Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Finanse i kredyty

Poznaj BankID: elektroniczną legitymację, dzięki której potwierdzisz tożsamość i podpiszesz dokumenty online

Iga Jaruszewska

24 marca 2018 08:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Poznaj BankID: elektroniczną legitymację, dzięki której potwierdzisz tożsamość i podpiszesz dokumenty online

Token to urządzenie generujące kody do uwierzytelniania internetowych operacji bankowych. MN

BankID, czyli wirtualny dowód osobisty i elektroniczny podpis w jednym, to rozwiązanie, którym posługują się już prawie cztery miliony użytkowników w Norwegii. Elektroniczna legitymacja umożliwia logowanie się do NAV czy Skatteetaten, a także stanowi spore ułatwienie w procedurze uzyskania kredytu. Krok po kroku wyjaśniamy, jak uzyskać BankID i do czego jest to potrzebne.
Do identyfikacji w świecie realnym służy nam dokument tożsamości, czyli dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub karta bankowa. Jednak zamiast długopisu, którym podpisujemy się na tradycyjnych pismach urzędowych, coraz więcej osób w Norwegii wybiera BankID. To rodzaj elektronicznej legitymacji, za pomocą której potwierdza się tożsamość w świecie wirtualnym, a także sygnuje dokumenty i wiadomości elektroniczne – zdalnie, rezygnując z tradycyjnej korespondencji i bez zbędnej papierologii. BankID jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania w Norwegii, ponieważ dzięki niemu można załatwić online większość spraw finansowych i urzędowych.

Obecnie już ponad 3,7 miliona użytkowników w Norwegii posługuje się BankID. Są to zarówno podmioty finansowe i firmy, jak i osoby indywidualne. Za pomocą BankID wykonywanych jest około półtora miliona operacji dziennie.

Do tego przyda się BankID

BankID użyteczny jest zwłaszcza w kontaktach z instytucjami finansowymi i urzędami. To w zasadzie klucz do wielu usług oferowanych zarówno przez podmioty prywatne, jak i norweski sektor publiczny.
Norweskie instytucje Handel i usługi Poczta i komunikacja
Za pomocą BankID można zalogować się na wielu stronach www sektora publicznego, między innymi na altinn.no, nav.no, helsenorge.no czy skatteetaten.no. BankID włącza do użytku także coraz więcej lokalnych urzędów w gminach i okręgach. Wiele stron komercyjnych używa BankID w celu potwierdzenia tożsamości. Przykładowo, na norweskim portalu aukcyjnym QXL można przy pomocy BankID założyć konto użytkownika, a w aplikacji Brun og Blid (największej norweskiej sieci solariów) – potwierdzić, że ukończyło się 18 rok życia. Dzięki BankID można uzyskać możliwość zabezpieczania swoich e-maili w usłudze e-Boks (skrzynka mailowa, w której przechowuje się wszystkie ważne wiadomości w jednym, bezpiecznym miejscu).
Logując się za pomocą tego elektronicznego identyfikatora, zachowujemy najwyższy poziom bezpieczeństwa. Wiele norweskich sklepów internetowych korzysta z BankID także do weryfikacji płatności lub logowania na stronie klienta. Za sprawą BankID można także korzystać z opracowanej przez Pocztę Norweską platformy Digipost. Jest to rodzaj cyfrowej „skrzynki”, która przechowuje wszystkie cenne informacje, korespondencję i dokumenty w jednym miejscu.
>>> Więcej informacji na temat Digipost możesz znaleźć tutaj. 

Ogromną zaletą BankID jest to, że nie trzeba się z nikim spotykać osobiście ani korespondować za pośrednictwem poczty. Wiele spraw załatwimy zdalnie, na przykład z Polski. Dzięki BankID możemy zatem – bez wychodzenia z domu i nawet nie przebywając w danym momencie w Norwegii – ubiegać się w NAV o zasiłek, zarejestrować auto, złożyć w banku wniosek o pożyczkę czy formularz do Urzędu Podatkowego przez portal Altinn.

System Altinn to platforma służąca do składania wniosków oraz do kontaktu z urzędami. To swego rodzaju pośrednik uczestniczący w wymianie informacji na linii petent–urząd i alternatywa dla tradycyjnej metody załatwiania spraw urzędowych. Za pośrednictwem portalu można między innymi wysłać zeznanie podatkowe, wykonać korektę podatkową, a także udzielić odpowiedzi na pismo z urzędu.

Za pomocą BankID można także zgłosić zmianę adresu zamieszkania, co przydaje się, zwłaszcza jeśli często się przeprowadzamy. Ta opcja pozwala zachować ciągłość korespondencji z norweskimi urzędami, których nie musimy informować każdorazowo o zmianie adresu ani pocztą, ani osobiście.

Wzięcie kredytu? Łatwiejsze z BankID

Posiadanie BankID umożliwia jednak nie tylko kontakt z urzędami i szybką identyfikację w sklepach internetowych. Za sprawą tego elektronicznego dowodu tożsamości można także uzyskać kredyt. Posiadając BankID, nie trzeba czekać na dokumenty do podpisu w formie papierowej (wysyłane przez norweskie banki pocztą wraz z opłaconą kopertą zwrotną).

Warto pamiętać, że przy udzieleniu pożyczki i podpisie „papierowym", należy jeszcze uwierzytelnić dokumenty. W tym celu trzeba zrobić skan polskiego paszportu lub karty kredytowej ze zdjęciem. W grę wchodzi również norweskie prawo jazdy, jeżeli ktoś takie posiada. Następnie, z tym skanem należy udać się na policję, do banku lub do lensmanna (komendanta policji) i poprosić o potwierdzenie w formie podpisu z datą lub pieczątką (również z datą). Dopiero wtedy można wysłać podpisane dokumenty do banku.

BankID zdecydowanie przyspieszy i ułatwi nam starania o kredyt. Klient dostaje umowę kredytową na e-maila i uzupełnia dane. Często należy też załączyć dokumenty (ostatni odcinek z pensji i skattemelding). Następnie składa się podpis z BankID, czyli wpisuje się swój numer personalny (fødselsnummer), podaje kod z tokena i prywatne hasło. Bank otrzymuje podpisaną umowę kredytową i dokumenty klienta. Następnie urzędnik bankowy weryfikuje, czy dana osoba ma prawo do pożyczki. Jeżeli tak, to zazwyczaj jest ona wypłacana w ciągu 1-3 dni roboczych. W niektórych bankach może potrwać to nieco dłużej, a w innych – pieniądze mogą znaleźć się na naszym koncie już w ciągu jednego popołudnia, bez potwierdzania dokumentów i reszty uciążliwej papierologii.

Jak uzyskać BankID?

Elektroniczny identyfikator można uzyskać w banku, w którym posiada się konto. W tym celu trzeba udać się do lokalnego oddziału z dowodem potwierdzającym tożsamość zdjęciem (takim jak paszport) i zgłosić chęć uzyskania BankID. Bank udzieli wszelkich niezbędnych informacji i pomoże w razie jakichkolwiek wątpliwości. Większość banków oferuje BankID osobom, które ukończyły 15 rok życia. Twój BankID będzie działał w każdym banku w Norwegii i w jednostkach administracji państwowej.

Po uzyskaniu BankID pozostaje już tylko aktywacja. Cała jej procedura jest prosta – bank wydaje token, następnie, po naciśnięciu strzałki, trzeba wpisać w nim swój nowo nadany PIN, a później wklikać kod. Definiuje się go samemu przy pierwszym uruchomieniu tokena.

Token to urządzenie elektroniczne wydawane przez bank, generujące kody do uwierzytelniania internetowych operacji bankowych. Każdy token przypisany jest jednemu klientowi. Pozwala potwierdzać transakcje (np. przelewy, zlecenia stałe) oraz operacje administracyjne (np. zmianę uprawnień użytkownika) przy pomocy jednorazowego kodu. Token składa się z prostej klawiatury numerycznej, strzałki do nawigacji, przycisku „kasuj” oraz wyświetlacza.

Warto także pamiętać, że BankID jest niezbędny do tzw. e-signering, czyli elektronicznego zatwierdzenia oferty pożyczki z banku. W przypadku braku BankID bank, z którego chcemy uzyskać pożyczkę, prześle kuriera z umową papierową do podpisania.

Tak zalogujesz się do NAV i Altinn

Proces logowania się na stronach www sektora publicznego wymaga podania numeru personalnego, hasła oraz kodu z tokena bankowego (generatora kodów otrzymywanego w banku, w którym posiada się rachunek).

Logowanie krok po kroku
1) Z listy logowania należy wybrać opcję BankID (zaznaczoną na zdjęciu czerwoną ramką).

źródło: idporten.difi.no/MN

2) W polu Fødselsnummer trzeba wprowadzić swój numer personalny (11 cyfr).

3) Kolejnym krokiem jest wpisanie w polu Engangskode jednorazowego kodu generowanego przez token.

4) W polu Personlig passord należy wpisać swoje hasło osobiste, a następnie kliknąć przycisk ze strzałką, żeby dopełnić procesu logowania.

Poniżej: wideo ilustrujące proces logowania się za pomocą BankID w 4 krokach.
BankID - innlogging Youtube/ kanał ID-porten MinID
W opisany powyżej sposób – wybierając opcję „BankID”– można zalogować się między innymi do NAV, Altinn i Skatteetaten.

>>> Więcej informacji o elektronicznych dostępach do portali urzędowych w Norwegii możesz uzyskać na tej stronie.
Reklama
Osoby mające pytania na temat kredytów w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna Multinor finans:
pn-pt: 8:00-18:00
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jan kaczmarek

25-03-2018 20:18

Dokładnie, SpareBank1...i po kłopocie.

Ryszard Stopka

25-03-2018 11:25

....niestety w moim przypadku nie byłem w stanie załatwić bank ID. Mam konto w DNB i otrzymałem odpowiedź od konsultanta bankowego,że osobom posiadającym D-number bank ID nie przysługuje.Próbowałem trzy razy wybierając każdorazowo innego konsultanta i to też nie przyniosło sukcesu.Dałem sobie w końcu spokój.Refleksja taka,że to państwo stwarza przyjezdnym wiele problemów,a potwierdzeniem moich doświadczeń,były inne przypadki jak załatwienie numeru personalnego czy konta bankowego.Pozdrawiam

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok