Historia

Runy – alfabet o magicznych właściwościach

Paulina Cirocka

06 maja 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Najstarszy zapis runiczny pochodzi z II w. pixabay.com / CC0 Public Domain

Alfabet runiczny (zwany też alfabetem fuþark) przez stulecia służył ludom germańskim, a następnie nordyckim, które osiedliły się na terenach dzisiejszej Skandynawii. Oprócz funkcji językowych, które znajdują odzwierciedlenie we współczesnym alfabecie, runy spełniały też kluczową rolę w obrzędach magicznych ze względu na symbolikę duchową.
Reklama

Średniowieczna magia

Według nordyckich mitów, runy były darem boga Odyna dla ludzi, a nauką na ich temat zajął się bóg Reg. Runy umieszczano zarówno na broni (strzały, włócznie, miecze), jak i na codziennych przedmiotach (naczynia, biżuteria). Wierzono, że każda z run ma magiczną moc.

W średniowieczu Skandynawowie tworzyli tzw. skrypty runiczne, czyli zestawienia kilku lub nawet kilkunastu run o wszelakich właściwościach. Odpowiednio zestawione symbole potrafiły ukoić ból, przynieść zwycięstwo w walce, zesłać bogactwo, a zapisane alfabetem runicznym imię chroniło właściciela i przynosiło mu szczęście.

Przez wieki zarówno znaczenie fonetyczne, jak i mistyczne run uległo wielu zmianom, a pojedyncze definicje oraz odpowiedniki z alfabetu łacińskiego znajdują na poniższej grafice:
Każda runa ma swój odpowiednik we współczesnym alfabecie
Każda runa ma swój odpowiednik we współczesnym alfabecie Źródło: MN
Ponadto każda runa ma przypisany swój numer, znak zodiaku, planetę lub gwiazdę, kolor, roślinę, drzewo, zwierzę i żywioł. Odzwierciedlenie run znajdziemy także w kartach Tarota.

Runy dzisiaj

Alfabet runiczny zanikł niemal zupełnie około roku 1000, gdy wyparł go alfabet łaciński. Jedynie w Skandynawii runy były wykorzystywane do XV wieku. Dziś są one obecne w popkulturze. Autor „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkien, tworząc do serii książek alfabet Cirth, inspirował się runami.

Wedługu ruchu New Age z kolei runy posiadają zdolność wzywania na Ziemię energii Wszechświata, a także aktywują siły psychiczne, które tkwią głęboko w podświadomości człowieka. Runy jednoczą człowieka z wszechobecną energią istniejącego świata, zatem trzeba je poczuć, aby poznać ich zdolności.

Często runy widnieją także na biżuterii, szczególnie gotyckiej, jako element ozdobny lub rzekomo przynoszący szczęście.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram