Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

zmiana nazwiska - Norwegia

10 Postów
Wiking
Mam pytanie odnośnie zmiany nazwiska. Czy do zmiany nazwiska potrzebny jest tłumaczony akt urodzenia? Czy tłumaczone dokumenty mają jakiś czas ważności, bo nie wiem czy ponownie wysyłać akt małżeństwa do tłumaczenia. Z góry dziękuję za wszelakie informacje dotyczące zmiany nazwiska w Norwegii
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 7  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
oleńka84 napisał:
Mam pytanie odnośnie zmiany nazwiska. Czy do zmiany nazwiska potrzebny jest tłumaczony akt urodzenia? Czy tłumaczone dokumenty mają jakiś czas ważności, bo nie wiem czy ponownie wysyłać akt małżeństwa do tłumaczenia. Z góry dziękuję za wszelakie informacje dotyczące zmiany nazwiska w Norwegii

To zalezy od tego, czy zmieniasz nazwisko w Polsce, czy zmieniasz nazwisko w Norwegii, czy moze juz zmienilas i chcesz uaktualnic swoje dane w Folkeregistret?.. To trzy rozne procedury..
Uscislij, to moze bede mogl Ci cos podpoiedziec...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
Wiking
Zmieniłam nazwisko w Polsce mam po mężu i chce je uaktualnić w Norwegii ponieważ tutaj ciągle mam panieńskie. Folkeregistret ma informacje że wyszłam za mąż teraz muszę jeszcze zmienić nazwisko na to które już obowiązuje w Polsce
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
875 Postów
Daria C
(daris)
Maniak
Na stronie skatteetaten.no musisz sciagnac wniosek o zmiane nazwiska i go wypelnic podajac stare nazwisko i nowe- jesli masz juz paszport polski z nowym nazwiskiem to skladasz ten wniosek pokazujac paszport i po sprawie, jesli nie masz jeszcze paszportu z nowym nazwiskiem to bedzie ci potrzebna pieczatka appostille z ktora jest ogolnie duzo zamieszania wiec jeli nie masz owego paszportu to radze poczekac na nowy z nowym nazwiskiem i wtedy zalatwic zmiane nazwiska.
Troche zamiesznania ale tak to juz jest jak sie chce nazwisko meza pozdro
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -9  
Odpowiedz   Cytuj
1319 Postów
zdzicho dobry
(powiatowy myśliciel)
Maniak
jest to proste -- tylko wy musicie wszystko jechać od podstaw: przeprowadzacie najpierw łączenie rodzin , następni wraz z paszportem i tzw. registrerigsbevis z policji idziecie do urzędu podatkowego , tam wypełniacie druk , melding flytting til Norge -- i tak wygląda ta bardzo prosta procedura -- streszczając

za chwilę ktoś powie , po co przeprowadzać łączenie rodzin--odp: ponieważ obydwie te osoby pracują i przebywają w Norge , ale dla Folkeregister nie są rodziną , ponieważ powyższe sprawy muszą zostać spełnione
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
oleńka84 napisał:
Zmieniłam nazwisko w Polsce mam po mężu i chce je uaktualnić w Norwegii ponieważ tutaj ciągle mam panieńskie. Folkeregistret ma informacje że wyszłam za mąż teraz muszę jeszcze zmienić nazwisko na to które już obowiązuje w Polsce

Jezeli Folkeregistret ma informacje ze wyszlas za maz, to zrob tak, jak napisala daris.

Tu masz link bezposredni: www.regjeringen.no/nb/dep/jd/dok/Veiledn...dring.html?id=450610

Pobierz (najlepiej) .pdf, wypelnij, i wyslij do Folkeregistret. Mozna to takze zlozyc w Skatteetaten, lub UDI.
Dobrze uzasadnij przyczyne zmiany nazwiska - podkresl, ze nazwisko juz zmienilas w Polsce, i chcesz uaktualnic dane. Wiaze sie to z tym, ze wg tutejszego prawa, jezeli dane nazwisko nosi mniej niz 20 osob zarejestrowanych w Norwegii, to beda oni musieli wyrazic zgode, zebys przyjela takie nazwisko. Oczywiscie Ciebie to nie dotyczy, ale aparat biurokratyczny moze nie zrozumiec o co chodzi.. Taak z doswiadczenia.. Paszportu z nowym nazwiskiem jeszcze miec nie musisz, oni dobrze wiedza ile trzeba sie nablagac o apostille, maja prawo sprawdzic natomiast, czy zlozylas wniosek o nowy paszport... i dobrze tyle przynajmniej zrobic, nawet w konsulacie. Jezeli masz tlumaczenie aktu malzenstwa, mozesz dodac w formie zalacznika, data nie gra roli.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -9  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(sailor)
Wiking
1. Folkeregisteret jako taki nie istnieje (jest czescia Skatteetaten).
2. Formularze, do ktorych linki podal Sethur dotycza zmiany nazwiska (badz imienia) z INNYCH przyczyn.
3. W twoim przypadku wystarczy akt slubu (jezeli nie jest w/g normy EU moga zazadac apostille), stwierdzajacy, ze przyjelas nazwisko meza
4. Mozesz tez poczekac najpierw na jakis polski dokument wystawiony na nowe nazwisko.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -11  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
sailor napisał:
1. Folkeregisteret jako taki nie istnieje (jest czescia Skatteetaten).
2. Formularze, do ktorych linki podal Sethur dotycza zmiany nazwiska (badz imienia) z INNYCH przyczyn.
3. W twoim przypadku wystarczy akt slubu (jezeli nie jest w/g normy EU moga zazadac apostille), stwierdzajacy, ze przyjelas nazwisko meza
4. Mozesz tez poczekac najpierw na jakis polski dokument wystawiony na nowe nazwisko.


Napisalem, jak napisalem, poniewaz przerabialem to dwukrotnie

1. Zgadza sie, jednak misie siedzace w ''Skacie'' i tak zadzwonia do centrali, zapytac, co maja robic..
aktualizacja nazwiska sama w sobie nie jest ustawowo przewidywana..
2. To sa wlasnie inne przyczyny, bo zainteresowana nie zmienia nazwiska w Norwegii, tylko je aktualizuje, a to roznica.. jw.. aktualizacja nazwiska sama w sobie nie jest ustawowo przewidywana.
3. Przy zmianie nazwiska zwykle zadaja apostille... z tych samych przyczyn z jakich nawet wymiana prawa jazdy wyglada, jak wyglada..
4. To akurat nie jest warunkiem wystarczajacym..

PZDR.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(sailor)
Wiking
Sam pomagalem 20-30 Polakom w takiej stuacji i uwierz, ze wystarczy albo dokument polski z nowym nazwiskiem, albo akt slubu potwierdzajacy nowe nazwisko.
Dokumenty, do ktorych linkujesz, sklada sie u Fylkesmanna.

Ale, poniewaz w 99 % postow masz racje, podrawiam

Moze w twoim przypadku trafiales na wyjatkowo tepych urzednikow...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 10  
Odpowiedz   Cytuj
1319 Postów
zdzicho dobry
(powiatowy myśliciel)
Maniak
nazwisko można sobie zmienić =--ale ciągle brakuje tu pokrewieństwa i przyczyn zmiany nazwiska-- , dla urzędu i tak nie będziecie rodziną < na papierze oczywiście
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -10  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok