Komunikat prasowy

Equinor zarobił „tylko” 7 miliardów dolarów. To przepaść w porównaniu z 2022 rokiem

Emil Bogumił

26 lipca 2023 13:25

Udostępnij
na Facebooku
1
Equinor zarobił „tylko” 7 miliardów dolarów. To przepaść w porównaniu z 2022 rokiem

Na zdjęciu: widok na pole naftowe Johan Sverdrup Lizette Bertelsen, Jonny Engelsvoll/© Equinor

Największe norweskie przedsiębiorstwo państwowe – Equinor – uzyskało skorygowany zysk operacyjny przed opodatkowaniem w wysokości 7,54 mld dolarów. Dane opisujące drugi kwartał 2023 roku nie napawają jednak optymizmem. Strata względem 2022 roku wyniosła 10,03 mld USD.
Przychód koncernu naftowego wyniósł 23 mld dolarów. W ciągu roku spadł o 13 mld USD (131,53 mld NOK). Różnice wynikają m.in. z historycznie wysokich cen ropy naftowej i gazu, które obserwowano w II kwartale 2022 roku po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Za baryłkę brent płacono ponad 100 dolarów. Obecnie cena przekracza 82 USD. W kwietniu średnia nie przekraczała 80 USD. Equinor produkował dziennie 1,994 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. To niewielki wzrost w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku (1,984 mln).
Średnia cena ropy brent w transakcjach Equinor wyniosła 70,3 USD za baryłkę. W ciągu roku kwota spadła o 34 proc.

Średnia cena ropy brent w transakcjach Equinor wyniosła 70,3 USD za baryłkę. W ciągu roku kwota spadła o 34 proc.Fot. materiały prasowe Equinor

– Equinor osiągnął solidne zyski w kwartale, na który wpływały przestoje i spadek cen energii oraz surowców wobec zeszłorocznych kwot. Zwiększyliśmy moce produkcyjne na polu Johan Sverdrup i osiągnęliśmy tam rekordowe wydobycie. Osiągnęliśmy także wysokie wyniki z portfela międzynarodowego spółki – skomentował wyniki Anders Opedal, prezes Equinor.
Koncern zwrócił uwagę, że inwestycje skupiały się na projektach odnawialnych źródeł energii. Zarząd próbuje znaleźć odpowiednie działania, które pozwolą realizować projekty OZE w rentowny sposób. W II kwartale 2023 roku dochód z tej gałęzi energetyki wyniósł 330 mln NOK (około 33 mln USD). – Wiemy, że zapotrzebowanie na ropę i gaz zmniejszy się w pewnym momencie. Będziemy wówczas potrzebować nóg, na których staniemy. Właśnie teraz je budujemy. Nie ma to więc nic wspólnego z reputacją na świecie, ale budowaniem silnej i szerokiej firmy energetycznej, która zyska znaczenie w przyszłości – podsumował Anders Oppedal.

Źródła: Equinor, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Viking V

26-07-2023 14:45

Tak samo jak kurs korony, to nie stopy nieznacznie podniosły kurs które są za niskie tylko kurs ropy, wykresy kursu korony i ropy są niemal identyczne

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok