1 sierpnia w życie weszło kilka zmian w norweskim szkolnictwie.
stock.adobe.com/licencja standardowa
1 sierpnia w życie weszło kilka zmian w norweskim szkolnictwie. Uruchomiono m.in. nowy program zajęć pozalekcyjnych, przywrócono limit nieobecności oraz ustalono dotacje dla dzieci z wadą wzroku.
Darmowe SFO dla najmłodszych uczniów
Wraz z nadejściem miesiąca wszystkim pierwszoklasistom w całym kraju zaczęła przysługiwać darmowa opieka pozaszkolna (SFO, Skolefritidsordning) przez dwanaście godzin tygodniowo. Ponadto 60 gmin ma możliwość zapewnienia bezpłatnych miejsc w świetlicach w pełnym wymiarze godzin dzieciom z rodzin o niskich dochodach, a to oznacza dla nich oszczędność rzędu nawet 14 tys. koron rocznie.
Z oferty skorzysta około 5500 uczniów podstawówek. Listę gmin oferujących pierwszoklasistom bezpłatne SFO w pełnym wymiarze godzin można znaleźć w komunikacie rządowym:
Więcej dzieci dostanie pieniądze na okulary
1 sierpnia uruchomiono także nowy program wsparcia dla dzieci potrzebujących okularów do korekcji wady wzroku lub leczenia niedowidzenia. Oprócz najmłodszych korzystających z istniejących obecnie dotacji, projekt obejmie dodatkowo około 140 tys. osób, które zostały z niego wykluczone w 2020 roku. Program obowiązuje do ukończenia przez dziecko 18 lat.
W ramach dofinansowania rodziny mogą otrzymać zwrot do 75 proc. kosztów pary okularów dla dziecka. stock.adobe.com/licencja standardowa
W ramach dofinansowania rodziny mogą otrzymać zwrot do 75 proc. kosztów pary okularów na receptę dla dziecka. Obowiązuje pięć różnych stawek zależnych od mocy szkieł. Osoby ubiegające się o wsparcie otrzymają pieniądze na konto przed zakupem lub jako zwrot po zakupie okularów. Rodzice będą musieli złożyć wniosek do NAV.
Wraca limit nieobecności
W tym roku ferie letnie kończą się 16 sierpnia i wraz z powrotem do szkoły po wakacjach uczniowie szkół średnich będą musieli się dostosować do nowych zasad odnośnie frekwencji na lekcjach. Przywrócono bowiem 10-procentowy limit nieobecności, który został usunięty na czas pandemii. Wówczas chorzy nastolatkowie mogli zwalniać się z zajęć sami lub dostarczać nauczycielowi potwierdzenie od rodzica dokumentujące absencję ze względów zdrowotnych.
Teraz jeśli uczeń opuści więcej niż 10 procent lekcji z danego przedmiotu, nie zaliczy go i nie otrzyma oceny. Nieobecność można jednak usprawiedliwić, np. zaświadczeniem lekarskim lub oświadczeniem fizjoterapeuty, dentysty czy psychologa.
Źródła: regjeringen.no, FriFagbevegelse