Własna działalność w Norwegii. O kapitale i biznesplanie lepiej pomyśl zawczasu

Najwięcej firm jednoosobowych rejestruje się w branży sprzątającej i budowlanej. Fotolia/Royalty Free/Author: Kelly Marken
Po pierwsze – zaplanuj zawczasu
Choć zasady założenia najpopularniejszej formy działalności jednoosobowej, tzw. enkeltpersonforetak (EPF), wydają się nieskomplikowane, przyszli właściciele muszą przede wszystkim rozważyć swoje osobiste potrzeby. Chodzi tu zarówno o biznesplan, jak i charakter osoby zabierającej się za założenie firmy.
Przyszły właściciel z pewnością musi być odpowiedzialny i rozsądny – kreatywność i odwaga mogą w tym temacie po prostu nie wystarczyć. EPF to nie tylko wolność i niezależność finansowa, lecz także determinacja i gotowość do mozolnej pracy nad czymś, co musimy stworzyć zupełnie sami, od podstaw. Musimy liczyć się z tym, że rozliczenia mogą wyglądać różnie, a klientów niekoniecznie będzie przybywać. W momentach zwątpienia uratują nas tylko szczegółowy plan i konkretne cele.
Koszty teoretyczne i rzeczywiste
Dzięki bardzo szczegółowemu biznesplanowi będziemy mogli zminimalizować ryzyko fiaska. To szczególnie ważne w przypadku EPF, bo przy firmie mającej tylko jednego właściciela, prowadzonej na własny rachunek, wyłącznie my ponosimy za nią odpowiedzialność. Nieodpowiedzialne zobowiązania i plany „na wyrost” mogą nam poważnie zaszkodzić, bo w przypadku EPF majątek firmy nie jest rozdzielany od majątku prywatnego.
Co z tym kapitałem startowym?
Wśród najpopularniejszych wskazówek jest ta najbardziej logiczna: zaplanowanie, bezpieczne przeczekanie konkretnego okresu na etacie, zebranie potrzebnego nam kapitału i ruszanie „do boju” z konkretnymi założeniami i środkami finansowymi. Użytkownicy szybko pozbawiają złudzeń tych, którzy do założenia firmy dopiero się zabierają: „nie ma co liczyć na łut szczęścia, tu trzeba planować” – piszą na forach.
Choć firma EPF to działalność założona przez jednego właściciela, prowadzeniem mogą zajmować się także małżeństwa. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie chcą kumulować środków na przyszły biznes w pojedynkę. Najlepiej, gdy tematem oszczędzania na przyszłe „rozkręcenie” działalności zajmiemy się już zawczasu – np. przez wspólne odkładanie podczas pracy na etacie, albo zaciągnięcie kredytu wraz ze współmałżonkiem (nasze szanse na uzyskanie go wzrastają, gdy mamy współkredytobiorcę). W ten sposób z wyprzedzeniem zyskamy pieniądze, które pozwolą nam na zakup sprzętu czy samochodu już teraz i nie nadwyrężą budżetu, gdy zdecydujemy się założyć działalność.
To warto wiedzieć o EPF:
– kapitał startowy nie jest wymagany (ale zaplanujmy wydatki na przyszłość!),
– sama rejestracja EPF jest bezpłatna (wyjątek to branża handlowa i przypadki, w których firma zatrudnia ponad 5 osób),
– jako właściciel, ponosisz pełną odpowiedzialność finansową za zobowiązania firmy,
– firmę może założyć jedna osoba (małżeństwa mogą wspólnie prowadzić firmę),
– założyciel działalności musi być osobą pełnoletnią,
– firma musi posiadać aktualny adres korespondencyjny w Norwegii,
– składka ZUS jest obliczana procentowo (11,4 proc.),
– podatek za prowadzenie działalności to 27 proc. w przypadku pierwszego progu procentowego.
Prostsze, niż myślisz
Sprawa wygląda jeszcze łatwiej w przypadku osób, które posiadają już numer personalny – wówczas wystarczy zalogować się na portalu altinn.no i wypełnić stosowne wnioski.
Formalności przy zakładaniu firmy nie są skomplikowane – wystarczy za darmo zarejestrować firmę w rejestrze podmiotów gospodarczych (Enhetsregisteret).
Przedsiębiorca ma również prawo zarejestrować się w rejestrze przedsiębiorstw (Foretaksregisteret), ale ta czynność jest już płatna. Cała procedura rejestracji nie zajmie więcej niż pięć dni w przypadku osób bez norweskiego odpowiednika peselu lub maksimum dwa dni w przypadku osób, które już posiadają stały numer personalny. Proces skończy się uzyskaniem norweskiego odpowiednika NIP-u (organisasjonsnummer), z którym w końcu będziemy mogli zacząć spełniać wizję prowadzenia własnej jednoosobowej firmy.
Przygotowani na różne wyzwania finansowe, możemy bez problemu planować założenie EPF. Najważniejszym wymogiem podczas samej rejestracji jest posiadanie aktualnego adresu w Norwegii i ukończenia 18 lat. Sama rejestracja firmy jest rzeczywiście bezpłatna (oprócz przypadków firm związanych z handlem lub zatrudniających więcej niż 5 osób).
Chętnych z Polski wciąż przybywa
To może Cię zainteresować
02-07-2018 23:46
08-02-2018 00:02
71
0
Zgłoś
07-02-2018 20:35
2
0
Zgłoś
07-02-2018 18:07
0
-1
Zgłoś