kryzysu. Kraje nordyckie chcą wspólnie dbać o klimat i bezpieczeństwo

Emil Bogumił

17 sierpnia 2022 12:22

Udostępnij
na Facebooku
Rozmowy w cieniu wojny i kryzysu. Kraje nordyckie chcą wspólnie dbać o klimat i bezpieczeństwo

Na zdjęciu (od lewej): premierka Finlandii Sanna Marin i premier Norwegii Jonas Gahr Støre. Fot. Torbjørn Kjosvold/Forsvaret (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Bezpieczeństwo i obronność, polityka klimatyczna i kryzys energetyczny były głównymi tematami rozmów przedstawicieli rządów Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii oraz Islandii. Politycy wyznaczyli kierunek, w którym powinien podążać region w ciągu najbliższych 30 lat.
15 sierpnia w Oslo z Jonasem Gahr Støre spotkały się szefowe Rady Ministrów wszystkich państw nordyckich. Katrín Jakobsdóttir, Mette Frederiksen, Sanna Marin, Magdalena Andersson i Jonas Gahr Støre rozmawiali m.in. o bieżącej sytuacji geopolitycznej. – Fakt, że Finlandia i Szwecja ubiegają się o członkostwo w NATO, jest historyczną zmianą dla nordyckiej polityki bezpieczeństwa i współpracy obronnej. Moją ambicją jest, abyśmy jeszcze bardziej zacieśnili i tak dobrze funkcjonujące działania – skomentował spotkanie premier Jonas Gahr Støre. – Inwazja Rosji na Ukrainę, członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO oraz kryzys klimatyczno-energetyczny oznaczają, że współpraca nordycka chyba nigdy nie była ważniejsza – dodał.

Państwa nordyckie zgodziły się na przeprowadzanie wspólnych ćwiczeń i szkoleń wojskowych. Chcą także wzmocnić region w strukturach NATO. Rozwój współpracy ma także nastąpić w zakresie logistyki wojskowej, dostaw oraz obrony powietrznej.

Państwa nordyckie wyznaczają światowe trendy?

Obecni na spotkaniu politycy stwierdzili także, że państwa regionu mogą do 2050 roku stać się najważniejszymi elementami globalnej walki o zmniejszenie zanieczyszczeń, zachowania różnorodności gatunkowej w oceanach oraz starań o bezemisyjną żeglugę. Norwegia, Dania, Szwecja, Finlandia i Islandia chcą także wspólnie rozwijać projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyku. – Kraje nordyckie mogą wspólnie wpływać i poprawiać stan środowiska zarówno na swoich obszarach morskich, w całym regionie, jak i na świecie. Ponadto zgadzamy się na ściślejszą współpracę w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyckim – powiedział Jonas Gahr Støre.
W części spotkań polityków państw nordyckich wziął udział kanclerz Niemiec Olaf Scholz. 15 sierpnia również przebywał z wizytą w Oslo.

W części spotkań polityków państw nordyckich wziął udział kanclerz Niemiec Olaf Scholz. 15 sierpnia również przebywał z wizytą w Oslo. Fot. Torbjørn Kjosvold/Forsvaret (Flickr.com, CC BY-NC 2.0)

Spotkanie w Oslo odbyło się w ramach Nordyckiej Rady Ministrów. W 2022 roku przewodnictwo w niej sprawuje Norwegia. Rząd kraju fiordów zaznaczył, że w trakcie prezydencji będzie starał się wzmocnić walkę z zanieczyszczeniem mórz i oceanów. – Te obszary są zagrożone utratą różnorodności przyrodniczej, zanieczyszczeniem i zmianami klimatycznymi – podsumował premier Norwegii.

Komunikat Rady Ministrów
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok