Biznes i gospodarka

Złotówka wyrównała pandemiczny rekord. Kolejne zawirowania korony norweskiej

Emil Bogumił

20 listopada 2023 16:35

Udostępnij
na Facebooku
1
Złotówka wyrównała pandemiczny rekord. Kolejne zawirowania korony norweskiej

To wyrównanie najlepszego wyniku w historii polskiej waluty. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Po czterech miesiącach spadków wobec dolara amerykańskiego, korona norweska odbiła się od dna. W ciągu tygodnia zyskała blisko 3,30 proc. Zauważalne są również pierwsze oznaki wzmocnienia w porównaniu z euro. Pojedynek z norweskim pieniądzem po raz kolejny wygrała złotówka, który powtórzyła historyczny wynik z marca 2020 roku.
16 i 17 listopada średnia cena złotówki wynosiła 2,71-2,72 NOK. Waluta powtórzyła wynik z 19 marca 2020 roku, kiedy mieszkańcy kraju fiordów płacili za nią taką samą kwotę. Polski pieniądz kontynuuje silny wzrost zapoczątkowany w ostatnich dniach września, który zyskał na sile w połowie października. W ciągu 1,5 miesiąca zyskał około 0,25 NOK względem korony norweskiej. Złotówka jest także o 2,80 proc. silniejsza niż w analogicznym okresie października. Od początku roku poprawiła wartość o około 20 proc.

Korona zyskuje względem dolara i euro

Po długim spadku wartości, który rozpoczął się 14 lipca (10,04 NOK), korona norweska po czterech miesiącach zyskała wobec dolara amerykańskiego. Norweski pieniądz odbił się od dna 10 listopada (11,17 NOK) i 10 dni później kosztuje średnio 10,75 NOK. Zyskał 3,28 proc. w skali tygodnia i 2,22 proc. w ciągu miesiąca. Na przestrzeni siedmiu ostatnich dni kurs korony nieznacznie wzrósł wobec euro – o średnio 1,05 proc. 20 listopada europejską walutę wyceniano na 11,74 NOK. Oznacza to zakończenie spadków notowanych od ostatnich dni września.
Spadek korony norweskiej notowany od początku roku wynosi 11,90 proc. względem euro i 9,61 proc. wobec dolara amerykańskiego.

Spadek korony norweskiej notowany od początku roku wynosi 11,90 proc. względem euro i 9,61 proc. wobec dolara amerykańskiego.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Spośród 40 walut notowanych przez Norges Bank, korona norweska umocniła się w ciągu roku wobec czterech:

  • liry tureckiej (28,10 proc.),
  • rubla białoruskiego (15,55 proc.),
  • rupi pakistańskiej (12,79 proc.),
  • jena japońskiego (2,63 proc.).

Ekonomiści zwracają uwagę, że zadowalająca jest poprawa kursu wobec jena, który obok dolara i franka szwajcarskiego, uważany jest za jedną z najstabilniejszych walut świata. – W świecie niepewności i spadających akcji myślałem, że korona osłabi się wobec jena – komentuje na łamach E24 Dane Cekov, strateg walutowy Nordea Markets. – [Wzrost wobec tylko czterech walut – red.] pokazuje, że kurs korony norweskiej, jako małej waluty, narażonej na wysoki wzrost cen, niepewność na rynkach finansowych, niepewność geopolityczną oraz znaczące podwyżki stóp procentowych, uległ osłabieniu – dodał.

Analitycy przypuszczają, że największy tegoroczny kryzys korony norweskiej minął. Sytuacja na rynkach międzynarodowych ma coraz mocniej przypominać okres letni. Norweski pieniądz wyraźnie wzmocnił się wówczas wobec euro i dolara amerykańskiego.

Przeczytałeś kolejną część cyklu walutowego MojejNorwegii. Artykuły dotyczące korony norweskiej ukazują się na portalu w każdy poniedziałek.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


bobby X

26-11-2023 08:44

kurs jak sprzed 25 lat , macie swoje wycofanie gotówki. bogaty kraj a waluta do dupy i to od kilku lat, ropa rosła a korona stała i to przed pandemią, Cyrk.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok