Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pod rządami Solberg zanika nynorsk, a na uczelniach jest za dużo angielskiego Edukacja
Monika Pianowska 13 września 2017
13:00

Pod rządami Solberg zanika nynorsk, a na uczelniach jest za dużo angielskiego

Skomentuj
Erna Solberg podczas wystąpienia w 2016 roku. wikimedia.org - U.S. Department of State - public domain
Jeszcze przed wrześniowymi wyborami Norweska Rada Językowa (Språkrådet) wyraziła zaniepokojenie ilością języka angielskiego na uczelniach w Norwegii. Jej zdaniem nadużywanie języka angielskiego w norweskim szkolnictwie wyższym może być szkodliwe dla studentów zarówno po zakończeniu edukacji, jak i w jej trakcie.
Rada wytknęła również premier Ernie Solberg, że za jej kadencji drastycznie spadło użycie odmiany języka nynorsk w dokumentach państwowych, przez co obecnie nie spełniają one ustalonych norm, podaje NRK.
Reklama

Norweskie studia po angielsku?

Norweska Rada Językowa jest sceptycznie nastawiona do systemu nauczania, w którym programy niektórych kierunków niemal całkowicie wypełniają materiały w języku angielskim. Chociaż w Norwegii komunikowanie się zarówno po norwesku, jak i angielsku należy do rzeczy naturalnych, to nie wszyscy studenci, szczególnie świeżo upieczeni, wystarczająco biegle posługują się językiem obcym.

Rada ma wątpliwości co do efektywności nauki, skoro uczestnicy zajęć nie znają angielskiego na poziomie uniwersyteckim. Ponadto większość absolwentów lokalnych uczelni znajduje jednak zatrudnienie na norweskim rynku pracy.

Studenci nie mają nic przeciwko

Przedstawiciele Språkrådet zaznaczają, że zajęcia uwzględniające język angielski, lub wręcz w nim prowadzone, są przydatne w wyższym szkolnictwie w Norwegii, lecz nie powinny zaburzać pewnej hierarchii, wypierając język ojczysty.

Sylabusy wielu przedmiotów na norweskich uczelniach uwzględniają praktycznie wszystkie teksty i podręczniki napisane w języku angielskim, ale według relacji NRK sami studenci nie są co do tego stanu zbyt krytycznie nastawieni, a rektorzy uniwersytetów utrzymują, że kontrolują sytuację i we wszystkich programach nauczania jest zachowany językowy balans.

Norweski wypierany przez… norweski

Zgodnie z informacjami dziennika NRK okazuje się, że Storting pod wodzą Erny Solberg nie spełnił wymogów narzuconych przez Språkrådet, ponieważ w trakcie czterech lat, między 2012 a 2016 rokiem, obecność nynorsku w rządowych dokumentach zmniejszyła się z 26,3 do 16,8 proc.

Tymczasem norma to jedna czwarta dokumentów (podzielonych na parlamentarne, liczące poniżej oraz powyżej 10 stron, a także media społecznościowe) napisana w tej odmianie języka norweskiego.
Politycy tłumaczą natomiast, że trudno zachować odpowiednie proporcje, ponieważ tylko dwóch ministrów posługuje się nynorskiem: Terje Søviknes odpowiedzialny za ropę i energię oraz Jon Georg Dale z departamentu rolnictwa. Obydwaj należą do Partii Postępu.

Czy w nowej kadencji rządu Solberg to się zmieni, pokaże najbliższych kilka lat.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas