Kancelaria radcowska to kancelaria prowadzona przez radcę prawnego.
Osoba która zdała egzamin radcowski może zostać wpisana na listę adwokatów w Polsce i na odwrót – ten kto zdał egzamin adwokacki może być wpisany na listę radców prawnych.
Od wielu już lat minister sprawiedliwości prowadzi rozmowy z przedstawicielami obu korporacji prawniczych w celu połączenia tych dwóch zawodów, niemniej każdy z samorządów, tak radcowski jak i adwokacki, broni swej niezależności i sprzeciwia się takiemu połączeniu.
W istocie, rozdział taki, trudno aktualnie uzasadnić.
Radca prawny to zatem nie adwokat, choć zakres kompetencji jest w obu przypadkach w zasadzie taki sam.
W większości krajów europejskich czynności pełnomocnika procesowego wykonuje przedstawiciel jednego zawodu (tak jest np. w Norwegii, gdzie występuje zawód adwokat lub w Niemczech - Rechtsanwalt, etc.). W Polsce pomoc prawna i zastępstwo procesowe w sprawach karnych, cywilnych, administracyjnych jest wykonywane przez radców prawnych i przez adwokatów. Stąd też odpowiednikiem norweskiego adwokat jest w Polsce radca prawny lub adwokat (tak zgodnie z norweskimi i europejskimi przepisami, vide m.in.: § 9-1 Advokatforskriften
www.lovdata.no/for/sf/jd/xd-19961220-1161.html
§ 9-1. Definisjoner
Med EØS-advokat menes enhver som har rett til å utøve virksomhet under en av følgende profesjonelle titler fra sitt hjemland: Polen: Adwokat/Radca prawny.
Dodam także, że z racji istniejącego w Polsce podziału zgodnie z przepisami polskimi osoba, która w Norwegii posiada tytuł advokat może być wpisana – wg swojego wyboru - na listę radców prawnych lub adwokatów.
Zgodnie z norweskimi przepisami radca prawny wpisany na listę adwokatów zagranicznych w Norwegii ma takie same uprawnienia jak adwokat norweski.
Pozdrawiam
Tomasz Nierzwicki
Radca prawny / utenlandsk advokat i Norge
www.eos-advokat.no