Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Nowy rozdział w życiu. - Norwegia

4 Posty
Paul Paul
(elion)
Wiking
Witam, razem z żoną postanowiliśmy rozpocząć nowy rozdział w naszym życiu czyli wyemigorwać, powodem naszej przemyślanej decyzji nie do końca była sytuacja finansowa, a spróbowanie czegoś nowego. Podchodzimy do tego bardzo poważnie bo mamy zamiar wyjechać na dłuższy okres może i na stałe-czas pokaże.
Na przygotowanie i zamknięcie naszych spraw dajemy sobie do roku czasu, obecnie mamy stabilną sytuacje finansową, dlatego będziemy wszystko robić w miare rozważnie.
Przez ten rok chcielibyśmy nauczyć się języka norweskiego i będzie to naszym priorytetem, natomiast język angielski jest u naszej dwójki na poziomie komunikatywnym.

Jeżeli chodzi o nasze wykształcenie, to tak szczerze można napisać że będzie mało przydatne w Norwegii, ponieważ ja jestem po LO a żona mgr. administracji, alternatywą są dla nas kursy i język dlatego będziemy kłaść na to największy nacisk.

Na kursy mamy ok. 5000 PLN i teraz pytanie kieruje do was mieszkających i pracujących w Norwegii, jakie kursy "rozszerzą" moje CV i zwiększą skuteczność znalezienia pracy?
Myślałem o uprawnieniach na koparko-ładowarkę etc. Uprawnienia na wózki widłowe już posiadam. Obecnie pracuje w branży AutoMotive, systemy lamp samochodowych i nie ukrywam że w takiej pracy również chciałbym pracować.
Kolejna sprawa, lepiej wyjechać przez agencje na jakiś czas? i po kilku miesiącach znalezc prace na własną reke? Czy odrazu w ciemno?

Będę bardzo wdzięczny za każdą wskazówkę, pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Szkolenia Zeglarskie
(Szkolenia Zeglarskie)
Wiking
Paul....
po pierwsze....zadnych przyjazdow w ciemno !!!
po drugie ....jesli masz czas...uczcie sie jezyka w polsce
po trzecie...nawiaz kontakty z ludzmi ktorzy tu juz mieszkaja...odwiedz ich przez weekend
... i nie zapomnij sie odwdzieczyc...jesli Ci nic do glowy nie przychodzi ...to zapytasz
po czwarte...rob kursy w firmach, ktorych certyfikaty sa wazne w Norwegii
po piate...aplikuj przez agencje pracy z opcja zamieszkania...bez dodatkowych stresow zobaczysz jak sie pracuje w Norwegii
po szoste...nie" pal mostow" z Polska...w razie czego bedziesz mial gdzie wrocic lub bedziesz mial taktyczne wsparcie...ewentualnie zrobicie wypad na weekend do "swoich"...
jedni tu sa bo chca, inni bo musza,a jeszcze inni bo nie maja innego wyjscia...bo naprzyklad dzieci chodza do szkoly ...a gdyby wrocili z dziecmi, to prawdopodobnie bylby problem ...bo tu jest niski poziom nauczania w porownaniu z Polskim systemem
po siodme...rob wszystko swiadomie !!!!
...a jakby cos bylo niejasne ...to jestem na priv.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Paul Paul
(elion)
Wiking
Dziękuje za odpowiedź.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Paul Paul
(elion)
Wiking
Moglibyście polecić stronę/aplikację/bądź książki skąd mogłbym zaczerpnąć troche języka?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
277 Postów
Tutaj na stronie "Moja norwegia" w zakladce "wiecej" jest kacik norweskiego, a osluchac sie mozna na stronie NRK - sa tam dostepne cale odcinki rozmaitych programow.

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
11 Postów
Kamila K
(Mahli)
Wiking
polecam aplikacje na telefon fiszkoteka Jest wymowa i mozliwość wielokrotnego powtarzania.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
miszaa3
(miszaa3)
Wiking
Podstawy można opanować spokojnie samemu w domu, oczywiście komunikacja, konwersacje to ważna sprawa. Ja wyjeżdżałam ze znajomością podstaw, dużo słówek też się uczyłam, także było mi łatwiej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
4 Posty
Paul Paul
(elion)
Wiking
Wyjeżdżałaś w ciemno sama czy przez jakąś agencje?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok