Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Pobierz
Historia

Walczyli o wolność, ginęli za Polskę. 77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie

Natalia Szitenhelm-Smeja

01 sierpnia 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Powstanie miało trwać kilka dni, trwało 63. stock.adobe.com/standardowa/ endersona

1 sierpnia 2021 mija 77 rocznica Powstania Warszawskiego - największej akcji militarnej Armii Krajowej i największej tego typu operacji państwa podziemnego w Europie. W Warszawie obchody rocznicowe rozpoczęło wmurowanie w parku przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci.
Reklama
Izba Pamięci stanie się miejscem dokumentującym Rzeź Woli i powstańcze losy cywilnej ludności Warszawy. W ubiegłym roku w tym samym miejscu posadzono drzewo pamięci. – Życzę wszystkim warszawiakom, aby rozumieli wartość miasta, w którym żyją i wartość tego miejsca. Aby to miejsce było drogowskazem dla miasta i dla świata. Nigdy więcej wojny mówiła obecna na uroczystości Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, przewodnicząca Społecznego Komitetu do spraw Cmentarza Powstańców Warszawy i Honorowa Obywatelka m.st. Warszawy, cytowana w komunikacie Urzędu Miasta.

Syreny zawyją o godzinie „W”

Dziś o 17:00, czyli godzinie, o której rozpoczęło się Powstanie, w Warszawie - jak co roku - zawyją syreny. Miasto minutą ciszy uczci pamięć żołnierzy i cywili.
Godzina "W" w Warszawie, 1 sierpnia 2020
Na niedzielę zaplanowano także szereg wydarzeń upamiętniających 63 dni heroicznej walki. W stolicy, w ramach akcji Muzeum Powstania Warszawskiego „Wolność łączy", wolontariusze i harcerze w 250 miejscach będą rozdawać znaczki Polski Walczącej. Zaś o godz. 20.30 w Parku Wolności MPW odbędzie się koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Wydarzenie będzie także transmitowane w telewizji publicznej oraz na kanale Muzeum Powstania Warszawskiego na YouTubie.

Śpiewnik powstańczych piosenek do pobrania TUTAJ
Muzeum prowadzi także akcję Korzenie pamięci”, w której potomkowie powstańców wspominają swoich bliskich.
Obchody rocznicowe Powstania w MPW potrwają do 7 sierpnia.

Pełny program znajduje się na stronie Muzeum.

Miało trwać kilka dni

Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku, o wiele dłużej, niż zakładało dowództwo AK. 

Po trwającym 63 dni zrywie wolnościowym Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie, w wyniku toczonych walk zginęło około 16 tys. polskich żołnierzy, 15 tys. trafiło do niemieckiej niewoli, a blisko 20 tys. odniosło rany. Historycy szacują, że w wyniku masowych mordów dokonywanych przez nazistów na ludności cywilnej, np. mieszkańcach Woli, zginęło od 120 tys. do 180 tys. osób.

Rzeź Woli

Eksterminacja mieszkańców Woli trwa od tzw. czarnej soboty 5 sierpnia do 7 sierpnia 1944. Jej celem jest sterroryzowanie ludności cywilnej i złamanie oporu Powstańców. Ofiarą masowych egzekucji pada kilkadziesiąt tysięcy osób, rozstrzeliwanych w różnych punktach dzielnicy. Ciała ofiar są palone. Rzeź kończy rozkaz Hitlera, nakazujący wysyłanie tych, których jeszcze nie zamordowano, do obozów koncentracyjnych lub do pracy przymusowej.

Do pacyfikacji ludności skierowano 36 Dywizję Grenadierów SS „Dirlewanger”, tzw. brygadę Dirlwenagera, składającą się w dużej mierze z kryminalistów- recydywistów, dezerterów. Ludzie Dirlewangera z okrucieństwem mordowali mieszkańców dzielnicy – mężczyzn, kobiety, dzieci, pacjentów szpitali – jak również dopuszczali się gwałtów i grabieży na ogromną skalę.

~MPW

W trakcie Powstania Warszawskiego Niemcy zniszczyli 25 proc. zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Dalszych zniszczeń dokonano w ciągu trzech miesięcy po Powstaniu.

Po opuszczeniu Warszawy przez Powstańców i ludność cywilną Niemcy kontynuują dzieło zniszczenia, rozpoczęte wysadzeniem w powietrze Zamku Królewskiego w dniach 8-13 września, po upadku Starówki. Teraz dzielą miasto na rejony, numerują budynki narożne i systematycznie wyburzają polską stolicę. Na murach umieszczają wskazówki dotyczące sposobu burzenia. Niszczą pomniki, palą największe polskie biblioteki: Narodową, Publiczną i Uniwersytecką. W ruiny i popioły obracają archiwa oraz muzea i ich kolekcje. W morze ruin zamieniają Stare Miasto, burzą dokładnie większość warszawskich zabytków. ~Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie
Powstanie Warszawskie
wikimedia CCO
wikimedia CCO
wikimedia CCO
wikimedia CCO
W 2004 roku Urząd Miasta Stołecznego Warszawy opublikował „Raport o stratach wojennych Warszawy" za lata 1939-1945. Straty poniesione przez stolicę Polski w trakcie II wojny światowej zostały wycenione na 18,2 miliarda złotych według wartości polskiej waluty w sierpniu 1939 roku, co wynosiło 45,3 miliarda dolarów w przeliczeniu na kurs z 2004 roku.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram