Udokumentowane kompetencje mogą być dużym autem na rynku pracy.
pxhere.com / CC0 Public Domain
Nierzadko zdarza się, że osoby przyjeżdżające do Norwegii jako imigranci lub uchodźcy mimo praktycznego doświadczenia nie spełniają formalnych wymogów, aby podjąć dalszą naukę nad fiordami. W takiej sytuacji pomóc powinna ocena rzeczywistych kompetencji (realkompetanse), które mogą być podstawą do ubiegania się o przyjęcie do szkoły czy na studia. Zdobycie norweskiego wykształcenia i potwierdzenie swoich faktycznych umiejętności z pewnością będzie dużym atutem na rynku pracy – rząd otwiera się dlatego na pomysł, aby oceny rzeczywistych kompetencji można było dokonywać w innych językach niż norweski i samski.
Politycy liczą, że w ten sposób imigranci, którzy nie znają języka w dostatecznym stopniu, będą mieli większą szansę już na starcie wykazać się swoją dotychczasową wiedzą i doświadczeniem, a co za tym idzie – szybciej znajdą pracę.
Sposób na lepszą integrację
Jednym z celów obecnego rządu jest zintegrowanie obcokrajowców oraz aktywizowanie ich na rynku pracy. Kolejnym pomysłem, który ma ułatwić imigrantom znalezienie pracy, ma być właśnie możliwość potwierdzenia swoich rzeczywistych kompetencji w innym języku niż norweski czy samski.
– Aby odnieść sukces w integracji, decydujące jest, aby imigranci mogli używać swoich umiejętności zdobytych w kraju ojczystym tak szybko, jak to możliwe. Jest wiele osób, które mają dobre wykształcenie i praktyczne umiejętności, których nie mogą potwierdzić po norwesku, bo nie nauczyli się języka wystarczająco dobrze. Dlatego uważamy, że mądrze jest otworzyć się na ocenę w innych językach – mówi wiceminister edukacji Julie Midtgarden Remen.
W wielu okręgach, w których testowana jest możliwość potwierdzania kwalifikacji w innych językach, zaobserwowano już pierwsze zadowalające efekty. Na razie propozycja zmian została skierowana do konsultacji w norweskim parlamencie i powinna być rozpatrzona jesienią tego roku.
Rzeczywiste umiejętności
Realkompetanse to rzeczywista wiedza i umiejętności zdobyte poprzez formalną i nieformalną edukację, pracę oraz zajęcia w czasie wolnym. Na ich potwierdzenie mogą składać się wszelkiego rodzaju zaświadczenia od poprzednich pracodawców, dyplomy ukończenia kursów czy nawet CV – wszystkie informacje, które pomogą potwierdzić dotychczasową wiedzę i doświadczenie. Dzięki ocenie takich umiejętności dorośli, którzy nie spełniają formalnych wymagań, aby dostać się do danej szkoły – np. nie posiadają dyplomu ukończenia poprzedniego etapu edukacji – ale posiadają duże umiejętności w danej dziedzinie, mają szansę na kontynuację nauki w Norwegii. Istnieje też możliwość, że dany tok nauczania zostanie skrócony o przedmioty dotyczące zakresu, z którego kandydat posiada potwierdzone umiejętności. Dzięki temu uzyskanie norweskiego dyplomu, który będzie dużym atutem na rynku pracy, może być dużo łatwiejsze.
27-07-2019 23:03
2
0
Zgłoś
24-07-2019 14:58
0
-1
Zgłoś