Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Studia Magisterskie - Norwegia

Czytali temat:
(1546 niezalogowanych)
2 Posty
Rafał Telaczyński
(RafalTelaczynski)
Wiking
Witam. Mam kilka pytań dotyczących studiów magisterskich w Norwegii. Jestem obecnie na III roku Inżynierii Środowiska na Politechnice Warszawskiej (specjalizacja: Inżynieria Sanitarna i Wodna) i chciałbym się dowiedzieć czy jest tutaj osobą która robi, bądź robiła magisterkę po tym, lub podobnym kierunku w Norwegii. Jeśli chodzi o język norweski to znam na poziomie podstawowym, a obecnie jestem w trakcie kursu na poziom B1. Ogólnie chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprawa z potrzebnymi dokumentami z uczelni i coś więcej na temat życia studenckiego w Norwegii (poziom nauczania, studia wieczorowe/zaoczne, możliwość pracy studiując, średnie koszty życia, ewentualne stypendia). Jeśli jest tutaj ktoś taki to byłbym bardzo wdzięczny za wszelka pomoc.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Prosze:

www.mojanorwegia.pl/forum/view/139/nauka...w_norwegii__%3f.html

www.mojanorwegia.pl/forum/view/139/nauka...gdzie_studiowac.html

Mozliwowsci masz duzo: NOMS, rok norweskiego potem normalne studiowanie, Zaczac od razu, zdany Bergenstest, albo w jezyka angielskim: zdanty kurs TEOFL. Informacje na temat domukentow znajdziesz na stronach uczelni: potrzebne swiadectwa ze szkoly sredniej i dyplom licencjacki z suplementem (wiadomo, dokumenty w jezyku oryginalnym tj. polskim i tlumazenie angielskie, badz norweskie). Jeszcze lepiej jak masz uznany dyplom prez NOKUT. Zycie studenckie jak to zycie, ale inne niz w Polsce. Mozna spokojnie laczyc prace ze studiowaniem. Kolezanka ma stala prace, a wybrala studia magisterskie pozwalajace jesj normalnie pracowac. Z tym, ze takie studia trwaja cztery zamiast dwoch lat. To po krotce.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Rafał Telaczyński
(RafalTelaczynski)
Wiking
Dzięki wielkie za odpowiedź. Przejrzałem już wcześniej podane tematy i mam jeszcze jedno pytanie, słyszałem od kilku osób, że niektóre uczelnie wymagają podpisania zaświadczenia przed przyjęciem, że jesteś w stanie sam się utrzymać ( bodajże 89 tyś. NOK/rok), wiesz coś konkretnego o tym?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
8929 Postów
Maniak
RafalTelaczynski napisał:
Dzięki wielkie za odpowiedź. Przejrzałem już wcześniej podane tematy i mam jeszcze jedno pytanie, słyszałem od kilku osób, że niektóre uczelnie wymagają podpisania zaświadczenia przed przyjęciem, że jesteś w stanie sam się utrzymać ( bodajże 89 tyś. NOK/rok), wiesz coś konkretnego o tym?
RACZEJ DUŻO WIĘCEJ OBECNIE ...
To Proste .
---
W Norge jest Inny system wartości Studenckiej , napomknął o tym Karol .
---
O ile same stricte "Studia są darmowe" .
To już Utrzymanie się NIE .
Tu trzeba samemu się utrzymać .
Ponieważ jesteś Osobą Zagraniczną to Musisz Mieć Środki na własne Utrzymanie !
- Czynsz ...
- Żywność ...
- Rozrywka ...
- Inne nie wymowne ... a jak wiadomo wszem i wobec ... Student nie Wielbłąd .....
---
Norweski student na ten poczet bierze Kredyt , a zagraniczny nie ma takiej podstawy .
Dlatego też , albo kontrakt na faktyczną pracę lub finansowe zabezpieczenie gotówkowe na Studenckim Koncie Bankowym .
Ta kwota z reguły , dotyczy tylko PIERWSZEGO ROKU STUDIÓW ...
Później to już ... wiadomo ... jest się obytym , obrytym i kierat sam się kręci ...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
496 Postów
don wasyl
(donwasyl)
Wyjadacz
Przede wszystkim sprawdz,czy masz odpowiednio niskie IQ,zeby studiowac w no.
Program studiow dostosowany jest bowiem,do przecietnego,norweskiego studenta (czyt: idioty!)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Robert Bodek
(DJ_ROBB)
Wiking
Na początek wspomnę, że jestem DJ-em. No. A teraz do rzeczy. Ryby w morzach zawsze było wolno łowić bez karty. Więc nie wiem czemu wałkujecie ten temat. Tylko nie wolno używać robaków przy łowieniu. Dlatego dużo ludzi łowi na tzw. "rękę" czyli jak to nazywa norweskie prawo "odłów z natury" czyli fanget av naturen.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
DJ_ROBB napisał:
Na początek wspomnę, że jestem DJ-em. No. A teraz do rzeczy. Ryby w morzach zawsze było wolno łowić bez karty. Więc nie wiem czemu wałkujecie ten temat. Tylko nie wolno używać robaków przy łowieniu. Dlatego dużo ludzi łowi na tzw. "rękę" czyli jak to nazywa norweskie prawo "odłów z natury" czyli fanget av naturen.

Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
Gabriel napisał:
RafalTelaczynski napisał:
Dzięki wielkie za odpowiedź. Przejrzałem już wcześniej podane tematy i mam jeszcze jedno pytanie, słyszałem od kilku osób, że niektóre uczelnie wymagają podpisania zaświadczenia przed przyjęciem, że jesteś w stanie sam się utrzymać ( bodajże 89 tyś. NOK/rok), wiesz coś konkretnego o tym?
RACZEJ DUŻO WIĘCEJ OBECNIE ...
To Proste .
---
W Norge jest Inny system wartości Studenckiej , napomknął o tym Karol .
---
O ile same stricte "Studia są darmowe" .
To już Utrzymanie się NIE .
Tu trzeba samemu się utrzymać .
Ponieważ jesteś Osobą Zagraniczną to Musisz Mieć Środki na własne Utrzymanie !
- Czynsz ...
- Żywność ...
- Rozrywka ...
- Inne nie wymowne ... a jak wiadomo wszem i wobec ... Student nie Wielbłąd .....
---
Norweski student na ten poczet bierze Kredyt , a zagraniczny nie ma takiej podstawy .
Dlatego też , albo kontrakt na faktyczną pracę lub finansowe zabezpieczenie gotówkowe na Studenckim Koncie Bankowym .
Ta kwota z reguły , dotyczy tylko PIERWSZEGO ROKU STUDIÓW ...
Później to już ... wiadomo ... jest się obytym , obrytym i kierat sam się kręci ...



Co do tej kasy, wytyczne moga byc rozne, zalezy od kraju, od programu itp.

@ Rafal, musisz zapytac w UDI, albo Norwegian Foreign Service mission.

Co do studiow, tutaj kladzie sie wieksza wage na praktyke, a nie na teorie jak u nas w Polsce. Za to jest wiecej formularzy, za to system its lerning jest bardziej przejzysty i jasny nizli USOS itp. cuda.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
159 Postów

(pluto20)
Stały Bywalec
Ja zaczelem wlasnie magisterke 4 rok kierunek prawo w Oslo Nie jest tak trudno ale pozyczke musialem wziasc
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3511 Postów

(Karol.Ky)
Maniak
pluto20 napisał:
Ja zaczelem wlasnie magisterke 4 rok kierunek prawo w Oslo Nie jest tak trudno ale pozyczke musialem wziasc

Wziąć
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok