Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Finanse i kredyty

Zmiana prawa finansowego w Norwegii: co z płatnościami gotówką?

Martyna Engeset-Pograniczna

03 października 2024 14:00

Udostępnij
na Facebooku
10
Zmiana prawa finansowego w Norwegii: co z płatnościami gotówką?

Nowe przepisy weszły w życie 1 października. stock.adobe.com/licencja standardowa

„Niestety, przyjmujemy tylko płatność kartą” – tego typu scenki w sklepie, w restauracji czy u fryzjera przechodzą w Norwegii do przeszłości. Dzięki nowelizacji ustawy o umowach finansowych konsument będzie mógł zażądać możliwości zapłacenia gotówką.
Nowe przepisy weszły w życie 1 października. To reakcja rządu na fakt, iż 600 tys. mieszkańców Norwegii nie jest w stanie lub nie chce poruszać się w świecie transakcji bezgotówkowych.
Zmiany cieszą między innymi Jana Davidsena, szefa zrzeszającej emerytów organizacji Pensjonistforbundet. Uważa, że nowe prawo przysłuży się walce z wykluczeniem społecznym osób starszych. – Digitalizacja została przeprowadzona bardzo szybko, a to sprawiło, że przeszkolenie społeczeństwa w tym zakresie nigdy nie nastąpiło – powiedział.
Nie tylko seniorzy wyrażają zadowolenie ze zmodyfikowanego prawa. W jednym z artykułów NRK wypowiada się także młoda Norweżka, która podkreśla, że przy papierowym (a więc namacalnym) pieniądzu łatwiej kontrolować swój stan posiadania.
Płacąc gotówką, siłą rzeczy nie padnie się ofiarą hakerów.

Płacąc gotówką, siłą rzeczy nie padnie się ofiarą hakerów.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Gotówka a bezpieczeństwo

Głos w dyskusji zabrali również sceptycy powrotu do większego użycia gotówki. Uważają, że może to mieć wpływ na wzrost przestępczości i czarnego rynku – przepływy gotówki trudniej kontrolować.
Ministra Sprawiedliwości i Obrony Emilie Enger Mehl zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt stricte związany z bezpieczeństwem. Płacąc gotówką, siłą rzeczy nie padnie się ofiarą hakerów.
Poza tym warto mieć dostęp do gotówki ze względu na inne potencjalne kryzysy, gdy wystąpić może na przykład nagła przerwa w dostawie prądu.
Źródła: Klar Tale, Nettavisen, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Piotr Lampkowski

10-10-2024 00:04

Dlaczego nikt nie mówi że to ciągle są tylko i wyłącznie noty dłużne banku centralnego. Cyfrowe są o tyle groźniejsze że można je włączyć i wyłączyć, zaprogramować. Zapraszam serdecznie do lektury raportów i publikacji BIS.

Tomi369

08-10-2024 08:32

Ostatnio miałem włamanie i ukradli przez PayPal pieniądze. Bank reklamacji nie uwzględnił. Kartę zablokowałem. Nie mogłem się nawet odlać w centrum sklepów bo gotówki nie przyjmują. Prom żeby dostać się do domu dodatkowo bierze opłatę za płacenie gotówką. Cyfrowe płacenie jest debilne, bonintak płacisz za to żeby płacić.

Radoalaw kolakowaki

06-10-2024 09:31

Dzięki Bogu norwegowie poszli po rozum do głowy
Teraz czas aby się wziąć za inflację

Izaak

05-10-2024 15:15

Witaj.
Pisząc że nikt nie ma prawa itd.
No cóż prawo stanowi parlament i zapadają decyzję najlepsze dla kraju ludzi otd.
Przynajmniej tak uważają ci którzy prawo tworzą,zatem wpis że nikt nie ma prawa bo Ty tak mówisz chcesz i nawet jeżeli zaczniesz tupać nóżkami nie wiele to zmieni względem prawa w danym kraju.
Pozdrawiam i życzę trochę dystansu i takiego małego spokojnego przemyślenia sprawy czy rzeczywiście tybakurat i tylko Ty masz wpływ na to co się wydarzy w miejscu gdzie tworzy się oeawo

piotr piotrowski

05-10-2024 13:28

Bogumil politolog ,szkoda,ze was tam na tych wykladach nie ucza ortografii

Bogumił

04-10-2024 22:01

Nie podoba mi się ton wypowiedzi autora, prowokuje do myślenia w biedny sposób.W sensie sprowadzacie z kraju brak dojrzałości politycznej. Powiedziano mi kiedyś na wykładach z politologii, demokracja musi dorosnąć, zajmóje to około 100 lat. Ten artykół prowokóje Polaków do myślenia wstecznego. Kierownictwo kraju powinno zrobić tak albo inaczej, ja Płacę podatki i jestem najmądżejszy. Przepraszam za to że wychodzę na"hejtera" Rozejżycie się naprawiciele wszystkiebgo! Macie autobusy do wszebrzeszczyna, Tunele kolejowe których nie wydubowali niemcy. A może wiecie jak tresować psy by nie zaczepiały obcych bez waszej zgody? Projektujecie Polski bulshit w kraju który pracował dłużej nad demokracją niż żyjecie. Ale spoko, byle by pryszcze nastolatka nie stały się trądzikiem. POZDRAWIAM

Xx1

04-10-2024 20:11

Ja już mam tego dość że pracowity i ambitny człowiek jest traktowany jak złodziej tylko dlatego że chce zarobić. Przecież te pieniądze i tak trafią w obieg. Niech policja po prostu lepiej pracuje by ścigać prawdziwych złodzieji i bandytów a nie rząd wprowadza jakieś prawa, na których cierpią głównie zwykli ludzie.

Captain Mike

04-10-2024 13:27

Nikt nie ma prawa decydowac za mnie w jaki sposob chce wydac swoje pieniadze. Zawsze musi byc alternatywa dla tych ktorzy moga nie chciec uzywac karty. Jezeli nie to jest to czysta dykryminacja. Mam prawo kupowac i decydowac jak chce zaplacic. I zaden organ nie ma prawa mi narzucac , zmuszac czy tez opresowac z tego powodu. Ta decyzja to zaden sukces natomiast po prostu logiczne rozwiazanie.

Kaiza 29 D

04-10-2024 08:20

Dobra wiadomość. Nie każdy chce posługiwać się wyłącznie kartą. Poza tym nie muszą kontrolować co dokładnie kupujemy,gdzie i kiedy....to już tragiczna inwigilacja,zniewolenie. Brawo!

Dariusz Sobczak

03-10-2024 22:34

I bardzo dobrze , gdy gotówka będzie z powrotem w obiegu to i wartość korony zacznie odbijać się od dna

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok