Biznes i gospodarka

Korona norweska niedowartościowana? Ekonomiści wiedzą, kiedy nastąpi poprawa

Emil Bogumił

25 września 2023 13:05

Udostępnij
na Facebooku
2
Korona norweska niedowartościowana? Ekonomiści wiedzą, kiedy nastąpi poprawa

Kurs korony norweskiej ma zależeć przede wszystkim od decyzji instytucji finansowych USA. Fot. stock.adobe.com/standardowa/Henning Marquardt

Kolejna decyzja Norges Bank o podwyższeniu stóp procentowych nie wpłynęły znacząco na sytuację korony norweskiej. Waluty nie umocniła się wyraźnie wobec najsilniejszych graczy – dolara i euro. Część ekonomistów uważa, że poprawa sytuacji leży poza zasięgiem krajowych instytucji i wynika z działań wykonywanych za oceanem.
Finansiści Handelsbanken przypuszczają, że słabość korony wynika z mocnej pozycji dolara amerykańskiego. Twierdzą, że obniżenie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i związany z tym spadek wartości tamtejszego pieniądza, przyczynią się do wzmocnienia norweskiego środka płatniczego. – Wierzymy, że normalizacja wysokości stóp procentowych nastąpi najpierw w USA – stwierdził na łamach E24 Nils Kristian Knudsen, specjalista Handelsbanken zajmujący się stopami procentowymi i rynkiem walut.

Ekonomista przyznał, że korona norweska jest obecnie niedowartościowana. Sytuacja w USA ma być powiązana z rynkiem kraju fiordów – spadek wartości dolara na rynku międzynarodowym, ma automatycznie podbić wartość norweskiego pieniądza. – Kiedy zakończy się wzmocnienie dolara, jakie obserwowaliśmy w ciągu ostatnich dziesięciu lat, będziemy mogli zobaczyć, że korona norweska może ponownie zacząć nieco odrabiać straty – dodał Knudsen.
Ekonomiści obawiają się jednak utrzymania dużej zmienności rynku i niechęci do inwestowania. Taka sytuacja służy wzmacnianiu dolara amerykańskiego i euro kosztem słabszych – m.in. korony norweskiej.

Ekonomiści obawiają się jednak utrzymania dużej zmienności rynku i niechęci do inwestowania. Taka sytuacja służy wzmacnianiu dolara amerykańskiego i euro kosztem słabszych – m.in. korony norweskiej.Fot. Norges Bank/Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

Podwyżka stóp procentowych bez znaczenia

W czwartek, 21 września Norges Bank ogłosił kolejną podwyżkę stóp procentowych – do poziomu 4,25 proc. Ida Wolden Bache – prezeska instytucji – przyznała, że najprawdopodobniej wskaźnik wyniesie w 2023 roku 4,50 proc. i utrzyma się przez następne 12 miesięcy. Informacje okazały się niemal bez znaczenia dla rynku walutowego:

  • cena dolara spadła o 0,01 NOK – do poziomu 10,78 NOK,
  • cena euro spadła o 0,01 NOK – do poziomu 11,44 NOK,
  • cena złotówki nie zmieniła się i pozostała na poziomie 2,49 NOK.

25 września dolara amerykańskiego wyceniano na średnio 10,76 NOK, a jego europejski odpowiednik w przedziale 11,42-11,49 NOK. Złotówka utrzymała wartość towarzyszącą jej od 20 września – 2,49 NOK. Polska waluta potaniała w skali miesiąca o 3,65 proc. Przyczyną zjawiska nie są działania norweskich instytucji finansowych, a decyzja Narodowego Banku Polskiego o obniżenie stóp procentowych.
Handelsbanken przedstawił nowe prognozy dotyczące kursu korony norweskiej. Według wyliczeń instytucji, normalizacja rynku walutowego rozpocznie się w 2024 roku. W grudniu cena dolara ma spaść do 9,65 NOK, a euro 10,90 NOK. Po kolejnych 12 miesiącach wskazania mają wynosić kolejno 9,15 i 10,70 NOK.

Przeczytałeś kolejną część cyklu walutowego MojejNorwegii. Artykuły dotyczące korony norweskiej ukazują się na portalu w każdy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


bobby X

30-11-2023 21:11

sranie w banie , cały czas jest słaba od kilku lat . ropa szybowała w góre funt i dolar równbiez a to badziewie walutowe stało

Myśliwy

25-09-2023 15:23

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok