Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

reklama | kup tutaj »

wyjazd z norwegii kilka lat temu .... - Norwegia

Czytali temat:
Radoslaw O Jarosław Mazur Zbigniew Karpinski mart enty boj fra oszlo Antosia eM Onty_Ja_Gabriel_3. Michal99 grzesiek0401 (1804 niezalogowanych)
2 Posty
Antosia eM
(palkapau)
Wiking
Witam wszystkich, proszę o podpowiedź, ponieważ pracowałam w Norwegii w latach 2014-2017 (pierwsze 2 lata po 10 miesięcy, kolejny rok tylko miesiąc i ostatni rok 6 miesięcy). Od 2017 do 2018 pobierałam zasiłek dla bezrobotnych. Utrzymuję rezydencję podatkową polską. I tu dwa pytania:

- nie wymeldowałam się po wyjeździe, bo nie wiedziałam że powinnam ... jakie mogą być tego konsekwencje?
- czy norweski urząd podatkowy może uznać mnie za rezydenta podatkowego?
- ile lat wstecz mogą być kontrole rozliczeń podatkowych?

z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
170 Postów
Stały Bywalec
1- konsekwencje nie wymeldowania się generalnie biorąc są żadne, chyba, że jego brak związany jest z innymi oszustwami. Wymeldować się można w każdej chwili..im wcześniej tym lepiej
2/ sprawę rezydencji ustala się indywidulanie biorąc pod uwagę interesy życiowe i okres zamieszkiwania w NO. Tak czy tak zasiłek dla bezrobotnych jest opodatkowany w 99,9% w NO bo jest świadczeniem o charakterze socjalnym. Co do samego zasiłku to GŁÓWNĄ zasadą jest to że jest on pobierany w kraju ZAMIESZKANIA. Wyjedżając z NO pobierajacy zasiłek MA OBOWIĄZEK zgłosić wyjazd i złożyć wniosek do NAV O prawo do pobierania zasiłku poza granicami Norwegii. BRAK TEGO WNIOSKU skutkuje, że pobieranie zasiłku jest BEZPRAWNE i jest oszustem (trzeba go w całości zwrócić) i jest zgłaszane na policję. Pisze to wyraźnie na stronach NAV.
3/ według skatteforvaltningsloven okresy przedawnienia są różne, "normalne" 5 lat. Związane z oszustwem tak jak w tym przypadku 10 lat. Dodam że w prawie norweskim istnieje instytucja dobrowolnego poddania się karze tzw. skatteamnesti gdzie można przyznać się do "błędu" i je naprawić. U Ciebie wiązało by się to z oddaniem całej pobranej kwoty. Dodam też że norweski i polski US I NAV wymieniają się wszelkimi informacjami. Polskie PITY przychodzą z ca 3-4 letnim opóźnieniem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Antosia eM
(palkapau)
Wiking
Witam, dziękuję za odpowiedź.

Nie wiem tylko o jakim oszustwie mowa...? Z Norwegii wyjechałam dopiero po zakończeniu pobierania zasiłku, a nie w trakcie ... zasiłek oczywiście był opodatkowany.

Chyba się nie zrozumiałyśmy... być może nie wyraziłam się dosyć jasno, przepraszam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok