Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

1
DZIEŃ

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytali temat:
Mariusz G Marcin Wasąg Rafał Chachurski Tomasz K Kamil Kamsonik Grzegorz Krupa Krzyszt Kris Michal82 Białkowski Wojciech Piotr (4697 niezalogowanych)
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Obywatelu Sethur w czasie kiedy się przeprowadzałem ze Szwecji do Norwegii, prawie 5 lat temu, to w tej pierwszej dominowała trójka Volvo, Saab i Hyundai( Santa Fe i Sonata). W Norwegii czasami coś się zobaczy z tej trójki, ale tylko śladowo. Prawidłowe podejście volkswagen, to samochód dla ludu. W tamtych czasach bardzo prostego ludu. Do czasu znalezienia gazu i ropy czyli lat 70 XX wieku Norge była równie biedna jak Polska. Polska jest nadal biedna, ale z tą drugą łączy ją zamiłowanie do samochodu dla ludu.Pisząc o warunkach jazdy w północnych stanach miałem na myśli, że samochód musi sobie poradzić z warunkami srogiej zimy i tropikalnymi upałami. Wierz mi, że czy to dla człowieka, czy samochodu zniesienie upału jest o wiele trudniejsze. Dlatego za mojego pobytu próbował wejść Fiat i francuskie na tamten rynek i po krótkiej chwili się wycofali. Za słaby szajs. Niemieckie też za cieniutkie na takie ekstremalne warunki bo bardzo ich tam niewiele i jak już to kierowca z wąsami. Oprócz dużych amerykańców dawały sobie radę japończyki, a potem zaczęły wchodzić koreańce. Cóż, ci co niedawno zgolili wąsy marzą dalej za samochodem dla ludu
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
Obywatelu jasta102. Sa dwie przyczyny dla ktorych hamerykanskie wynalazki nie sa popularne w Norwegii:
Pierwsza: Cenione przez Norwegow bezpieczenstwo i komfort psychiczny.

Jakos wiekszosc tego typu filmow pochodzi z USA..

Druga przyczyna wiaze sie z wymienonym przez Ciebie Hundaiem. Hamerykanskim zwyczajem samochod zmienia sie maksymalnie co piec lat. Auta (hamerykanskie) sa tanie (w Hameryce)!.. Wszystko rozbija sie o podstawowa ekonomie.. Taki Hundai po pieciu latach uzytkowania idzie w rece Pakistana.. za wszystkie pieniadze swiata (kr5000,-).. Tyle, bo wiecej nikt za niego nie zaplaci.. czesci ni ma bo serwis bidny, gwarancja wyszla.. a serwis drogi.. pojawia sie ruda.. Kalkulacja w przypadku Hyundaia jest calkiem atrakcyjna. Kupujac auto ze swiadomoscia, ze pojezdzi sie nim piec lat, mozna latwo wyliczyc sredni koszt roczny (zakup/eksploatacja/ubezpieczenie).. Dlatego jest popularny wsrod studentow i... emerytow - jest tani.. w norweskich realiach. Z czysto ekonomicznego punktu widzenia na zakup hamerykanca w Norwegii 'stac' raczej tylko pasjonatow.. Tak czy siek stracisz.. i to duzo!.. Nawet jezeli nie dosiegne Cie przyczyna pierwsza..

Nie rozumiem sugestii dot. Volvo i Saaba.. Volvo jest jak najbardziej popularne i poza malymi modelami (Luxfordami) bez wiekszych zarzutow.. Saab rowniez jest popularny, tylko ceny pikuja w dol wraz z posuwajaca sie korozja.. poza tym to tylko wygodny, luksusowy.. Opel.. hehe
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Obywatelu Sethur taki filmik to można nazbierać jak się konie na lodzie przewracają chociaż mają cztery nogi Co się tyczy rudej na Hyundaiu to może chcesz się założyć o poważne pieniądze, że mało który z klasy średniej przetrwa z całą blachą dłużej od takowej chociażby sonaty. Wypatrz sobie gdzieś powiedzmy sonatę z 1996 i odpowiednika z rocznika chociażby passata dowolnego merca czy bmw. I sprawdź gdzie blachy lepsze. Widzę, że dalej mnie nie rozumiesz. Mnie ciekawi dlaczego oni będąc prawie najbogatsi na świecie tak kurczowo trzymają się niemieckiego szajsu? Oj chyba nie widziałem tu infinity, leksusa, accury, mustanga. Nawet takie hondy to chyba nie znane. Ale to chyba prawda, że smoking to dopiero w 3 pokoleniu dobrze leży. No oni jeszcze w 3 go nie noszą
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
Obywatelu jasta102. Czym dla Ciebie sa powazne pieniadze?.. Akurat mam przed oczyma Elantre 2001, i wierze, ze przy odrobinie perswazji jestem w stanie wyciagnac z bagaznika lewarek... nie otwierajac go
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Oj biedaku, to na ulicy mieszkasz Czy może akurat w pracy jesteś i "załatwiasz" potrzebne na jutro części do naprawy w swoim zakładzie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
jasta102 napisał:
Oj biedaku, to na ulicy mieszkasz Czy może akurat w pracy jesteś i "załatwiasz" potrzebne na jutro części do naprawy w swoim zakładzie

Pudlo.. samochod pracownika.. Ciekawa forma ucieczki.. na odwrocenie uwagi od tematu.. hehe.. jak w polskiej polityce..
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
to zasmuciłeś mnie trochę, właśnie elantra 2001, bo to już chyba nowa buda, była obiektem moich poszukiwań. cóż pomyślę nad czymś innym w takim razie poszukam chyba nissana też tu nie za drogie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2387 Postów
Sethur Asher
(Sethur)
Maniak
jasta102 napisał:
to zasmuciłeś mnie trochę, właśnie elantra 2001, bo to już chyba nowa buda, była obiektem moich poszukiwań. cóż pomyślę nad czymś innym w takim razie poszukam chyba nissana też tu nie za drogie

W takim razie pozostaje mi zyczyc owocnych poszukiwan.. i grubszych rajtek..
Troszke Ci wczoraj dziewczyny pojechaly.. Nihil personalis..
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1485 Postów
Darek ...
(ulv72)
Maniak
jasta102 napisał:
Obywatelu Sethur w czasie kiedy się przeprowadzałem ze Szwecji do Norwegii, prawie 5 lat temu, to w tej pierwszej dominowała trójka Volvo, Saab i Hyundai( Santa Fe i Sonata). W Norwegii czasami coś się zobaczy z tej trójki, ale tylko śladowo.


volvo w Norwegii sladowo ??? no bez jaj... ponizej wykaz sprzedanych stasjonsvogn w poprzednim roku tak dla przykladu ... poza tym, ja tam widze na ulicach volvo rownie czesto jak i niemieckie czy japonskie...


De 10 mest solgte stasjonsvognene i Norge så langt i 2010:


1) Volvo V70 – 2629)

2) Toyota Avensis – 2391

3) VW Passat – 2354

4) Ford Mondeo – 1979

5) Volvo V50 – 1932

6) Skoda Octavia – 1771

7) Audi A4 -1433

8) VW Golf – 957

9) Ford Focus – 790

10) Subaru Forester – 746


zrodlo: aftenposten
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1485 Postów
Darek ...
(ulv72)
Maniak
jasta102 napisał:
Obywatelu Sethur taki filmik to można nazbierać jak się konie na lodzie przewracają chociaż mają cztery nogi Co się tyczy rudej na Hyundaiu to może chcesz się założyć o poważne pieniądze, że mało który z klasy średniej przetrwa z całą blachą dłużej od takowej chociażby sonaty. Wypatrz sobie gdzieś powiedzmy sonatę z 1996 i odpowiednika z rocznika chociażby passata dowolnego merca czy bmw. I sprawdź gdzie blachy lepsze. Widzę, że dalej mnie nie rozumiesz. Mnie ciekawi dlaczego oni będąc prawie najbogatsi na świecie tak kurczowo trzymają się niemieckiego szajsu? Oj chyba nie widziałem tu infinity, leksusa, accury, mustanga. Nawet takie hondy to chyba nie znane. Ale to chyba prawda, że smoking to dopiero w 3 pokoleniu dobrze leży. No oni jeszcze w 3 go nie noszą


hondy nieznane ... no tez niezle pojechales ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok