Biznes i gospodarka

Węgiel znowu się opłaca. Ostatnia norweska kopalnia będzie działała dłużej

Emil Bogumił

07 września 2022 20:45

Udostępnij
na Facebooku
Węgiel znowu się opłaca. Ostatnia norweska kopalnia będzie działała dłużej

Pierwotne założenia mówiły o zamknięciu kopalni w 2023 roku. Fot. Bernt Rostad, Flickr.com (CC BY 2.0)

Store Norske – właściciel ostatniej norweskiej kopalni węgla – postanowił przedłużyć funkcjonowanie Gruve 7 do 2025 roku. Placówka wydobywająca surowiec będzie funkcjonowała przez wzgląd na zmianę sytuacji rynkowej. – Wcześniej nie mieliśmy perspektywy prowadzenia dochodowej działalności. Teraz sytuacja jest inna – komentuje przedsiębiorstwo.
Gruve 7 zlokalizowane jest na Svalbardzie. Do jesieni 2023 roku górnicy mieli kontynuować prace i zapewniać dostawy węgla do elektrowni w Longyearbyen. Po tym terminie oba obiekty miały zostać zamknięte. Store Norske, biorąc pod uwagę rosnące ceny węgla, porozumiało się z niemiecką firmą Clariant. Zapewni jej dostawy do 2025 roku. 

– To dobre rozwiązanie dla wszystkich stron. Możemy wydobywać zasoby dostępne w Gruve 7 przy wysokiej rentowności i niskim ryzyku. Zapewnił nam to partner, z którym współpracujemy od wielu lat. Otrzymaliśmy też więcej czasu na niezbędną restrukturyzację firmy. To również satysfakcjonująca wiadomość dla naszych pracowników. Zyskali większą przewidywalność i mogą dłużej pozostać w pracy – skomentował Jan Morten Ertsaas, dyrektor generalny Store Norske.

Nadchodzą zmiany na Svalbardzie

Jak informuje Store Norske, sytuacja rynkowa na Svalbardzie wciąż się zmienia. Większość zakładów przemysłowych archipelagu zamknięto lub wycofa się z rynku w ciągu najbliższych lat. Aby dostosować się do nowej rzeczywistości, spółka inwestuje w zaplecze energetyczne, logistyczne oraz nieruchomości. W samym Longyearbyen Store Norske odpowiada za zarządzanie około 40 proc. budynków.
Store Norske chce w przyszłości porzucić obsługę kopalni węglowej i przyczynić się do wprowadzenia założeń tzw. zielonej transformacji na Svalbardzie.

Store Norske chce w przyszłości porzucić obsługę kopalni węglowej i przyczynić się do wprowadzenia założeń tzw. zielonej transformacji na Svalbardzie.Fot. Bernt Rostad, Flickr.com (CC BY 2.0)

Po 2025 roku, jeśli nie zostaną ogłoszone kolejne zmiany, eksploatacja węgla na Svalbardzie będzie kontynuowana jedynie w osadzie Barentsburg, zamieszkałej głównie przez Rosjan. Pozostała część archipelagu stanowi w dużej mierze obszar rezerwatów i parków narodowych.

Komunikat prasowy Store Norske
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram