Już jest Kalendarz 2022

Sprawdź
Historia

75 rocznica akcji sabotażowej w fabryce Norsk Hydro. Na obchodach nie zabraknie księcia Haakona

Iga Jaruszewska

28 lutego 2018 08:47

Udostępnij
na Facebooku
8

Elektrownia wodna Vemork w Rjukan zimą. By grob831 (Rjukan) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

W środę 28 lutego Norwegowie obchodzą 75 rocznicę akcji sabotażowej w fabryce Norsk Hydro, która była częścią tzw. bitwy o ciężką wodę. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbywają się w Rjukan, a jednym z ich uczestników jest książę Haakon.
Dzisiejsze obchody odbywają się w Muzeum Norweskiego Przemysłu Rjukan. Uroczystość zaszczyci Haakon Magnus, książę koronny Norwegii, na nartach oraz pieszo podążający rasą, którą 75 lat temu przemierzali norwescy komandosi – z Hardangervidda do Vemork. Po drodze książe Haakon będzie poznawał historię dotyczącą akcji sabotażowej w fabryce Norsk Hydro.

Bitwa o ciężką wodę

Podczas drugiej wojny światowej niemieccy naziści prowadzili badania atomowe, które według aliantów miały na celu stworzenie bomby atomowej. W związku z tym potrzebowali duże ilości ciężkiej wody, której Norwegia była w tamtym czasie jedynym producentem.

Ciężka woda – woda, w której znaczącą część atomów wodoru stanowi izotop 2H (deuter), którego jądro zbudowane jest z protonu i neutronu. Ma swoje zastosowanie w przemyśle jądrowym. Podczas II wojny światowej Niemcy przejęli kontrolę nad norweską fabryką, która produkowała ciężką wodę.

Bitwa o ciężką wodę była szeregiem akcji sabotażowych przeprowadzanych w latach 1942-1943, których celem było zniszczenie fabryki Norsk Hydro w Vemork.

Do ważnej akcji będącej częścią tej bitwy doszło w nocy z 27 na 28 lutego 1943 roku, kiedy dziesięciu norweskich komandosów przedostało się do fabryki Norsk Hydro. Sabotażyści zniszczyli urządzenia służące do produkcji oraz 1,5 t ciężkiej wody.
Hydroelektrownia Vemork, niedaleko miasta Rjukan w 1935 roku.
Hydroelektrownia Vemork, niedaleko miasta Rjukan w 1935 roku. Źródło: Anders Beer Wilse [Public domain], via Wikimedia Commons
źródła: smp.no, w.dzieje.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

01-03-2018 11:06

Marmich napisał:
Brytyjscy lotnicy przebrani za sprzedawców cebuli, radio ukryte w nocniku i partyzanci w obowiązkowych czarnych beretach – tyle brytyjski serial komediowy. A rzeczywistość? Pieczarki podawane nazistom zamiast trufli i sabotaż windy na wieży Eiffla. I to ma być słynna La Resistance?

...jeżeli wiedze czerpiesz z seriali komediowych typu Hallo Hallo
...to grauluje
...Ps. smieszny serial polecam

high octane

01-03-2018 02:25

Tak im zostalo, ze do dzisiaj sabotuja swoj przemysl.

mr miyagi

28-02-2018 20:57

Cala ta 'bohaterska' akcja jednynie troche opoznila produkcje, poniewaz Niemcy przywiezli zastepcza aparature z Berlina stworzona wlasnie na wypadek ataku aliantow i wznowili produkcje po miesiacu. Wiec co najmniej zabawne jest przypisywanie tym komandosom 'uratowanie swiata' itp... Wszystko jest opisane na miejscu w muzeum.

Marmich

28-02-2018 20:35

Brytyjscy lotnicy przebrani za sprzedawców cebuli, radio ukryte w nocniku i partyzanci w obowiązkowych czarnych beretach – tyle brytyjski serial komediowy. A rzeczywistość? Pieczarki podawane nazistom zamiast trufli i sabotaż windy na wieży Eiffla. I to ma być słynna La Resistance?

boj fra oszlo

28-02-2018 20:12

Marmich napisał:
Założę się że ktoś inny zrobił robotę za \"Norweskich Komandosów\" a oni przypisali sobie zasługi. Obserwując Norków na co dzień, nie wyobrażam sobie że podjęli ryzyko, a nawet jeżeli tak to o wiele więcej czasu by im to zajęło.


...nie znasz historii kolego
...tu był bardzo duzy ruch oporu
...we Francji tez
...pomimo że tu był rząd faszystowski,kolaboracyjny
..a we Francji Rząd Vichy.

Marmich

28-02-2018 19:15

Założę się że ktoś inny zrobił robotę za "Norweskich Komandosów" a oni przypisali sobie zasługi. Obserwując Norków na co dzień, nie wyobrażam sobie że podjęli ryzyko, a nawet jeżeli tak to o wiele więcej czasu by im to zajęło.

Marian Paździoch

28-02-2018 14:11

Czapki z głów za taki czyn. Co by było gdy Niemcom udało się skonstruować bombę atomową. Aż strach pomyśleć.

Marmich

28-02-2018 10:56

Nie to żebym się czepiał, ale czy szanowna redakcja sądzi że książę Haakon nie zna historii dotyczącej akcji sabotażowej w Rjukan ?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram