Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

1
DZIEŃ

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Pies w Norwegii od A do Z - Norwegia

2 Posty
BeataT T
(BeataT)
Wiking
Witam,
chciałabym aby powstał tu temat odnośnie wszelkich przepisów prawnych dotyczących posiadania psa. Co wolno, czego nie wolno, jakie prawa i jakie obowiązki ma właściciel czworonoga, jakie czekają go konsekwencje prawne w pewnych przypadkach. Jest tu kilka wątków, które przedstawiają nam po części psi temat w Norwegii, warto by je zebrać do kupy.

Jeśli jest tu jakaś osoba, która zna dość dobrze norweski i mogłaby wyszperać odpowiedzi na przykładowe pytania:
czy, kiedy i gdzie mogę puszczać psa ze smyczy ? - konsekwencje prawne naruszenia prawa
czy jest prawny obowiązek sprzątania kup po psie ?
co nastąpi jeśli pies kogoś ugryzie? na swoim terenie, poza nim itp
czy są miejsca prawne wykluczone z użytkowania dla właścicieli z psami ?
czy mam prawo wejść na czyjś teren ogrodzony strzeżony przez psa? kto ponosi odpowiedzialność, gdy ten pies ugryzie?

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś inne pytania bardzo proszę o dodawanie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Hundelovem to przepisy prawne dotyczace wlasnie tego co pytasz:
lovdata.no/dokument/NL/lov/2003-07-04-74

No i jest to swietne cwiczenie do nauki norweskiego
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
A ogolnie to moge odpowiedziec na niektore z tych pytan:


czy, kiedy i gdzie mogę puszczać psa ze smyczy ? - konsekwencje prawne naruszenia prawaWszystkie psy maja byc obowiazkowo na smyczy od 01.04 do 31.08. W niektorych kommunach pies musi byc zawsze na smyczy. Konsekwencja moze byc kara pieniezna. Albo tez wkurzony rolnik moze psa zastrzelic bez jakichkolwiek konsekwencji dla siebie.

czy jest prawny obowiązek sprzątania kup po psie ? A fe, po swoim pupilu nie zbierac. Pozniej ludzie skarza sie do gazety i kommuny, a kommuna wprowadza zakaz puszczania psow na niektorych terenach, lub wprowadza obowiazek trzymania psa na smyczy zawsze, niezaleznie od pory roku.

co nastąpi jeśli pies kogoś ugryzie? na swoim terenie, poza nim itpObojetnie gdzie pogryzie, to taki pies moze zostac uspiony. No i mandat.

czy są miejsca prawne wykluczone z użytkowania dla właścicieli z psami ?Sa. Sa to tereny prywatne oraz tam gdzie jest zakaz (np. obrazek z przekreslonym pieskie)

czy mam prawo wejść na czyjś teren ogrodzony strzeżony przez psa? kto ponosi odpowiedzialność, gdy ten pies ugryzie?Nie chcesz, zeby ktos wchodzil na twoj teren - zamknij na klodke. Wlasciciel psa zawsze ponosi odpowiedzialnosc, jak pies kogos pogryzie. Dokladnie tak samo, jak ktos sie utopi w twoim prywatnym basenie - tez ty ponosisz odpowiedzialnos, bo nie zabezpieczylas.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
BeataT T
(BeataT)
Wiking
dziekuje za odpowiedzi
pytam odnosnie kup bo widze ze sporo norwegow nie sprzata (choc i tak jest o niebo lepiej niz w polsce) dlatego tez zdawalo mi sie ze nie robia tego z braku nakazu (choc juz sama kultura osobista to nakazuje)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
BeataT napisał:
dziekuje za odpowiedzi
pytam odnosnie kup bo widze ze sporo norwegow nie sprzata (choc i tak jest o niebo lepiej niz w polsce) dlatego tez zdawalo mi sie ze nie robia tego z braku nakazu (choc juz sama kultura osobista to nakazuje)

W Norwegii trzeba zbierac po sobie psie "pamiatki". Jezeli ktos tego nie robi, to mozna go ukarac powolujac sie na §28 w Hundeloven.

A ze ludzie nie zbieraja - no nie zbieraja, bo:
1. nikt nie widzial, ze to moj pies narobil
2. to takie tam 2 bobki
3. zapomnialem woreczka na "pamiatki"
4. nie chce mi sie.
5. inni nie posprzatali po sobie, to i ja nie musze
6. brak smietnikow w okolicy.
7. speisze sie, nie mam czasu, to ponozej mojej godnosci, i takie tam pododbne dyrdymalki.

Osobiscie nigdy nie widzialam jeszcze, zeby kogos ukarali za pozostawienie psich "pamiatek".
No ale tu jest Norwegia i ja policje widze tylko jak ide po nowy paszport.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Krystyna Masłoń
(KrystynaMaslon)
Wiking
Witam,

jak wygląda sprawa z przewozem zwierząt do Norwegii? Z tego, co znalazłam trzeba mieć paszport z ważnymi szczepieniami oczywiście, dodatkowo badania krwi i odrobaczenie (tasiemiec) do 10 dni przed wyjazdem. Znalazłam też informacje, że po przyjeździe trzeba zrobić ponownie takie odrobaczenie, do 2 tygodni. Czy ktoś, kto jeździł z psem do Norwegii mógłby potwierdzić te informacje?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
Badania krwi nie trzeba. Pies musi byc szczepiony na wscieklizne minimum 21 dni przed przyjazdem.
Odrobaczenie 24-124 godziny przed przyjazdem.
Paszport
Chip
Na granicy jedziesz przez czerwona bramke.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Krystyna Masłoń
(KrystynaMaslon)
Wiking
Dzięki
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
103 Posty
GRZEGORZ SOBÓR
(omegags)
Początkujący
dlaczego przez czerwoną,ja zawsze jadę przez zieloną kilka razy w roku i to zawsze z psiakami i mimo kontroli czy to auta czy dokumentów od psów nigdy nikt mi nie zwrócił uwagi że źle jadę
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
omegags napisał:
dlaczego przez czerwoną,ja zawsze jadę przez zieloną kilka razy w roku i to zawsze z psiakami i mimo kontroli czy to auta czy dokumentów od psów nigdy nikt mi nie zwrócił uwagi że źle jadę
Takie sa przepisy:
Reise med dyr
Har du vært på ferie i utlandet, må du alltid henvende deg på rød sone ved innreise til Norge


www.toll.no/no/varer/dyr/reise/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok