Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Historia

Odkryli grobowce pierwszych władców wikingów. Wśród znalezisk złoto, perły i statki

Emil Bogumił

26 kwietnia 2023 16:15

Udostępnij
na Facebooku
Odkryli grobowce pierwszych władców wikingów. Wśród znalezisk złoto, perły i statki

Na zdjęciu: część prac archeologicznych przy znaleziskach w Avaldsnes. Fot. materiały prasowe Muzeum Archeologicznego przy UiS

W Avaldsnes (Rogaland) znaleziono miejsce pochówku jednych z pierwszych królów wikingów. Badacze przypuszczają, że pochodzą z przełomu VII i VIII wieku. – To spektakularne odkrycie – chwalą się naukowcy.
Prace w Avaldsnes wskazały, że lokalizacja stanowiła miejsce pobytu władców żyjących około stu lat przed Haraldem Pięknowłosym. Ten panował w latach ok. 872-930. – Potwierdza to, że Avaldsnes było ważną siedzibą królewską już na początku epoki wikingów. Tradycje i zwyczaje tutejszych władców były później kopiowane przez dynastie królewskie we wschodniej Norwegii i Danii – profesor nadzwyczajny Håkon Reiersen z Muzeum Archeologicznego Uniwersytetu w Stavanger.

Jak twierdzą sami naukowcy, władców wikingów „pochowano z wielką pompą”. Każdy z nich został pogrzebany na statku zakopanym w ziemi. Do stworzonych w ten sposób kurhanów dokładano złoto, perły i inne kosztowności. Sposób przeprowadzenia ceremonii potwierdzają odkrycia archeologiczne w Avaldsnes.

Historia wikingów pisana na nowo

Odkrycia z gminy Karmøy zmieniają sposób postrzegania początków epoki wikingów. Znaleziska w kurhanach Storhaug, Grønhaug i Salhushaug pochodzą z końca VII wieku – momentu, w którym wojownicy po raz pierwszy przeprawili się przez Morze Północne w celach ekspansji. – Wiemy już, że statek Storhaug został zbudowany w 770 roku i jest o około pięćdziesiąt lat starszy od statku Oseberg – tłumaczą naukowcy. Okręt Oseberg, znaleziony w Vestfold og Telemark, był dotychczas uznawany za najstarszy statek pochodzący z epoki wikingów. Części odkryć dokonano przy pomocy georadaru.
– Można powiedzieć, że tutaj rozpoczęła się epoka wikingów – komentuje znaleziska z Karmøy Håkon Reiersen.

– Można powiedzieć, że tutaj rozpoczęła się epoka wikingów – komentuje znaleziska z Karmøy Håkon Reiersen.Fot. Mark Voigt, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Najnowsze prace archeologów zmieniają punkt widzenia historyków. Wskazują, że początek epoki wikingów wiązał się z rozwojem społeczności na południu i zachodzie kraju fiordów. – Nowe odkrycia są naprawdę wyjątkowe. Pozwalają uznawać Rogaland za centralny region epoki wikingów – podsumowują naukowcy.

Źródła: Uniwersytet w Stavanger, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok