Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

12
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Karta podatkowa 7100 a 35% pobranej zaliczki - Norwegia

57 Postów
szymon75wlkp
(szymon75wlkp)
Nowicjusz
Pracodawca ściągnął kartę podatkową którą mi przyznano.

Skattetrekksmelding:
Informasjon om skattekortet 2018
Fra og med i år får du mer detaljert trekkinformasjon i skattekortet ditt. Det betyr at du kan ha forskjellig trekk påulike inntekter slik at skattetrekket blir riktigere. Dette brevet er kun til din informasjon. Det skal ikke leveres videretil arbeidsgiver.

Skattekortet gjelder kun for lønn og tilsvarende ytelser som uføretrygd, sykepenger, dagpenger mv.

Ved uttak av pensjon i løpet av året må du endre skattekortet.

Har du flere arbeidsgivere/utbetalere må du gi hovedarbeidsgiver(hovedutbetaler) beskjed om å benyttetabelltrekket, og dine biarbeidsgivere beskjed om å benytte prosenttrekket. Du er selv ansvarlig for åmedvirke til at det trekkes korrekt skatt.
Informasjon i skattekortet
Arbeidsgivere/utbetalere som bestiller skattekortet ditt, vil motta følgende opplysninger:
Fødselsnummer
År
2018
Utstedt dato
08.02.2018
Trekkbeskrivelse
Type
Tabell
Prosent
Hovedarbeidsgiver/hovedutbetaler avuføreytelser
Trekktabell forlønn
7100
35
Biarbeidsgiver/andre utbetalere avuføreytelser
Prosenttrekk
35
Ev. sykepenger, dagpenger, uføretrygdmv fra NAV
Prosenttrekk
35
Unngå restskatt
Du finner beregningsgrunnlaget på side 2. Har det vært, eller venter du store forandringer i privatøkonomien din,kan du unngå restskatt ved å endre skattetrekket.
Du kan endre skattekortet ditt via skatteetaten.no/endre. Benytt f.eks. MinID eller BankID for å logge deg på. Dukan også bestille endringsskjema på papir via skatteetaten.no/kontakt, eller ringe 800 80 000 for å fåendringsskjema tilsendt i posten.
Alternativt kan du be arbeidsgiver trekke mer enn skattekortet tilsier.
Fakta om ditt skattetrekk
Ved ny jobb i løpet av året vil den nye arbeidsgiveren hente skattekortet ditt elektronisk.
Ved uttak av pensjon i løpet av året må du endre skattekortet. Pensjonsbetaleren vil hente skattekortet dittelektronisk.
Ved endring får arbeidsgiver/pensjonsutbetaler ditt nye skattekort. Du får tilsendt ny skattetrekksmeldingn

Grunnlag for beregning av skattetrekket ditt
Det er viktig at du sjekker om grunnlaget for beregning av skattetrekket ditt er riktig, og endrer dersom du finnerbehov for justering. Vi har beregnet skatten basert på følgende opplysninger:
Inntekter
Fradrag
Formue og gjeld
Inntekter hittil i 2018: 0
Skattetrekk hittil i 2018: 0
Disse hentet ditt skattekort i 2017
Her ser du hvilke arbeidsgivere/pensjonsutbetalere som hentet skattekortet ditt ifjor.
Se fullstendig liste på skatteetaten.no
Utdrag fra trekktabell 7100
Hele tabellen finner du på skatteetaten.no/skattekort.
Grunnlag
Trekk

Pracodawca zamiast użyć tabeli (19600-4089=15511) odciągnął mi 35%(19600-35%=12740). Czy zrobił to prawidłowo? Co dalej z tym zrobić? Zwrócić uwagę, że musi to zmienić, czy powiedzieć, aby od przyszłego miesiąca zaczął obliczać według tabeli?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
...nie przekroczono tej tabeli
...wiec prawnie jest ok
...dostaniesz większy zwrot podatku
...ale faktycznie zaputaj szefa czy tez innych pracowników
...jaki jest zwyczaj w firmie
...jak poprosiz szefa,zeby rozliczał wg tabeli
...to powinnien to zrobić
...zawsze to lepiej miec 2,3 tys. korn teraz
...niż za 15 miesiecy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
57 Postów
szymon75wlkp
(szymon75wlkp)
Nowicjusz
A więc z tej wypłaty, różnica pomiędzy wyliczeniem z tabeli a tymi 35 %, które miałem pobrane, musi wrócić do mnie?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3258 Postów
boj fra oszlo
(bojfraoszlo)
Maniak
szymon75wlkp napisał:
A więc z tej wypłaty, różnica pomiędzy wyliczeniem z tabeli a tymi 35 %, które miałem pobrane, musi wrócić do mnie?

...TAK
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
57 Postów
szymon75wlkp
(szymon75wlkp)
Nowicjusz
bojfraoszlo napisał:
szymon75wlkp napisał:
A więc z tej wypłaty, różnica pomiędzy wyliczeniem z tabeli a tymi 35 %, które miałem pobrane, musi wrócić do mnie?
...TAK

Kolejna wypłata i znów ściągnięte 35 % zamiast tego co jest w tabeli. Różnica prawie 3 tys koron, a więc z dwóch miesięcy jestem już 5 tysięcy w plecy. Oczywiście teoretycznie, bo jak twierdzicie powinienem to dostać przy zwrocie podatku w przyszłym roku. mam tylko jedno pytanie. Czy skarbówka sprawdza każdy miesiąc oddzielnie, np w styczniu pobrano mi zaliczkę zamiast tego co pokazuje tabela, 35% i tą różnicę z każdego miesiąca sumują? Bo jeśli w każdym miesiącu różnica będzie wynosiła 2-3 tys kr. i z każdego miesiąca to zsumują, to do zwrotu będę miał teoretycznie ok 25-30 tys. Po prostu boje się że pobierają za dużo zaliczki, a na koniec okaże się, że i tak nie ma zwrotu. Prosiłem szefa, aby jego księgowy to zmienił i pobierał tak jak wskazuje tabela, ale widocznie takie mają takie zwyczaje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
57 Postów
szymon75wlkp
(szymon75wlkp)
Nowicjusz
szymon75wlkp napisał:
bojfraoszlo napisał:
szymon75wlkp napisał:
A więc z tej wypłaty, różnica pomiędzy wyliczeniem z tabeli a tymi 35 %, które miałem pobrane, musi wrócić do mnie?
...TAK

Kolejna wypłata i znów ściągnięte 35 % zamiast tego co jest w tabeli. Różnica prawie 3 tys koron, a więc z dwóch miesięcy jestem już 5 tysięcy w plecy. Oczywiście teoretycznie, bo jak twierdzicie powinienem to dostać przy zwrocie podatku w przyszłym roku. mam tylko jedno pytanie. Czy skarbówka sprawdza każdy miesiąc oddzielnie, np w styczniu pobrano mi zaliczkę zamiast tego co pokazuje tabela, 35% i tą różnicę z każdego miesiąca sumują? Bo jeśli w każdym miesiącu różnica będzie wynosiła 2-3 tys kr. i z każdego miesiąca to zsumują, to do zwrotu będę miał teoretycznie ok 25-30 tys. Po prostu boje się że pobierają za dużo zaliczki, a na koniec okaże się, że i tak nie ma zwrotu. Prosiłem szefa, aby jego księgowy to zmienił i pobierał tak jak wskazuje tabela, ale widocznie takie mają takie zwyczaje.

Nikt nic nie podpowie?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
All_is_well
(All_is_well)
Wiking
Pracowałeś/ pracujesz w jeszcze innej firmie w 2018? Jeśli tak to jeden pracodawca pobiera podatek wedlug tabeli a drugi na wedlug stawki procentowej.
Jesli masz tylko jednego pracosawce to powinien pobierac podatek wedlug tabeli.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
57 Postów
szymon75wlkp
(szymon75wlkp)
Nowicjusz
All_is_well napisał:
Pracowałeś/ pracujesz w jeszcze innej firmie w 2018? Jeśli tak to jeden pracodawca pobiera podatek wedlug tabeli a drugi na wedlug stawki procentowej.
Jesli masz tylko jednego pracosawce to powinien pobierac podatek wedlug tabeli.

Mam jednego pracodawcę. Myślę że powinno to wyglądać tak, ze teraz powinienem mieć pobierane według tabeli, a dopiero drugi pracodawca powinien pobierać 35%. Jeśli tego nie zmienią to od tej różnicy będę miał zwrot?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
12 Posty
All_is_well
(All_is_well)
Wiking
Tak, dostaniesz zwrot nadpłaconego podatku ale dopiero w czerwcu 2019. To błąd ksîęgowego w twojej firmie jeśli masz tylko jednego pracodawcę, a on potrąca podatek według stawki procentowej.
(Podatek nalicza się też według stawki procentowej jeśli masz wypłacane dodatkowe świadczenia np. premia, ale domyślam się że miałeś wypłaconą zwykłą pensję).
Jeśli chcesz płacić mniejszy podatek to musisz koniecznie porozmawiać z szefem na ten temat
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok