Biznes i gospodarka

Złotówka z kolejnymi stratami do korony norweskiej. Tak źle nie było od pół roku

Emil Bogumił

02 października 2023 13:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Złotówka z kolejnymi stratami do korony norweskiej. Tak źle nie było od pół roku

Złotówka traci na wartości od kilku tygodni. Fot. Pixabay

Korona zyskała w ciągu miesiąca pięć proc. wobec złotówki, wynika z analizy kursów walutowych. Polski pieniądz znalazł się w najtrudniejszej sytuacji od kwietnia 2023 roku. Jego norweski odpowiednik zyskał także wobec euro i dolara amerykańskiego.
27 września i 2 października za każdą złotówkę mieszkańcy Norwegii płacili średnio 2,44 NOK. To najniższa kwota od 6 kwietnia 2023 roku (2,43 NOK). Korona norweska zyskała 5,0 proc. w skali miesiąca i 1,60 proc. w ciągu tygodnia. Wciąż zauważalny jest spadek wartości złotówki wywołany w pierwszych dniach września obniżeniem stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski o trzy punkty bazowe. Jeszcze 2 września kurs oscylował wokół poziomu 1,00 PLN – 2,57 NOK.

Korona norweska zyskuje, bo… umocniła się korona szwedzka

Po 26 września korona norweska zyskała również wobec najważniejszych walut – euro i dolara amerykańskiego:

  • z 11,44 do 11,29 NOK – euro,
  • z 10,82 do 10,67 NOK – dolar amerykański.

Wobec euro korona norweska znalazła się w najlepszej sytuacji od pierwszej połowy sierpnia. W przypadku dolara waluta prezentuje się lepiej niż m.in. na początku września.
Od połowy lipca do połowy sierpnia dolar amerykański kosztował poniżej 10,50 NOK. Od tamtej pory cena oscyluje wokół 10,70 NOK.

Od połowy lipca do połowy sierpnia dolar amerykański kosztował poniżej 10,50 NOK. Od tamtej pory cena oscyluje wokół 10,70 NOK.Fot. Pixabay

Na przełomie września i października korona norweska zyskała przez umocnienie odpowiednika ze Szwecji. Tamtejszy bank centralny ogłosił, że w ciągu czterech do sześciu miesięcy sprzeda osiem miliardów dolarów i dwa miliardy euro, skupując koronę szwedzką. – W rezultacie korona szwedzka umocniła się w krótkim czasie. Zagraniczni inwestorzy postrzegają ją i koronę norweską jako jedną walutę – wyjaśnia na łamach E24 Dane Cekov, analityk Nordea Bank. 

Odrębną politykę niż szwedzki bank centralny prowadzi Norges Bank. Najważniejsza instytucja finansowa Norwegii poinformowała 29 września, że w październiku będzie sprzedawała w imieniu państwa walutę o równowartości 1,2 mld NOK dziennie. To kontynuacja trwającej od kilku miesięcy polityki. W sierpniu kwota wynosiła 1,0 mld. We wrześniu wzrosła do 1,1 mld NOK. 

Koronę norweską sprzedaje się, by umożliwić transfer innych walut do Funduszu Naftowego, którego inwestycje realizowane są za granicą. Środek płatniczy kupują przede wszystkim koncerny energetyczne, które płacą podatki w kraju fiordów.

Przeczytałeś kolejną część cyklu walutowego MojejNorwegii. Artykuły dotyczące korony norweskiej ukazują się na portalu w każdy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marcin Kobinski

02-10-2023 21:43

Norweska waluta w kryzysie jakiego świat nie widział ! Spadek o prawie 50% w ciądu 10 lat ! Ale MN. Widzi problem w złotowce , ktora bădz co bądz radzi sobie dobrze jal na kraj sponiewierany komunistami od połowy wieku ! I wbrew wszystkim lewakom kraj idzie w dobrą stronę ! W przeciwienstwie do Norwegii !

Wladyslaw Rutkowski

02-10-2023 19:11

Oj. Błąd się wkradł. Coś mi się nie zgadzało. Sprzedaż 2 milionów euro i 8 milionów dolarów nie miała by żadnego wpływu na walutę. Chodzi oczywiście o miliardy.
"Forrige uke annonserte den svenske sentralbanken salg av 8 milliarder dollar og 2 milliarder euro mot svenske kroner på en periode på fire til seks måneder."

Pozdrawiam.

Magneto68

02-10-2023 15:19

Faktycznie tragedia

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok