Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Historia

Ładunek: Żydzi. O czarnym rozdziale w historii Norwegii

Natalia Szitenhelm-Smeja

05 listopada 2022 14:40

Udostępnij
na Facebooku
1
Ładunek: Żydzi. O czarnym rozdziale w historii Norwegii

Stacja NRK rozpoczęła emisję sześcioodcinkowego serialu dokumentalnego zatytułowanego Ładunek: Żydzi. materiały prasowe/NRK

W listopadzie 2022 minie 80 lat od momentu, gdy statek towarowy Donau wypłynął z norweskiego portu, by na swym pokładzie przewieźć ku niemieckim obozom zagłady ponad 700 norweskich Żydów. W rocznicę tego wydarzenia stacja NRK przygotowała serial dokumentalny o życiu społeczności żydowskiej w Norwegii podczas II wojny światowej.
- 26 listopada 1942 roku dźwięk dzwonów pokładowych oznajmił wypłynięcie okrętu SS Donau. Statek wyruszył z portu w Oslo, z nabrzeża, przy którym zwykle cumowały jednostki udające się w transatlantyckie rejsy do Ameryki. Na pokładzie SS Donau znajdowało się 532 Żydów aresztowanych przez funkcjonariuszy policji z pomocą członków norweskiego oddziału SS, na mocy rozkazu niemieckich władz okupacyjnych. Trzy dni później okręt zacumował w porcie Stettin (dzisiaj Szczecin), a jego pasażerowie kontynuowali podróż pociągiem. 1 grudnia norwescy Żydzi dotarli do celu: obozu śmierci Auschwitz Birkenau. W dniu przybycia do obozu zabito wszystkich niezdolnych do pracy fizycznej: łącznie 246 osób, w tym zarówno mężczyzn, kobiety, jak i dzieci - opisuje tamten dzień norweskie Centrum Badań nad Holokaustem i Mniejszościami Religijnymi, HL-senteret. Łącznie z 772 osób deportowanych z Norwegii przez statki Donau, Monte Rosa i Gotenland wojnę przeżyły jedynie 34 osoby.

Czarny rozdział

W 80 rocznicę deportacji norweskich Żydów stacja NRK 30 października rozpoczęła emisję sześcioodcinkowego serialu dokumentalnego zatytułowanego Ładunek: Żydzi. - Nie było wcześniej kompleksowej prezentacji w telewizji tego, co stało się z Żydami w Norwegii podczas II wojny światowej. Dziś pozostała tylko niewielka liczba naocznych świadków, którzy są bezpośrednimi źródłami tego, czego doświadczyli, co stało się z nimi i ich rodzinami. Ważne było, aby skłonić ich do mówienia, póki jest jeszcze czas - mówi redaktorka projektu w NRK Marie Sjo, cytowana w komunikacie. 

Stacja chce znaleźć odpowiedzi na pytania, np. jaką rolę odegrały norweskie władze i policja w akcji przeciwko Żydom w Norwegii? Kim byli ci, którzy pomagali Żydom uciec i na jakie ryzyko się narażali? - Mam nadzieję, że serial będzie mógł przyczynić się do przekazania tej ważnej części historii młodym pokoleniom - dodaje Sjo.
SS Donau, zwany statkiem niewolników. W trakcie wojny Niemcy wykorzystywali go do transportów więźniów i jeńców. 7 stycznia 1945 roku okręt zatonął w wyniku udanej akcji sabotażowej, przeprowadzonej przez członków norweskiego ruchu oporu, m.in. Maxa Manusa.

SS Donau, zwany statkiem niewolników. W trakcie wojny Niemcy wykorzystywali go do transportów więźniów i jeńców. 7 stycznia 1945 roku okręt zatonął w wyniku udanej akcji sabotażowej, przeprowadzonej przez członków norweskiego ruchu oporu, m.in. Maxa Manusa. Źródło: wikimedia.org/CCO

Ostatni świadkowie

Serial ukazuje historie ostatnich ocalałych, którzy byl świadkami tamtych wydarzeń. M.in. Sonji, która pochodziła z jedynej żydowskiej rodziny w Telemarku. Dzięki pomocy dobrych ludzi ona i jej bliscy uciekli do Szwecji przed deportacją.
Sonja Blaugrund, która ocalała z Holocaustu

Sonja Blaugrund, która ocalała z Holocaustu Źródło: Monster/NRK/materiały prasowe

Emisję kolejnego odcinka zaplanowano na niedzielę 6 listopada. 

HL Senteret, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Krystian Biały

05-11-2022 19:29

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok