Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Edukacja

Nieobecność tylko ze zwolnieniem od lekarza. W szkołach wraca prawo sprzed pandemii

Emil Bogumił

01 czerwca 2022 12:10

Udostępnij
na Facebooku
Nieobecność tylko ze zwolnieniem od lekarza. W szkołach wraca prawo sprzed pandemii

Wracają zasady sprzed pandemii koronawirusa /zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa/Drobot Dean

Oświadczenie napisane przez rodzica nie będzie podstawą do usprawiedliwienia nieobecności w szkole, poinformował rząd. To efekt powrotu do szkół zasad panujących przed pandemią. Regulacje wejdą w życie jesienią.
Po wakacjach jedynie zwolnienie lekarskie będzie podstawą usprawiedliwienia nieobecności w szkole, poinformowało 30 maja Ministerstwo Edukacji. Z zasady zrezygnowano w listopadzie 2021 roku, kiedy rząd ustalał prawo tymczasowe. Resort oświaty nie chciał, by na zajęcia uczęszczali uczniowie z oznakami infekcji dróg oddechowych. Aby ułatwić możliwość pozostania w domu, zlikwidowano obowiązek przedstawiania dokumentacji medycznej.

– Bardzo się cieszę, że społeczeństwo wróciło do normalnego życia codziennego, także w szkołach. Oznacza to, że jesienią powrócimy do normalnych zasad i rutynowego uczęszczania na zajęcia – poinformowała minister edukacji Tonje Brenna.

Zmiany dotyczą klas 8-10 (ungdomsskole) oraz szkół średnich (videregående skole).

Nieobecność w norweskiej szkole

Norweskie prawo wskazuje, że uczniowie oraz ich rodzice nie muszą usprawiedliwiać nieobecności, które nie przekraczają 10 proc. liczby godzin przedmiotu. Przekroczenie limitu może skutkować brakiem zaliczenia zajęć lub nieotrzymaniem dyplomu ukończenia kolejnego etapu edukacji. Każda nieobecność na zajęciach, która przekracza wskazane w ustawie 10 proc. zajęć, musi być udokumentowana zwolnieniem od lekarza lub innego specjalisty, m.in. fizjoterapeuty lub psychologa. Absencja wynikająca z problemów ze zdrowiem nie jest wliczana do limitu 10 procent.
Dyrektor szkoły może podwyższyć limit nieobecności do 15 proc., o ile uzna to za działanie uzasadnione.

Dyrektor szkoły może podwyższyć limit nieobecności do 15 proc., o ile uzna to za działanie uzasadnione. Źródło: wikimedia.org/ fot. Anne-Sophie Ofrim/ CC BY-SA 3.0

Minister edukacji zwróciła uwagę, że obowiązywanie limitu działa z korzyścią dla uczniów i oświaty. – Ważne jest, by uczniowie chodzili do szkoły nie tylko,  by się uczyć, ale także zostać częścią społeczności szkolnej. Wiemy, że limit nieobecności przyczynił się do większej aktywności uczniów w szkołach. Obecne zasady mają też swoje mankamenty. Musimy stale pracować nad ulepszeniem zasad, które przyczynia się do zwiększenia obecności uczniów w szkołach – przyznała minister edukacji. 

Umowa koalicyjna Partii Pracy i Centrum wskazuje, że przepisy dotyczące nieobecności uczniów w szkole mają być udoskonalone. Propozycja zmian w prawie ma trafić do Urzędu ds. Edukacji latem 2022 roku. Resort ma sprawdzić, czy obecne regulacje nie są zbyt skomplikowane i biurokratyczne.

Komunikat Ministerstwa Edukacji 
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok