Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
 Rema 1000 w Polsce – największa sieć norweskich supermarketów przez dekadę gościła w kraju nad Wisłą  Historia
Agnieszka Wiśniewska 28 czerwca 2020
08:00

Rema 1000 w Polsce – największa sieć norweskich supermarketów przez dekadę gościła w kraju nad Wisłą

Skomentuj
Rema 1000 to najpopularniejsza sieć norweskich supermarketów, w latach 90tych podbiła także serca Polaków adobe stock/ licencja standardowa autor: Roland Magnusson
Popularna sieć norweskich supermarketów rozwijała się na polskim rynku przez dekadę. Planowano utworzenie około 100 oddziałów w polskich miastach powyżej 60 000 mieszkańców. Chociaż zdawało się, że biznes rozwija się pomyślnie, w 2003 roku Norwegowie zdecydowali się opuścić Polskę.
Norweska sieć sklepów należąca do Reitan Group pojawiła się na polskim rynku już w 1992 roku. Na początku działalności sklepy były prowadzone w wydzierżawionych obiektach, jednak z czasem intensywny rozwój supermarketów pozwolił właścicielom na kolejny krok – budowanie własnych centrów usługowo-handlowych.

Decyzją Norwegów markety zniknęły z polskich ulic 17 lat temu, a Rema 1000 to dla mieszkańców Polski już tylko mgliste wspomnienie wypierane kolejnymi dyskontami.
Jeden z dawnych sklepów Rema 1000 na warszawskim Ursynowie

To już historia

Pierwszy sklep Rema 1000 pojawił się w Polsce już w 1993 roku na warszawskiej Woli. Na kolejny punkt handlowy było trzeba zaczekać do 23 marca tego samego roku. Wtedy właśnie odbyło się uroczyste rozpoczęcie działalności drugiego sklepu w Domu Towarowym „Smyk”.

Sieć sklepów rozwijała się do tego stopnia, że w 1995 roku doszło do przełomu. Po otwarciu kolejnych czterech sklepów w Gdańsku, firma zdecydowała się odejść od dzierżawienia lokali w zamian za wybudowanie własnych Skwerów Handlowych VIKI. W nowych centrach sklepy Rema 1000 miały zajmować większą część powierzchni, ale poza nimi miały się tam znajdować także punkty usługowe, kawiarnie i restauracje, a nawet oddziały bankowe.
W 2001 roku na terenie RP było ponad 60 sklepów Rema 1000 w około 40 polskich miastach. Była to jedna z najlepiej rozwijających się sieci handlowych w Polsce. Działały wtedy także dwa centra handlowo-usługowe VIKI – w Łodzi i Bydgoszczy. Planowano także otwarcie obiektów między innymi w Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Białymstoku.

Nie wszystko z tych planów udało się zrealizować. W 2003 roku zapadła decyzja o wycofaniu sieci sklepów Rema 1000 z Polski. Najpierw sieć przejął amerykański koncern Food Emporium, który następnie odsprzedał 16 supermarketów Jeronimo Martins Polska – właścicielowi Biedronki.
Rema 1000 drugi rok z rzędu została uznana za jedną z najlepszych marek na świecie w dziedzinie zarządzania z uwzględnieniem klimatu

Rema 1000

Sieć sklepów Rema 1000 istnieje na światowym rynku od 1977 roku. Działa w grupie Reitan, którą zapoczątkował Odd Reitan we współpracy z ojcem, Ole Reitanem. Pierwszy sklep został otwarty w Bromstad w Trondheim. Od tego czasu Rema 1000 stała się wiodącą marką w Norwegii i największą w kraju fiordów siecią sklepów spożywczych. Obecnie ma ponad 700 sklepów w Skandynawii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas