To największa inwestycja norweskiego przemysłu naftowego. Potrzeba tysięcy rąk do pracy Biznes i gospodarka
Maja Zych 27 sierpnia 2018
12:22

To największa inwestycja norweskiego przemysłu naftowego. Potrzeba tysięcy rąk do pracy

13
Skomentuj
Po latach kryzysu nastroje w branży naftowej znów są optymistyczne. pxhere.com / CC0 Public Domain
W niedzielę 26 sierpnia państwowa firma Equinor (wcześniej Statoil) przedstawiła plan drugiej fazy rozbudowy i eksploatacji pola naftowego Johan Sverdrup na Morzu Północnym. Według najnowszych wyliczeń inwestycja ma przynieść większe zyski, niż początkowo zakładano – łącznie na eksploatacji złoża Norwegia zarobić może nawet ponad 900 miliardów koron.
Oprócz wyjątkowo dużych zysków Norwegowie mogą liczyć w najbliższych latach na otwarcie dziesiątek tysięcy nowych miejsc pracy w branży naftowej.
Reklama

Jeszcze większe zyski

Eksploatacja pola naftowego Johan Sverdrup jest obecnie największym projektem przemysłowym w Norwegii, który w szczytowym momencie może stanowić aż 25 proc. całkowitej produkcji ropy i gazu, zapewniając nawet do 660 tys. baryłek dziennie.

– Od czasu planu rozbudowy i eksploatacji dla pierwszej fazy w 2015 roku zredukowaliśmy łączne szacunkowe koszty inwestycji o ponad 80 miliardów koron. Projekt da jeszcze większe zyski i przyniesie większe efekty, niż zakładano – powiedział dyrektor Equinoru Eldar Sætre.

Potrzeba tysięcy pracowników

Rozbudowa pola naftowego Johan Sverdrup wraz z innymi inwestycjami będzie nie tylko gigantycznym zyskiem dla norweskiej gospodarki, ale także pozwoli stworzyć nowe miejsca pracy dla tysięcy pracowników.

Według raportu IRIS (Międzynarodowy Instytut Badawczy w Stavanger) zapotrzebowanie na nowych pracowników w branży naftowej może być w najbliższych czterech latach niezwykle duże – zakłada się, że firmy paliwowe zatrudnią nawet 28 tys. dodatkowych osób. Prawie dwie trzecie z nich będą jednak potrzebne, aby zastąpić dotychczasowych pracowników, którzy w najbliższych latach odejdą na emeryturę.

Będzie to duży zwrot dla rynku pracy w branży naftowej, która od kilku lat musiała zmagać się z cięciami etatów w związku z kryzysem. Jedynie w samym Equinorze zwolniono aż 4 tys. osób – obecnie szacuje się jednak, że w ciągu najbliższego dziesięciolecia firma potrzebować będzie dodatkowe 10 tys. pracowników.

Z myślą o ekologii

Oprócz dużych zysków i miejsc pracy eksploatacja złoża Johan Sverdrup dostarczy też bardziej ekologiczne rozwiązania w kwestii wydobycia i produkcji. Platforma będzie zasilana z lądu, dzięki czemu będzie mniej szkodliwa dla środowiska niż podobne konstrukcje na norweskim szelfie kontynentalnym. Jak podaje NRK, produkcja CO2 ma wynosić jedynie 0,5 kg na baryłkę – to dwadzieścia razy mniej niż średnia w Norwegii i aż trzydzieści razy mniej niż średnia światowa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
high octane
high octane 28-08-2018 10:41

Pracujesz po to, zeby odlozyc kapital, ktory pozniej bedzie pracowal za ciebie, kiedy ty bedziesz odpoczywac. Jedyne czego mozesz zalowac w zyciu, to to, ze nie urodziles sie bogatym.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Marcino Kobinski
Marcino Kobinski 28-08-2018 02:26

Korony Dolary Euro i inne talary chocby nie wiem ile ktos ich nazbieral w zamian za wiele godzin przepracowanych to czasu nic nigdy niezwroci i nie kupi ! Czas jest najcenniejszy !

33
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Robert Kniec
Robert Kniec 27-08-2018 22:26

Proponuje wrócić do Polski przecież teraz mamy taki dobrobyt

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 27-08-2018 21:47

To ze Norwegia się wzbogaci to nie znaczy ze przeciętny mieszkaniec Norwegi to odczuje. Przypominam ze obecnie panuje tu prawicowy rząd, a oni dążą do pogłębienia różnic. Kto żyje tu z rodzina i ma dzieci w rożnym wieku to wie ile standardowych świadczeni obcięto lub po prostu nie podnoszono. Likwidacja drugiej klasy podatkowej, zatrzęsienie bramek, rosnące ceny i nie nadążające za nimi wypłaty... to wszystko powoduje ze żyje się tu coraz gozej. Norwegia ma ogromny potencjał, ale obecny rząd jak widać będzie kosztem ludzi rozwijał infrastrukturę, wyrównywał różnice między północą a południem... Być może ci najbardziej wytrwali, którzy tu zostaną zyskają.

33
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 27-08-2018 19:32

PolAker napisał:
Potrzebują przemielą i wyplują.
Jaka stawka i ile godzin? Bo trzeba dużo godzin robić, godziny są ważna robić, robić..dla pendlera stawka nie ma znaczenia
...ważna jest ilość godzin

-14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 27-08-2018 19:21

Potrzebują przemielą i wyplują.
Jaka stawka i ile godzin? Bo trzeba dużo godzin robić, godziny są ważna robić, robić

-12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 27-08-2018 19:02

zyski sobie mogą liczyć i kalkulować na papierze, to gospodarka światowa zdecyduje ile kto zarobi na czarnym złocie, nikt nie wie co będzie za kilka lat z ceną i ropą naftową a oni mówią o zysku w dziesięcioleciu.
Świat chce odejść od ropy naftowej, pojawią się nowe technologie i nowatorskie rozwiązania i tu należy szukać dużej kasy, kto wymyśli technologię przyszłości zgarnie całą pulę, a może już ktoś wymyślił?

25
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 27-08-2018 18:26

...ludzie!
...1 litr diesla dzisiaj po 13,50 nok
...i jak tu sie rozpakować teraz
...kiedy sie tak oczerniało Kure...o soryyy Królestwo
...Ps. a w kraju mlekiem i miodem....
...jaki jest deficyt budżetowy obecnie?

-10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 27-08-2018 17:11

Moze i ja wroce do N. Jak dobrze zaplaca. Narazie to jeszcze zadnych konkretnych ofert nie ma.

-10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas