Biznes i gospodarka

Znów można ubiegać się o rekompensaty. Wraca system dotacji dla firm stratnych przez koronawirusa

Monika Pianowska

31 stycznia 2022 14:30

Udostępnij
na Facebooku
Znów można ubiegać się o rekompensaty. Wraca system dotacji dla firm stratnych przez koronawirusa

– Wiele firm przeszło przez pandemię z trudem. Ważne jest, aby zapewnić jak najwięcej miejsc pracy i utrzymać aktywność oraz przyczynić się do przewidywalności dla firm – mówi Vestre. flickr.com/ Hanne Skodje/Nærings- og fiskeridepartementet/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

System odszkodowań dla norweskiego środowiska biznesowego dotkniętego pandemią zostaje ponownie otwarty. Program ma zapewnić pomoc finansową firmom, które poniosły straty m.in. w związku z wprowadzeniem środków kontroli emisji koronawirusa. Pieniądze mogą otrzymać nawet w kilka dni, pisze rząd w komunikacie prasowym z 28 stycznia.
Reklama
System rekompensat jest jedną z największych form pomocy finansowej podejmowanych przez norweski rząd z myślą o przedsiębiorstwach z kraju fiordów zmuszonych ograniczyć działalność w wyniku pandemii koronawirusa. Po licznych uwagach ze strony środowiska biznesowego został zaktualizowany i przedłużony do lutego.

Dofinansowanie także na drogi prąd

Program pokrywa do 85 proc. stałych, nieuniknionych kosztów firm, których obroty spadły o 30 proc. lub więcej w porównaniu z 2019 r. Nowo uruchomiony system dotyczy listopada i grudnia 2021, a także stycznia 2022. Przedsiębiorstwo może otrzymać maksymalnie 4 mln koron za listopad i luty oraz 7,5 mln koron za grudzień i styczeń. W lutym maksymalny wskaźnik pokrycia wydatków i strat zostanie obniżony do 70 proc.
Rosnące w ostatnim czasie ceny energii elektrycznej przeożyły się na rachunki zarówno osób prywatnych, jak i firm. Przedsiębiorstwa kwalifikujące się do wsparcia w ramach ogólnego systemu rekompensat mogą od teraz otrzymać zwrot kosztów także za prąd i ogrzewanie. Wszystkie wnioski przed złożeniem muszą zostać potwierdzone przez audytora lub biegłego rewidenta. Formularze należy wypełnić na stronie kompensasjonsordning.no.
Jedną z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii w Norwegii jest branża hotelarska.

Jedną z najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii w Norwegii jest branża hotelarska.Źródło: stock.adobe.com/standardowa/SOMPETCH

– Wprowadziliśmy ten schemat w rekordowym tempie, aby walczące z trudnościami firmy jak najszybciej dostały pieniądze na konto. Wcześnie ogłosiliśmy, że ponownie otworzymy wzmocniony program – mówi minister handlu i przemysłu Jan Christian Vestre. – Wiele firm przeszło przez pandemię z trudem. Ważne jest, aby zapewnić jak najwięcej miejsc pracy i utrzymać ich aktywność (...) – dodaje minister.
W 2020 r. Ministerstwo Handlu i Przemysłu powierzyło Centrum Rejestru Brønnøysund odpowiedzialność za opracowanie programu dotacji i zarządzanie nim. Rozpatrywanie wniosków jest automatyczne, a firmy, które się zgłoszą, mogą spodziewać się pieniędzy na koncie w ciągu kilku dni roboczych. Warunki, jakie należy spełnić, by ubiegać się o rekompensatę w związku z pandemią, wymienił rząd w najnowszym komunikacie dostępnym pod linkiem:
Gość
Wyślij

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram