Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Norwegowie wydają więcej niż mieszkańcy UE, Polacy wypadli przeciętnie: Eurostat ocenił dobrobyt Europejczyków

Emil Bogumił

26 czerwca 2021 17:30

Udostępnij
na Facebooku
Norwegowie wydają więcej niż mieszkańcy UE, Polacy wypadli przeciętnie: Eurostat ocenił dobrobyt Europejczyków

Norwegowie niezmiennie zajmują czołowe lokaty w rankingach zamożności. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował zestawienie wskaźnika AIC, który stanowić ma najlepszą miarę dobrobytu Europejczyków. Wynika z niego, że największym bogactwem mogą cieszyć się mieszkańcy Luksemburga, Norwegii i Islandii.
AIC, czyli wskaźnik rzeczywistej konsumpcji prywatnej, podaje informacje dotyczące dobrobytu materialnego gospodarstw domowych. W odróżnieniu od PKB per capita, które wskazuje na aktywność gospodarczą, AIC odnosi się do wszystkich elementów konsumpcji mieszkańców danego państwa. Daje informacje dotyczące usług i towarów zakupionych bezpośrednio oraz gwarantowanych przez państwo.

Z danych Eurostatu opublikowanych 21 czerwca wynika, że społeczeństwem o największym dobrobycie są mieszkańcy Luksemburga. Wskaźnik AIC dla państwa wyniósł 131 proc. i był o 31 proc. wyższy niż średnia unijna. W czołówce znalazły się również Norwegia (128 proc.), Islandia (124 proc.) oraz Niemcy i Szwajcaria (123 proc.).

Polska lepiej, ale wciąż poniżej średniej UE

Polacy, z wynikiem 83 proc. średniej unijnej, lokują się w drugiej połowie tabeli. Wyprzedzają m.in. Węgrów i Estończyków, posiadając lepszy wynik od dziewięciu państw członkowskich. Analizując sytuację w państwach spoza UE, pracownicy Eurostatu odnotowali, że najgorsza sytuacja towarzyszy mieszkańcom Półwyspu Bałkańskiego. Społeczeństwa Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Północnej odnotowały wskaźnik AIC poniżej 50 proc. średniej unijnej.
Mapa AIC per capita 2020.

Mapa AIC per capita 2020. Źródło: Eurostat

W porównaniu z 2020 rokiem, wskaźnik AIC dla Norwegii spadł z poziomu 131 proc. średniej unijnej o trzy punkty procentowe. Polacy z kolei wyprzedzili Słoweńców i awansowali o cztery punkty procentowe. Niewiele brakuje im do Portugalczyków, Hiszpanów i Czechów, których wskaźnik waha się od 85 do 87 proc. średniej unijnej.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok