Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

13
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Limit gotówki używanej w sklepie i mniejsze wypłaty z bankomatu. Zmian domagają się norweskie służby

Emil Bogumił

10 listopada 2023 13:45

Udostępnij
na Facebooku
16
Limit gotówki używanej w sklepie i mniejsze wypłaty z bankomatu. Zmian domagają się norweskie służby

Środki proponowane przez służby mają przyczynić się do wyeliminowania przemytu gotówki i przestępczości gospodarczej. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norweskie służby domagają się zmniejszenia limitu wypłat gotówki z bankomatu oraz ustalenie maksymalnej wartości transakcji, za którą konsumenci rozliczą się w tradycyjny sposób. Zmiana ma przyczynić się do walki z przemytem pieniędzy. Postulat zgłosiła Økokrim, czyli norweska policja ds. zwalczania przestępczości gospodarczej.
Z Norwegii znika dziennie 27 mln NOK gotówki. – Deklarowana jest tylko część tej kwoty – komentuje Pål Lønseth, szef Økokrim. W latach 2018-2022 instytucja sprowadziła do Norwegii 36 mld koron norweskich, których wywóz nie został nigdy zarejestrowany. Odpowiada to kwocie 19,7 mln NOK dziennie. Służby przypuszczają, że różnica pomiędzy deklarowaną gotówką, a przywiezioną ponownie do kraju fiordów, to środki pochodzące z przemytu. Pieniądze „prane” za granicą mają mieć swoje źródła w grupach przestępczych specjalizujący się w handlu narkotykami, przestępstwach pracowniczych i innych formach przestępstw gospodarczych.

Służby współpracujące z norweskimi funkcjonariuszami znajdują norweską gotówkę w różnych częściach świata. Pieniądze przemycane są m.in. do syryjskich wiosek.

Mniej gotówki, mniej przemytu

Økokrim przygotowało szereg propozycji, które mają przyczynić się do walki z przemytem gotówki i ograniczeniem procederu prania pieniędzy za granicą. Podstawowym środkiem mają być surowsze kary pozbawienia wolności i grzywny za bezprawne wywożenie środków pieniężnych. Na granicach miałyby pojawić się formularze z pytaniem, skąd pochodzą pieniądze i na co zostaną przeznaczone. Instytucja domaga się także wprowadzenia dolnego limitu wypłat z bankomatu. Maksymalna kwota, którą konsumenci zapłacą w norweskich sklepach gotówką, miałaby wynosić 40 tys. NOK. Pozostałe transakcje powinny być rozliczane cyfrowo, twierdzą funkcjonariusze.
Przestępcy szybko dostosowują się do nowych warunków, dlatego potrzebne są radykalne zmiany prawa, twierdzi policja ds. przestępstw gospodarczych.

Przestępcy szybko dostosowują się do nowych warunków, dlatego potrzebne są radykalne zmiany prawa, twierdzi policja ds. przestępstw gospodarczych.Fot. stock.adobe.com/standardowa/Henning Marquardt

– Uważamy, że nie ma uzasadnionych powodów, by płacić w sklepie gotówką 40 tys. NOK, co obecnie jest regułą – twierdzi Pål Lønseth, szef Økokrim. Przyznaje także, że do wyeliminowania przestępczości gospodarczej i przemytu pieniędzy najskuteczniejszym środkiem jest pełne wyeliminowane gotówki z obiegu. Taki środek nie znajdzie się jednak w zaleceniach instytucji.

Norweskie służby oraz Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzą badania nad pozycją gotówki w norweskim społeczeństwie i wykorzystywania go w życiu. Zaangażowane w sprawę instytucje przyznają, że niewykluczone są zmiany w prawie, które pozwolą ograniczyć przestępczość gospodarczą. Obecnie administracja państwowa rekomenduje korzystanie z niewielkiej ilości gotówki i zachowanie jej w domu na wypadek sytuacji kryzysowych, m.in. trudności w płatnościach cyfrowych.


Źródła: NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


_Polaczek

12-11-2023 13:15

To co napiszę nie będzie miłe lecz niestety prawdziwe, bo z pomocą przyjdzie nam nowy konflikt światowy! Covid ustał praktycznie po pełnoskalowym ataku kacapów na wyznawców bandery. Zatem gdy rozszerzymy to do skali całego globu to każdy będzie dokonywał takiego wyboru który w konsekwencji będzie pożyteczny a nie modny przez wyładowania.
Bo lepiej uciekać przed zbliżającą się zagładą autem z silnikiem spaliniwym i torbą gotówki :-D

Joanna Kuchnicka

11-11-2023 23:21

napisał:
[quote]Wszystko idzie jak po sznurku.
Zgodnie z agendami.
Małymi kroczkami aby się nie kumaci nie połapali. Limity wypłat z bankomatów.
napisał:

A ten mysliwy jedyny kumaty! Wez chlopcze sie naprawde ogarnij. Nie jestes jedyny kumaty na tym swiecie, w Europie, wroc w Norwegii, wroc w Polsce.

Limity wypłat z bankomatów. Obowiązek posiadania konta.
Straszenie że gotówka służy wyłącznie do przestępstw i do szarej strefy. Że posługiwanie się gotówką to ryzyko napaści przez kieszonkowców że można obrobić babcię metodą na wnuczka.


To moze sprobujemy merytorycznie.
Znow \"argumenty\" ktore wypisujesz sa polaczone z 1999 roku. Taki program byl 997, juz sama muzyka wzbudzala emocje. Walisz tu jakies wpisy o jakis aplikacjach- nie masz aplikacji? Jak nie masz to na szczescie masz inne opcje.

napisał:


To ma spowodować że ludzie nie będą mieli oszczędności . Wszystko wydawane na bieżąco. Nie wydasz przepadnie.
Konto w banku zintegrowane z cyfrowym dowodem osobistym prawem jazdy paszportem książeczką szczepień itd.


Jabky szlo twoim tokiem wypisywania to ludzie nie beda miec oszczednosci.
I oto jest pytanie. Wydaja kase zeby zyc! Albo nie. Oszczedzaja, zeby miec a nie zyc - Ty na 100% wiesz.

napisał:

Nowy elektryk to gwarancja ogromnej utraty wartości pojazdu po kilku latach eksploatacji problem z małym zasięgiem z dostępem do ładowarek i dużym ryzykiem samozapłonu bakterii. Przy cenie zaporowej. Nowego egzemplarza gdy tylko rządy przestaną sztucznie obniżać ich ceny dopłatami i zwolnieniami z VAT automatycznie będą 2 razy droższe. Mało kogo będzie stać więc rozwinie się rynek wynajmu aut na minuty jak obecnie hulajnogi. Ludzie nie

Nie kupuj! Ale sugerujesz -NIESTETY- jak WIEKSZOSC politykow na calym swiecie kto co ma robic i czemu jest glupi. Bo znow NIESTETY o madrych nie wspomniales.

Maciej xXx

11-11-2023 22:39

Norwegia w TOP10 państw wprowadzajácych zamordystyczny kaganiec WEFu
FUNDACJA GATESÓW, ONZ I FUNDACJA ROCKEFELLERA - OGÓLNOŚWIATOWY IDENTYFIKATOR CYFROWY OBOWIĄZKOWY DLA WSZYSTKICH DO 2030 ROKU ? -
globalna.info/2023/11/10/fundacja-gateso...stkich-do-2030-roku/

Ryszard Lwie Serce

11-11-2023 18:33

"Mało kogo będzie stać więc rozwinie się rynek wynajmu aut na minuty jak obecnie hulajnogi."
Ale to już istnieje panie kolego szanowny...słyszałeś o Hyre ?

Wojciech Peterson

11-11-2023 16:38

Najpierw straszyli covidem .Że się wszyscy pozarażamy od monet i banknotów .Teraz zmieniła się narracja ."Zmiana ma przyczynić się do walki z przemytem pieniędzy".
Nic głupszego nie dało się na dzień dzisiejszy wymyślić?
Może niech napiszą jak jest -Musimy wycofać gotówkę do 2025 i wprowadzić walute cyfrową. Bo to również w planach ma EU.

Boruta123 Diabeł

11-11-2023 08:14

Tak tak taka gadka to do Władka Ściema dla goja wszyscy wiedzą dobrze o co chodzi

Xx1

10-11-2023 23:14

Trzeba będzie się rozliczać w naturze…

Myśliwy

10-11-2023 22:08

Asikhb napisał:
napisał:
Wszystko idzie jak po sznurku.
Małymi kroczkami aby się nie kumaci nie połapali.
Ale tylko na początku
L

Omg. Nie wierze.
Ale wierze. Bo pisze.

Jakby mogło być inaczej . Czarownica tradycyjnie
Nie zawodzi jest na straży .

Joanna Kuchnicka

10-11-2023 21:56

napisał:
Wszystko idzie jak po sznurku.
Małymi kroczkami aby się nie kumaci nie połapali.
Ale tylko na początku
L


Omg. Nie wierze.
Ale wierze. Bo pisze.

Myśliwy

10-11-2023 21:02

Tomasz012 napisał:
Cóż za problem ,od dawna na warsztatach na lewika w euro sie placi . Swoich wezmą pod lupe a mądrzy z tego i tak wyjdą na swoje

Widzisz problem w tym że plan jest taki że euro papierowe też zniknie i pozostaną tylko cyfrowe waluty.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok