Biznes i gospodarka
Wysokie ceny i konsumpcja: Norwegia ustąpiła jedynie Szwajcarii i Danii

Zakupy w Norwegii mogą nadmiernieć obciążyć portfel wielu Europejczyków. maxpixel.net/ public domain
Szwajcaria oraz kraje nordyckie mają najwyższe wskaźniki cen w Europie, wynika z najnowszego badania Eurostatu. Za alkohol, wyroby tytoniowe oraz żywność w Norwgii należy zapłacić najwięcej w Europie. We wskazanych państwach na wysokim poziomie utrzymuje się również konsumpcja.
Eurostat przeprowadza badania w 37 krajach Europy. Ceny ponad dwóch tys. produktów analizowano w państwach członkowskich UE i EFTA, Wielkiej Brytanii oraz państwach kandydujących i potencjalnych kandydatach (Bośnia i Hercegowina). Na szczycie konsumpcji znalazła się Szwajcaria ze wskaźnikiem o 45 proc. większym niż średnia unijna. Norwegowie odnotowali współczynnik o 21 proc. wyższy. Po drugiej stronie rankingu znalazła się Albania (57 proc. średniej unijnej).
Norwegia wyjątkowo droga, Polska wyjątkowo tania
Jak wynika ze wskaźnika poziomu cen na 2020 rok, mieszkańcy Szwajcarii płacili za produkty 69,5 proc. więcej niż wskazuje średnia unijna. W czołowej trójce zestawienia nie zabrakło również Danii (40,5 proc. więcej) oraz Norwegii (38,6 proc. więcej). Podobne wyniki zaobserwowano na Islandii (37 proc. więcej) oraz w Irlandii (36,1 proc. więcej) i Luksemburgu (36 proc. więcej). Do najtańszych państw Unii Europejskiej zaliczają się Rumunia (45,2 proc. mniej), Bułgaria (44,2 proc. mniej) oraz Polska (42,2 proc. mniej). Wśród wszystkich badanych krajów, najniższe ceny odnotowano w Turcji. Jej mieszkańcy płacą za podstawowe produkty 62,4 proc. mniej od przeciętnego obywatela Unii Europejskiej.
Z rankingu poszczególnych grup produktów wynika, że norweskie ceny mogą być wysokie nawet dla pozostałych mieszkańców państw nordyckich. W kraju fiordów płaci się 120 proc. więcej, w porównaniu ze średnią UE, za alkohol oraz wyroby tytoniowe. Na tle Skandynawii Norwegia wybija się także w kategorii żywności i napojów bezalkoholowych (151 proc. średniej UE) oraz gastronomii i usług hotelarskich (156 proc. średniej unijnej). Niewiele niższe ceny zaobserwowano w Islandii i Danii. W porównaniu ze Szwecją i Finlandią, kwoty należne za zakupy i usługi są do 19 proc. wyższe.

Reklama
To może Cię zainteresować
5