Komunikat prasowy

Pracownicy transgraniczni mogą znów dojeżdżać ze Szwecji i Finlandii. Złagodzenie przepisów

Natalia Szitenhelm

26 lutego 2021 13:03

Udostępnij
na Facebooku
1

Na granicy należy udokumentować powód wjazdu. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Piotr Wawrzyniuk

Od 1 marca cudzoziemcy dojeżdżający do pracy do Norwegii ze Szwecji lub Finlandii będą mogli przekraczać granicę. Rząd złagodził w ich przypadku surowe przepisy wjazdowe.
Reklama
W komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości z 26 lutego poinformowano, że od 1 marca osoby dojeżdżające do pracy ze Szwecji i Finlandii ponownie będą mogły przyjeżdżać do Norwegii, jeśli poddadzą się rygorystycznemu systemowi testów i kontroli pod kątem koronawirusa. Decyzję wydano na podstawie zaleceń Urzędu ds. Zdrowia (Helsedirektoratet), a także Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI).

Mogą wrócić do pracy

- Prawie wszyscy pracownicy ze Szwecji i Finlandii, którzy codziennie dojeżdżają do Norwegii, zostali pozbawieni możliwości podjęcia pracy, z wyjątkiem personelu medycznego. Miało to poważne konsekwencje, zwłaszcza dla tych, którzy nie otrzymują wynagrodzenia (...). Mówimy o grupie około 3000 osób - czytamy w komunikacie resortu.

Dojazdy obejmują także pracę w godzinach wieczornych i nocnych, o ile ktoś dojeżdża po pracy prostu do domu, informuje komunikat resortu.

Wjazd pod ścisłym nadzorem

Zasady kwarantanny dla osób dojeżdżających do pracy w trybie dziennym ze Szwecji i Finlandii oznaczają, że osoby te będą zwolnione z kwarantanny wjazdowej w godzinach pracy, jeśli będą poddawane testom na covid-19 co siedem dni.

Osoby dojeżdżające ze Szwecji i Finlandii muszą okazać negatywny wynik testu na covid-19 przeprowadzonego w ciągu ostatnich siedmiu dni. Test musi być przeprowadzony w Norwegii, Szwecji lub Finlandii przed przekroczeniem granicy.

Po przyjeździe do kraju fiordów pracownik transgraniczny nie ma obowiązku poddania się nowemu testowi w dniu przyjazdu. By jednak uniknąć kwarantanny wjazdowej musi - w ciągu 7 dni od daty ostatniego testu - poddać się kolejnemu badaniu w kierunku covid-19. 

Osoby w ciągu dnia dojeżdżające do pracy ze Szwecji i Finlandii muszą podczas kontroli granicznej udokumentować swój pobyt w tych krajach. Ponadto norweski pracodawca ma obowiązek wystawić im zaświadczenie potwierdzające miejsce pracy, godziny pracy i odległość między pracą a domem.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


BaNtii

27-02-2021 09:46

To oni przekraczając granicę nie przywiozą koronawirusa gdzie będą mieć test który robili kilka dni temu, ale m.in polacy którzy robią test 24h przed wjazdem mają surowe nakazy wjazdowe i udają się od razu na kwarantanne bo jest to teraz sprawdzane to przywiozą wirusa... Chory kraj.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram