Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Samodzielność i uczynność, czyli… najbardziej norweskie wartości Kultura
Maja Zych 05 września 2017
12:00

Samodzielność i uczynność, czyli… najbardziej norweskie wartości

13
Skomentuj
Norwegowie długo nazywani byli homogenicznym społeczeństwem. wikimedia.org - evelinagustafsson@live.se - public domain
Norweska Rada Badawcza (Norges forskningsråd) zajmowała się przez ostatnie lata badaniem wartości, które są dla Norwegów najważniejsze. Wyniki badań opublikowano w książce Ottara i Tale Hellevik – okazało się między innymi, że żaden kraj w Europie nie przywiązuje takiej wagi do samodzielności jak Norwegia.
Wyniki badań naukowców zawierają odpowiedź na pytanie, jakie wartości i cechy są dla Norwegów najważniejsze i które starają się wpoić swoim dzieciom.

Cztery najważniejsze cechy

Norwegia jest krajem, który znajduje się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o cztery cechy. Najbardziej wyróżniają się pod względem samodzielności – żaden innych kraj nie przywiązuje do niej takiej wagi. Bardzo istotne są także uczynność, tolerancja i szacunek do innych. Norwegowie dbają szczególnie, aby żadna grupa nie poczuła się dyskryminowana – niezależnie od płci, orientacji seksualnej czy pochodzenia.

Oszczędzanie nie dla Norwegów

Najmniejszą wagę przywiązuje się w Norwegii do kwestii finansów. W kraju dobrobytu mieszkańcy są najmniej skupieni na oszczędzaniu z wszystkich państw Europy. Nie mają też dla nich większego znaczenia ciężka praca, dobra materialne czy dążenie do wzbogacenia się. Współautor książki, emerytowany profesor Uniwersytetu w Oslo, Ottar Hellevik, podkreśla, że ma to duży związek z dobrą sytuacją ekonomiczną kraju i z małymi różnicami społecznymi.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Różnią się od Polaków

Przez długi czas Norwegowie byli nazywani przez naukowców homogenicznym społeczeństwem – sytuacja jednak stale się zmienia, ze względu na dużą liczbę imigrantów, którzy przyjeżdżają do kraju. Największą mniejszością są bezkonkurencyjnie Polacy, których, wg danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB), jest w Norwegii 108 tys. Według badań Norwegowie najbardziej podobni są do swoich sąsiadów ze Szwecji, jednak w porównaniu z Polską można się dopatrzeć wielu różnic. Wartości, które według badań World Values Survey są najważniejsze dla Polaków to: rodzina, praca i religia. Wśród cech, które chcieliby przekazać swoim dzieciom jako najistotniejsze wskazali tolerancję i szacunek dla innych, poczucie odpowiedzialności i oszczędność. Stosunek do pieniędzy i pracy Polacy mają zatem zupełnie odwrotny niż Norwegowie, dla których nie jest to wartość priorytetowa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Elin3
Elin3 10-09-2017 08:26

Co do jednego zgodzę się na pewno, bo widzę to w zyciu codziennym mieszkając i żyjąc z Norwegiem. Stawiają na samodzielność i sa samodzielni ale tylko z jednego powodu: mają pieniądze i nie potrzebują wsparcia finansowego rodziny. Sa tez tolerancyjnia ale tylko w tych normach , ktore uważają za istotne. Reszta to , niestety, tylko pobożne zyczenie. Ale tak jest wszędzie! Sa ludzie i ludziska. Pozdrawiam

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 06-09-2017 10:43

Prawdziwy polski patriota nie moze sie zgodzic na taki obraz znienawidzonej przez siebie nacji.

Jezeli chodzi o zalety, to jedynie polska nacja ma ich wiele, w innych krajach mieszkaja tylko tumani, idioci, kretyni itp (dodac sobie dowolne okreslenie).

Religia i praca polacy sie bogaca....kazdy inaczej myslacy jest osobistym wrogiem

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Elżbieta Wierzgacz
Elżbieta Wierzgacz 05-09-2017 19:46

Wasza krytyka Norwegów i Norwegii jest śmieszna krytykują a siedzą tu i trzymają się rękoma i nogami. Typowi Polacy.

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
km896450
km896450 05-09-2017 18:58

Biedni Polacy

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 05-09-2017 15:17

unassumingeconomist.com/2015/09/norway-peak-in-oil-fortunes/

Norwegia zarabia juz tylko na eksporcie gazu, a wydatki socjalne ma nieograniczone. Po co budowac przemysl, jak mozna budowac socjalizm. Co bedzie pozniej to niech sie przyszle pokolenia martwia.

Kampanie wyborcze sa po to zeby mowic o rzeczach wielkich lot na Marsa, 3 mln mieszkan, 500+ dla emeryta czy ropa na lofotach. Ludzie to kupia.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 05-09-2017 14:44

Skad takie rewelacje dotyczace produkcji ropy. Nie wiesz o czym mowisz.
gailtheactuary.files.wordpress.com/2014/....png?w=640&h=385
Jakos glupi Norwegowie beda wydowbywac rope z nowych pol I biedacy nie sluchaja specjalisty z Polski.
Ciekawe czemu glownym tematem kampani wyborczej sa Lofoty I bogate zloza wokol nich?

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 05-09-2017 14:33

Ropa z selfu jest najdrozsza w produkcji. Przy zmniejszeniu swiatowego zapotrzebowania o 50%. Nastapi wstrzymanie inwestycji wobec wszystkich nowo odkrytych zloz ropy. Juz dzisiaj produkuje sie polowe tego co w 2000r.

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eliza K
Eliza K 05-09-2017 14:02

OhKarols napisał:
Norweskie wartosci to, samodzielności – żaden innych kraj nie przywiązuje do niej takiej wagi. Bardzo istotne są także uczynność, tolerancja i szacunek do innych. Co ja tu czytam, to sie w glowie nie miesci no niczego takiego w norwegii nie widzialem.
Bo to jest opis co Norwegowie o siebie mysla, a nie jacy są naprawdę.

38
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 05-09-2017 13:57

To jest typowy norweski marketing do pokazania na zewnatrz. Korzystny wizerunek. Nie wazne, ze tacy nie sa, ale tak ich postrzega opinia swiatowa.
Robia to, czego Polacy kompletnie nie potrafia.
Ropa sie nie skonczy I bedzie dalej produkowana. Nie ma dla niej, zadnej alternatywy oprocz wegla. Ropa to nie tylko paliwa, ale przede wszystkim surowiec do produkcji wiekszosci materialow uzywanych wspolczesnie od tworzyw sztucznych, farb, wlokien konczac na lekach.

28
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
krzysztof kowal
krzysztof kowal 05-09-2017 13:37

To ja chyba żyje w jakiejś innej Norwegi. Nie przywiązują uwagi do pieniędzy hahahaha to jest dobre

31
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas