Biznes i gospodarka

W 6 na 10 firm wzrośnie zatrudnienie. Pozytywne perspektywy nie tylko w branży naftowej

Maja Zych

28 sierpnia 2018 12:03

Udostępnij
na Facebooku
W 6 na 10 firm wzrośnie zatrudnienie. Pozytywne perspektywy nie tylko w branży naftowej

Wiele norweskich firm będzie musiało w najbliższym czasie zatrudnić dodatkowych pracowników. pxhere.com / CC0 Public Domain

Wczoraj pisaliśmy o optymistycznych nastrojach w branży naftowej, która, dzięki dużym inwestycjom, może liczyć na znaczne zyski oraz wzrost zatrudnienia. Sytuacja ma pozytywny wpływ nie tylko na sektor paliwowy – według nowego badania przeprowadzonego przez norweski SpareBank aż 6 na 10 firm niezwiązanych z branżą naftową deklaruje potrzebę przyjęcia do pracy nowych pracowników.
Oprócz zwiększenia zatrudnienia wielu pracodawców spodziewa się także wzrostu zysków czy nowych inwestycji.
Reklama

Dobry okres dla przedsiębiorców

Według badań SpareBanku łącznie aż 63 proc. wszystkich przedsiębiorstw przyznaje, że spodziewają się w najbliższej przyszłości poprawy swojej sytuacji na rynku. Wiązać się to będzie nie tylko ze wzrostem obrotów, ale większym zapotrzebowaniem na pracowników. Tak gwałtowny rozwój może pozytywnie odbić się także na sytuacji imigrantów zarobkowych – dla wielu firm zaspokojenie dużych potrzeb kadrowych może być możliwe tylko dzięki zatrudnianiu osób z zagranicy.

– To fantastyczne liczby, w szczególności dla branży naftowo-gazowej. Po spadku cen ropy wrócił optymizm – powiedział Minister Naftownictwa i Energii Terje Søviknes podczas odbywających się obecnie targów energetycznych ONS w Stavanger.

Dane przedstawione przez Ministra Søviknesa bazują na informacjach zebranych w ośmiuset firmach z regionu Hordaland, Rogaland, Agder i Oslo.

Najlepiej ma się branża naftowa

Mimo że także firmy niezwiązane z energetyką potwierdzają poprawę sytuacji na rynku, to właśnie branża naftowa może liczyć na największe zmiany – aż 76 proc. firm oczekuje dużego wzrostu obrotów w najbliższych latach. W najlepszej sytuacji według badania znajdują się działalności gospodarcze z okręgów Hordaland i Agder.

  Obawiają się przyszłości

Wbrew wszechobecnej radości i optymizmowi na najbliższe lata, problemy mogą się jednak pojawić już w 2022 roku, kiedy rozbudowy platform Johan Sverdrup i Johan Castberg zostaną ukończone. Koniec tak ważnych projektów może doprowadzić do ponownego ograniczenia zapotrzebowania na pracowników w branży naftowej – Norwegia będzie zmuszona wtedy poszukać nowych, dużych inwestycji, które zapewnią utrzymanie stabilnej sytuacji na rynku pracy.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok