Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację projektu związanego z wykonaniem elementów systemu załadunku ropy i gazu na norweskie pole Gina Krog.

Klient Energomontażu – APL (Advanced Production Loading) jest norweską firma inżynierską, specjalizującą się w dostarczaniu systemów załadunku i transferu dla platform wiertniczych i statków. Od 2010 r. APL jest częścią amerykańskiego koncernu National Oilwell Varco. Projekt stanowi przykład kontynuacji dobrej współpracy pomiędzy Energomontażem-Północ Gdynia i NOV APL, czytamy w komunikacie.

500 ton

Wykonane przez EPG elementy systemu załadunku Submerged Turret Loading (STL) oraz Riser Base ważą łącznie 500 ton. Konstrukcja wymagała zaawansowanej obróbki mechanicznej i utrzymania wysokich standardów tolerancji wymiarowych. Średnica elementu wynosi 11,2 m natomiast wysokość 13 m.

System STL to jedno z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań do cumowania i przekazywania wydobytej ropy i gazu z dennych instalacji wydobywczych na pływające jednostki FSU.

Riser Base zostanie zainstalowany na dnie morskim i posłuży do przekazywania surowca na powierzchnię, natomiast turret będzie przekazywał ropę bezpośrednio na jednostkę FSO (Floating Storage and Offshore Unit).

Z najwyższej półki

Energomontaż-Północ Gdynia SA specjalizuje się w produkcji konstrukcji dla sektora offshore służących do wydobycia surowców z dna morskiego. Kontrakty z National Oilwell Varco gdyńska firma podpisała na początku lipca 2014 r.

Wcześniej EPG dostarczał konstrukcje na takie projekty jak: Moho Nord (podwodne konstrukcje do eksploatacji złoża ropy położonego 75 km od wybrzeży Konga), Helix Q5000 (prefabrykacja wieży na platformę interwencyjną do obsługi podwodnych odwiertów). Dla norweskiej firmy Aker Egersund AS polska firma realizowała kontrakt związany z Aasta Hansteen, czyli morskim polem gazowym (prefabrykacja urządzeń do zamocowania platformy wydobywczej).

Rok temu w Gdyni powstała konstrukcja SAL (Single Anchor Loading), która była przeznaczona na pole wydobywcze Greater Stella, a kilka miesięcy temu dwa turrety na projekt Hebron. Tym razem EPG wykonał znacznie większą i bardziej skomplikowaną konstrukcję, którą można zaliczyć do konstrukcji offshore z najwyższej półki.

Pole Gina Krog położone jest w norweskiej części Morza Północnego, głębokość wody w tym miejscu wynosi około 116 m. Produkcja ropy i gazu z tego złoża ma ruszyć na początku 2017 r., zasoby pola szacowane są na około 225 milionów baryłek.

Źródło: www.mstfi.pl/EPG-dostawca-konstrukcji-na...ie-pole-naftowe.html

EPG dostawcą konstrukcji na norweskie pole naftowe Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację projektu związanego z wykonaniem elementów systemu załadunku ropy i gazu na norweskie pole Gina Krog. www.mstfi.pl