Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Filozofia/nauka spotkania dyskusyjne - Norwegia

2 Posty
solange _
(solange)
Wiking
Witam!

Szukam osób zainteresowanych filozofią oraz/lub nauką (fizyką wspołczesna, matematyka), chętnych na spotkania dyskusyjne w Oslo.

Pozdrawiam!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
wahadlo
(wahadlo)
Wiking
Czesc solange_

Ja jestem zainteresowany tymi tematami, ktore wymieniasz.

Co do teorii, to fascynuje mnie szukanie punktow wspolnych dla roznych dziedzin, szczegolnie tak odleglych jak 1. religia i nauka, albo 2. poezja (sztuka) i matematyka.

Mysle, ze w przyszlosci nauka bedzie coraz lepiej odpowiadala na pytanie kim jest sam czlowiek, majac coraz wiecej punktow wspolnych z dziedzinami humanistycznymi oraz z religia (tzn. nastapi unifikacja dziedzin).

Klucz do tej unifikacji moze byc nastepujacy: W matematyce istnieja pewne punkty w ktorych zwykla intuicja sie zalamuje i gdzie wchodzimy do zupelnie innego swiata, dziwnego i fascynujacego (liczby transcendentne, po polsku "przestepne"; rozne rodzaje nieskonczonosci odkryte przez Cantora; takie byty jak fraktale, o nieskonczonej glebi, czyli zlozonosc, zakodowana w prostym wzorze; twierdzenie Goadla/ Turinga/ Chaitina, ktore rozbija bezpieczna przystan racjonalnosci). Sa to takie "bramy" przez ktore mozna ogladac fundamenty rzeczywistosci. Podobnie w poezji, poprzez metafory, symbole czy aporie umysl zostaje naprowadzany na pewne prawdy, ktore wymykaja sie logice i obrazowi swiata do ktorego przyzwyczailismy sie na codzien. Rowniez buddyjskie koany, poprzez operowanie paradoksami, celuja w rozbicie tego co intuicyjne i bezpieczne, wymykajac sie kontroli racjonalnego umyslu, przebijaja to co codzienne i nakierowuja na glebsze poznanie rzeczywistosci i tego kim wlasciwie jestesmy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
p3ster
(p3ster)
Wiking
No to urządziliśta to kółko dyskusyjne afk? Bo znajome Norki to albo pustaki, albo szajba kopletna. Tyle się człowiek faszerował lekturą nie tylko opakowań i instrukcji obsługi, to by teraz z wyżością powytykał innym jakieś intelektualne partactwa.
A żeby jeszcze jakiś wątek dalece norweski był, to może Veblen?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
359 Postów
high octane
(high_octane)
Stały Bywalec
Moze cos praktyczniejszego. Konsekwencje istnienia systemu rezerwy czastkowej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Monika Moskal
(monika920828)
Wiking
Absolutnie zgadzam się z tą unifikacją . Ja osobiście uważam, że w drodze ewolucji powinny zaniknąć wszystkie tzw. religie ujmując inaczej nadejdą kiedyś czasy, w których ludzie przestaną wierzyć w coś bezpodstawnie .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
p3ster
(p3ster)
Wiking
@Monika - nie, gdyż
a)większość populacji jest leniwa intelektualnie i większość informacji, która nie weryfikuje się automatycznie przez ich bezpośrednie, codzienne doświadczenie, przyjmuje "na wiarę" jeśli tylko są kompatybilne z ich oglądem świata;
b) nie ma narzędzi, czasu, chęci/możliwości by weryfikować każdą informację, którą uznają za prawdziwą - i ...... "przyjmuje [na wiarę] jeśli tylko są kompatybilne z ich oglądem świata", naukowym oczywiście, ale objętość wiedzy dzisiejszej przekracza możliwości "człowieka renesansu", i przyjmuje tzw naukowy konsensus w sprawach, w których nie czuje się specjalistą, za prawdę objawioną. Niektóre to nawet tylko teorie! Czy samodzielnie weryfikowałaś E=mc2?
Teraz odnośnie b): stąd specjalizacja, postępująca coraz bardziej, ale też narastająca potrzeba studiów i konferencji interdyscyplinarnych, oraz pole do popisu dla światłych managerów potrafiących zebrać specjalistów z odpowiednich dziedzin w zespół do rozwiązania konkretnego zadania.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
p3ster
(p3ster)
Wiking
przepraszam, że rozbijam to na poszczególne posty, ale przy takiej ilości pisania to ma zalety

@wysokooktanowy (ja dziś również)
Pytanie: A dla kogo ma to znaczenie?
1. Skoncentrowany kapitał - gorsze zabezpieczenia, dużo większy obrót. Zyskuje.
2 Usługi dla skoncentrowanego kapitału - eksplozja rynku. Zyskują bardzo, bardzo. Posiadają duży wpływ na innych uczestników rynku.
3. Rozproszony kapitał - gorsze zabezpieczenia, czasem duże okazje. Krótkookresowo może zyskiwać, długookresowo - dawcy kapitału.
4. Technologiczne start-upy - nie byłoby ich. Większa dostępność kapitału pozwala na alokację części w przedsięwzięcia wysokiego ryzyka. Szybszy przepływ technologii, również do mas.
5. "non-actors" czyli osoby nie biorące udziału w rynku kapitałowym - i tak zostałyby wyruchane. Dzięki 4 coś ciekawiej, dzięki 2 i 1 chujowo jak zwykle, a może nawet jak nigdy.

Tak na szybko co mi przychodzi do głowy. Pytałem o AFK (away from keybord, w realu ,tfu)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
p3ster
(p3ster)
Wiking
Jak się już rozpisałem, to czemu nie, ale wolałbym rozmawiać, a nie stukać. Yo, Oslo i okolice.

@wahadło
1. A czy nie karmią się wzajemnie? najbardziej dosłownie religioznawstwo i wieczne oburzanie się na coś, ale nie trzeba na patrzeć tak wąsko
2. z poezji dupa jestem, ale sztuka ssie z matmy ile wlezie (strojenie instrumentów muzycznych jako pierwszy przykład, a estetycznie math core - dilinger escape plan -relapsealumni.bandcamp.com/album/calculating-infinity )
Czy matma ssie ze sztuki? brak danych
No i wreszcie ciekawe filo-mato pytanie: dzielenie przez 0 to nieskończoność (ta przewrócona 8), tak wynika z każdej aproksymacji, ale to tabu. Dlaczego?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
p3ster
(p3ster)
Wiking
No i jeszcze raz pytam o kurwa kóło dyskusyjne w realu, Oslo i okolice. Będę nieznośnym chujem dla wszystkich, podważę każdy dogmat.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
wahadlo
(wahadlo)
Wiking
Dilliner Escape Plan - jak najbardziej. Bylem tez na Animals As Leaers w Rockefellerze, podobny klimat. Wczoraj gralo Tortois w John Dee, super koncert! Mathcore mi odpowiada. Rowniez breakcore, chociaz to nieco inna pala kaloszy...

Co do spotkania, to moze jakies popoludnie, najlepiej czwartek lub piatek? Trzeba by tez ustalic jakis temat, jakis wzglednie cichy lokal, no i mysle, ze trzeba by bylo zrobic jakies 15min wprowadzenie do tematu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok