Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Plany stymulacji polskiej gospodarki mogą być sprzeczne z prawem UE - Norwegia

Czytali temat:
Monika Engan Anna L Agata Dymna Roman Stelmach Mariusz Kwiatkowski Karolina Kurek Tomek Aa Roman Bzdurski Karol Życzkowski Joanna Moja Norwegia Stafhalr Grzegorz Greg (1135 niezalogowanych)
46 Postów
Joanna Moja Norwegia
(Joanna_MN)
Redaktor
Nowy rząd Polski będzie chciał rozruszać gospodarkę nakładając na polski bank centralny obowiązek stymulacji na szeroką skalę. A to może być sprzeczne zarówno z Konstytucją RP, jak i z prawodawstwem UE – donosi norweska prasa: e24.no/makro-og-politikk/polens-nye-peng...-med-eu-lov/23550265

W czasie kampanii PiS obiecał Polakom obniżenie podatków, wzrost emerytur i nowe miejsca pracy dla młodych. Ale na sfinansowanie tych obietnic potrzebuje więcej pieniędzy. Skąd nowy rząd je weźmie? Zlecając NBP uruchomienie tanich programów kredytowych, które zasilą gospodarkę odpowiednikiem 750 mld koron – policzyli Norwegowie.

W takim przypadku polski bank centralny bardziej przypominałby Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych. Obecnie głównym zadaniem NBP jest utrzymywanie stabilnego poziomu cen, czyli zapobieganie inflacji. Wspieranie polityki gospodarczej rządu również leży w jego gestii, ale tylko, jeśli nie ogranicza podstawowego celu. Prawo zakazuje również NBP bezpośredniego finansowania budżetu państwa.

Obecny prezes NBP Marek Belka twierdzi, że nowy cel banku będzie wymagał zmian w konstytucji i może także być w konflikcie z regulacjami unijnymi. Skrytykował też pomysły PiS dotyczące finansowania wydatków budżetu państwa bezpośrednio przez NBP.

- Konstytucja chroni NBP przed bezpośrednim finansowaniem przez bank centralny wydatków budżetu – Belka mówił w kuluarach Kongresu Ryzyka Bankowego - Nie jestem pewien, czy to nas nie stawia poza Unią Europejską.

Obecny prezes banku kończy kadencje w 2016 roku. Wtedy do gry wkroczy prezydent, którego jedną z prerogatyw jest możliwość wyznaczenia szefa NBP.

Marek Belka. Fot. Andrzej Barabasz

Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
429 Postów
Monika Engan
(mepsycholog)
Wyjadacz
Zarowno Konstytucja RP ktora zostala zmieniona przez postkomunistow na ich korzysc jak i prawo europejskie sa dalece niesprzyjajace Polsce! Dosc tej propagandy, przegraliscie wybory i wciaz probujecie manipulowac???? Zapewniam , ze bezskutecznie!!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
czasami to nawet i komunista coś mądrego powie
zdarzyło to się Towarzyszowi Gomułce
który rzekł kiedyś
z pustego to i Salamon nie naleje
a i co jeszcze Towarzysz Gomułka mówił no może za jednym zamachem
...
-Przecież wiem, że jest podsłuch, ale niech to sowieckie bydło, ci skurwysyni, wiedzą, co o nich myślę! Z nimi tylko tak trzeba rozmawiać.
Opis: podczas wizyty w Moskwie
Źródło: Wieczorkiewicz: Mimo wszystko Stalin nas szanował
pl.wikiquote.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Gomu%C5%82ka
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Maciej Drużba
(MaciejDruzba)
Wiking
Chyba Salomon, zanim zaczniecie błędnie powtarzać dowiedzcie si,ę kim był ów Salomon! Bo Salamon kojarzy mi się z jedną modelką i piłkarzem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Towarzysz Gomułka mówił o Salamonie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok