Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zmiany w kartach HMS. Brak identyfikatora będzie nas słono kosztować Praca i prawo pracy
Hanna Jelec 12 stycznia 2018
10:40

Zmiany w kartach HMS. Brak identyfikatora będzie nas słono kosztować

6
Skomentuj
Arbeidstilsynet zapowiada zmiany w kartach HMS. Arbeidstilsynet screenshot/https://www.arbeidstilsynet.no/nyheter/nytt-utseende-pa-hms-kort-og-ny-bestillingslosning/
Arbeidstilsynet zapowiada zmiany w kartach HMS: nowy wygląd identyfikatorów, ułatwioną rezerwację on-line oraz… boleśnie wysokie mandaty za brak karty. Wygląda na to, że po aktualizacji przepisów praca „na czarno” na placu budowy lub w branży sprzątającej może być po prostu nieopłacalna.
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło się komuś pracować na placu budowy lub przy sprzątaniu bez identyfikatora HMS – niech nie popełnia tego błędu po raz kolejny. Norweska Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) przypomina, że brak karty HMS (HMS-kort) jest dla urzędników równoznaczny z pracą „na czarno”, dlatego zapowiada zmiany.
Reklama

Nowe identyfikatory i ułatwiona rezerwacja

Arbeistilsynet próbuje w dużej mierze ułatwić pracownikom cały proces wyrabiania identyfikatora. Od 10 stycznia ubiegający się o identyfikator dla branży sprzątającej lub budowlanej będą mogli zarezerwować go w dużo prostszy sposób. Nowa strona umożliwiająca rezerwację ma być szybka i intuicyjna, co pozwoli uniknąć problemów związanych z przesyłaniem danych uwierzytelniających. Łatwiej będzie też uzyskać duplikat karty w przypadku zgubienia identyfikatora lub zmienić hasło do witryny. 

>>> HMS dla branży budowlanej
>>> HMS dla branży sprzątającej

Oprócz tego, od 2018 roku pracownicy branży budowlanej i sprzątającej otrzymają karty o nieco innym wyglądzie. To jednak „kosmetyczna” zmiana, a Arbeidstilsynet uspokaja, że wszelkie inne identyfikatory są ważne do wygaśnięcia.
Nowe wzory karty HMS dla branży budowlanej  i sprzątającej.
Nowe wzory karty HMS dla branży budowlanej i sprzątającej. Arbeidstilsynet screenshot/https://www.arbeidstilsynet.no/nyheter/nytt-utseende-pa-hms-kort-og-ny-bestillingslosning/

Kara od 10 000 wzwyż

Urzędnicy wprowadzają także zmiany w mandatach. Firmy, które decydują się na zatrudnianie pracowników bez kart HMS, mogą zapłacić minimum 10 tys. koron grzywny.

Wysokość kary może też znacznie wzrosnąć – wszystko zależy od liczby pracowników, którzy nie posiadają identyfikatorów i są zatrudnieni w danej firmie. Arbeidstilsynet przypomina, że identyfikator HMS to dla urzędników znak, że dany pracownik jest zatrudniony legalnie, a nie „na czarno”.

Obowiązkowe także dla obcokrajowców

Identyfikatory zwane także kartami HMS obowiązują każdego pracownika „budowlanki” i branży sprzątającej. Warto podkreślić, że obowiązek ich posiadania nie dotyczy tylko Norwegów – do przepisów muszą się zastosować zarówno firmy norweskie, jak i zagraniczne. 

Sam proces wyrabiania HMS-kort jest względnie łatwy i leży po stronie pracodawcy. Firma zatrudniająca pracownika, musi zgłosić go do Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI), wysłać go na „kontrolę tożsamości” do lokalnej placówki UDI, a następnie przesłać raport o zatrudnieniu pracownika (A-melding) z systemu księgowego.  

Jeśli wasz pracodawca nie wspomina o karcie HMS, dopilnujcie przepisów i przypomnijcie o obowiązku posiadania identyfikatora – nie ma sensu narażać się na nieprzyjemności.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
P G
P G 22-06-2020 21:34
Komentarz czeka na weryfikację moderatora.
Zgłoś komentarz
Monika fmv
Monika fmv 20-02-2020 11:20

Jezeli zatrudniamy pracownika ktory posiada wazna karte HMS (z poprzedniej firmy w ktorej byl zatrudniony)musze zamowic nowa na swoja firme?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
krzysztof m
krzysztof m 12-01-2018 15:45

dzieki !

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
nataliaMojaNorwegia
nataliaMojaNorwegia 12-01-2018 12:06

Dzień dobry,
link do kart HMS: www.byggekort.no/ -> branża budowlana
www.renholdskort.no/default.aspx ->branża sprzątająca

Zgłoś komentarz
krzysztof m
krzysztof m 12-01-2018 11:53

Czy mozna prosic o link do strony gdzie taka karte mozna zamowic ?

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt w Norwegii?

Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas