Komunikat prasowy

„Chcielibyśmy, by tak ważnych dla Polaków miejsc powstawało więcej”. Jest Mapa Pamięci Zbrodni Katyńskiej na Świecie

Natalia Szitenhelm

30 grudnia 2019 11:43

Udostępnij
na Facebooku
„Chcielibyśmy, by tak ważnych dla Polaków miejsc powstawało więcej”. Jest Mapa Pamięci Zbrodni Katyńskiej na Świecie

Do dziś zilustrowano przeszło 300 miejsc na całym świecie: pomników, tablic pamięci, witraży, malowideł. materiały prasowe

Jak w grudniowym komunikacie prasowym informuje Fundacja Polskie Maki, nowo powstały portal o Zbrodni Katyńskiej skupia się na upamiętnieniu tego tragicznego rozdziału w historii. Katyn.polskiswiat.online jest pierwszym prezentującym tablice i pomniki katyńskie w oparciu o lokalizację. Dzięki temu powstała pierwsza  „Mapa Pamięci Zbrodni Katyńskiej na Świecie”. 

300 miejsc na całym świecie

Do dziś zilustrowano przeszło 300 miejsc na całym świecie: pomników, tablic pamięci, witraży, malowideł. Twórcy apelują o zgłaszanie tych, których brakuje. – Wyszukanie miejsc pamięci Zbrodni Katyńskiej na świecie – poza najbardziej znanymi – okazało się dużym wyzwaniem. Dotarcie do informacji było niezwykle trudne, co pokazuje daleki sens tego projektu. Z pewnością nie udało nam się znaleźć wszystkich miejsc, dlatego gorąco prosimy o zgłaszanie tych, których na mapach brakuje –mówi Mirosław Banach, prezes fundacji Polskie Maki. 

Oprócz popularyzowania wiedzy o Zbrodni Katyńskiej celem projektu jest docenienie wysiłku tysięcy Polaków, dzięki którym pamięć o Zbrodni Katyńskiej przetrwała i trafia dziś do nowych pokoleń na całym świecie. Galeria jest też drogowskazem dla Polaków podróżujących po świecie. Projekt wspiera turystykę „z nutą patriotyzmu”. Jesteś w nowym miejscu? Zobacz, może niedaleko jest miejsce pamięci, które warto odwiedzić. – Naszym marzeniem jest też, by ta mapa pamięci pozwoliła zidentyfikować rejony, gdzie takich miejsc wciąż brakuje, a gdzie mamy prężnie działającą Polonię. Chcielibyśmy inspirować, by tak ważnych dla Polaków i ludzkości miejsc powstawało więcej dodaje Mirosław Banach.

Mapa Pamięci Zbrodni Katyńskiej to tematyczne uzupełnienie portalu polskiswiat.online, w ramach którego Fundacja Polskie Maki tworzy mapy „tego, co polskie za granicą”.

Na stronie znajdują się informacje o miejscach pamięci:
materiały prasowe

Wiesz o istnieniu takiego miejsca? Poinformuj

Do dziś na 9 mapach umieszczono już przeszło 8 tys. miejsc na całym świecie: pomników, miejsc pamięci, dzieł sztuki polskich artystów, polskich bibliotek, teatrów, klubów sportowych, stowarzyszeń polonijnych, polskich sklepów i restauracji. – Polski Świat online to „żywa” bazy danych. Każdy, kto zna miejsca, których na mapach brakuje, powinien je zgłosić. Dzięki temu wspólnie osiągniemy cel, jakim jest kompletna baza „tego, co polskie za granicą”.Zapraszamy także chętnych do współpracy w ramach wolontariatu w charakterze lokalnych redaktorów portalu – dodaje Mirosław Banach. 

Fundacja Polskie Maki
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok