Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Historia

Magiczne i praktyczne runy wikingów

marysia@mojanorwegia.pl

11 stycznia 2015 06:30

Udostępnij
na Facebooku
6
Magiczne i praktyczne runy wikingów


Staronordyckie słowo *run oznacza tajemnicę. I nie da się ukryć, że pismo runiczne do dziś stanowi dla nas zagadkę.

W epoce wikingów korzystano w Skandynawii z runicznego alfabetu o nazwie futhark młodszy. Była to pisana forma języka staronordyckiego. Składał się on z 16 symboli pisanych i dźwiękowych, znanych jako runy. Wywodził się z alfabetu o nazwie futhark starszy. Futhark młodszy dzieli się obecnie na runy duńskie i runy szwedzko-norweskie. Wersji pełniejszej (duńskiej) używano w sytuacjach formalnych, oficjalnych i dokumentach, a wersji o krótszych rozgałęzieniach - w prywatnej, nieformalnej komunikacji. Według dawnych wierzeń runy podarował ludziom bóg Odyn.

Każdy ze znaków runicznych ma swój kształt, nazwę, dźwięk i znaczenie: 

Symbol

Dźwięk/litera Nazwa Znaczenie
F fe dobrobyt
U ur deszcz, powódź, natrysk
TH/Þ thurs olbrzym, gigant
O as/oss bóg
R reid jazda konna
K kaun rana, wrzód
H hagal grad
N naud przemoc, przymus
I iss lód
A ar mnóstwo, mnogość, duża ilość
S sol słońce
T tyr Tyr - bóg walki
B bjarkan brzoza, witka
M madr człowiek
L logr woda
Z/R yr łuk



Wszystkie te nazwy i dźwięki zostały sklasyfikowane w 1500 roku w Islandzkim Poemacie Runicznym. Poemat przetłumaczono i opublikowano dopiero w 1915 roku. Każdy wers w tym utworze prezentuje dźwięk i nazwę symbolu oraz jego znaczenie. 

Mimo chrystianizacji terenów Skandynawii (i przerażeniu władz kościelnych), runy funkcjonowały w powszechnym obiegu do XV wieku, w niektórych rejonach Norwegii nawet do XVIII wieku. Dzisiaj są istotnym dziedzictwem kulturowym Skandynawii i stały się również ważnym elementem popkultury - XX-wiecznej literatury fantasy i innych dziedzin sztuki. 

Runy
fot. wikipedia.org

Magia runicznych symboli


Zanik run jest efektem wprowadzenia łaciny oraz chrystianizacji, która łączyła się z usunięciem wszelkich elementów pogańskich, a do takich zaliczano runy. Z pewnością początkowo używano ich tylko jako kodu komunikacyjnego, jednak z czasem wikingowie zaczęli wierzyć w powiązanie tych symboli z mitologią. Przyjęli, że kryje się za nimi sekretne, magiczne znaczenie, więc w celu ustanowienia lub odczynienia klątwy czy uroku, pisali runy w różnych miejscach. Najczęstszym słowem było alu, które pisano na amuletach.

Najbardziej popularnym miejscem zapisywania runów stały się kamienie. Miało to na celu odpędzenie sił zła lub ustanowienie proroctwa. 

Runy
fot. flickr.com/mararie

Transkrypcja 


Pisanie słów za pomocą run jest z naszego punktu widzenia trochę jak zabawa w „kodowanie". Współczesny język z rodziny słowiańskiej lub germańskiej najlepiej przekładać na znaki runiczne w sposób fonetyczny. Pomijamy podwójne litery i spacje - zamiast nich stawiamy „dwukropek". Ponieżej jest prosty klucz, który pomoże w transkrypcji: 

Runy
mylittlenorway.com

O runach można byłoby pisać całe naukowe dysertacje, jest to temat bardzo szeroki kulturowo, historycznie i językoznawczo. Warto jednak chociaż trochę zgłębić ten temat, a nawet pobawić się w pisanie! 

Koniecznie pochwalcie się swoimi imionami zapisanymi w runach! 


Źródła: mylittlenorway.com, wikipedia.org, eisenrouth.cba.pl, wsp.krakow.pl 
Zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0




Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Nadziej

12-03-2018 15:01

Widziałem tą tabele u góry...i wydaje mi sie ze kazda runa jest jakąś głoską jakimś dzwiekiem ale ma tez jakies dodatkowe znaczenie... Dobrze mysle czy nie?

Nadziej

12-03-2018 14:57

Mam pytanie....czy każda runa odpowiada jakiejś literze w naszym alfabecie czy raczej sa podobne do chińskiego pisma albo egispskich chieroglifów(chodzi mi o to czy każda runa coś symbolizuje czy odpowiada jakiejś głosce?)

AnnaWalewska

23-02-2018 16:45

Widzę, że nie tylko ja się interesuję runami Dzięki!

boj fra oszlo

22-02-2018 22:04

karsk napisał:
Z wikipedi : \"Ordet bokstav kommer fra germansk, når det var vanlig å risse runer inn i trestaver av bøketre, dette lagde det tyske ordet «Buchstaben», som ble oversatt til norsk som «bokstaver».\"
Czyli na kamieniach pisano tez, ale przede wszystkim na drewnie bukowym : )



...Januszu daj już spokój z tym norweskim
...to jest polski portal i wszyscy znamy ten język

Z wikipedi : "Ordet bokstav kommer fra germansk, når det var vanlig å risse runer inn i trestaver av bøketre, dette lagde det tyske ordet «Buchstaben», som ble oversatt til norsk som «bokstaver»."

Czyli na kamieniach pisano tez, ale przede wszystkim na drewnie bukowym : )

MagdaWroniec

22-02-2018 18:32

Mnie fascynuje temat run i uwielbiam o nich czytać. Ostatnio trafiłam na ciekawy portal na ich temat: runy.priv.pl Dla mnie runy to niesamowite połączenie kultury, wiedzy i magii.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok