Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia chce kształcić więcej fachowców: 57 milionów dofinansowania dla zawodówek Edukacja
Maja Zych 17 kwietnia 2018
08:00

Norwegia chce kształcić więcej fachowców: 57 milionów dofinansowania dla zawodówek

5
Skomentuj
Obecnie w Norwegii w szkołach zawodowych kształci się około 15 tysięcy uczniów. By Bjoertvedt [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons
W związku z coraz szybciej rosnącym zapotrzebowaniem na pracowników z wykształceniem zawodowym, norweski rząd postanowił przeznaczyć w tym roku 22 miliony koron na otwarcie dodatkowych miejsc w szkołach w całej Norwegii – do 2020 roku powstanie aż 1276 nowych miejsc. Rozszerzona oferta edukacyjna dotyczyć będzie w szczególności przedmiotów medycznych i technicznych.
Dodatkowo Ministerstwo Edukacji przeznaczy też 35 milionów koron na rozwój szkół zawodowych, a o dotacje ubiegać mogą się zarówno placówki publiczne, jak i prywatne.
Reklama

Więcej specjalistów

Minister Edukacji i Integracji Jan Tore Sanner podkreśla, że wykształcenie, które uczniowie zdobywają w szkołach zawodowych, jest bardzo przydatne w późniejszym życiu zawodowym, a program nauczania zmienia się zgodnie z potrzebami rynku.

– Daje to uczniom wartościową i praktyczną  wiedzę, którą szybko mogą wykorzystać w pracy. Szkoły zawodowe zapewniają zarówno podstawowe wykształcenie, średnie wykształcenie i kształcenie dodatkowe dla dorosłych, którzy chcą wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy. Mam nadzieję, że wiele osób będzie ubiegać się o przyjęcie na nowe miejsca – mówi Sanner.

Na rok 2018 planowane jest utworzenie 638 nowych miejsc, co będzie kosztować państwo nieco ponad 22 miliony koron. Drugie tyle miejsc ma powstać w przyszłym roku.
NRK

Lepsza jakość kształcenia

Do 18 maja szkoły zawodowe mogą się też ubiegać o dofinansowanie na rozwój, na który Ministerstwo Edukacji przeznaczyło w tym roku 35 milionów koron. Środki mają zostać wydane na wzrost jakości kształcenia oraz dostosowanie edukacji do potrzeb rynku. Szkoły, które otrzymają wsparcie, będą mogły przeznaczyć je na kursy na pracowników, współpracę z lokalnymi i regionalnymi pracodawcami oraz na nowe rozwiązania technologiczne.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
PolAker
PolAker 18-04-2018 14:25

Wiele wskazuje na to wraz z rozwojem i upływającym czasem nastąpią nieuniknione zmiany w społeczeństwie i mechanik czy budowlaniec zaczyna być docenimy już nie można robić po prostu łapanki na ludzi byle tylko było ręce do pracy.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
J M
J M 17-04-2018 17:38
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas