Biznes i gospodarka

W 2022 korona norweska umocni się wobec innych walut? Omikron jej nie zagrozi

Monika Pianowska

11 stycznia 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
W 2022 korona norweska umocni się wobec innych walut? Omikron jej nie zagrozi

Koronie norweskiej ma pomóc jastrzębia polityka monetarna. stock.adobe.com/licencja standardowa

Według analityków norweska waluta umocni się w stosunku do euro w 2022 r. Ma się tak stać mimo napięć gospodarczych wywołanych ponownym nasileniem się pandemii koronawirusa i kryzysem ekonomicznym, który odbija się również na pozycji korony.
Chociaż Norwegia wprowadziła kolejne obostrzenia w ramach walki z odkrytym jesienią wariantem koronawirusa omikron, ma to nie przeszkodzić koronie norweskiej w poprawie względem innych walut, piszą analitycy Reutersa. Gospodarce kraju fiordów sprzyja bowiem boom cen gazu ziemnego, który obok ropy naftowej jest jego największym towarem eksportowym.

Kluczowa także polityka monetarna

W 2022 roku znowu wiele będzie zależeć od banków centralnych. Rynki spodziewają się, że inflacja powyżej docelowej i dalszy silny jej wzrost przyspieszą plany normalizacji polityki, potencjalnie wzmacniając kurs waluty w stosunku do euro. Kiedy wskaźniki infekcji będą spadać, a środki kontroli emisji koronawirusa zostaną złagodzone, wzrost gospodarczy prawdopodobnie będzie kontynuowany, przewiduje Reuters.
Koronie norweskiej ma zatem pomóc także jastrzębia polityka monetarna. Przypomnijmy, że Bank Centralny Norwegii 16 grudnia podwyższył główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 0,5 proc. Była to druga decyzja o podwyżce w ciągu 2021 roku – Norges Bank podniósł swoją główną stopę procentową we wrześniu i ponownie w grudniu. Bank utrzymuje, że zamierza dokonać jeszcze trzech podwyżek w 2022 r., gruntując swoją pozycję najbardziej agresywnego podmiotu ustalającego stopy procentowe w krajach rozwiniętych.
Korona norweska to jedna z najbardziej zależnych od czynników zewnętrznych walut świata.

Korona norweska to jedna z najbardziej zależnych od czynników zewnętrznych walut świata. Źródło: Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Środki do walki z omikronem nie zaszkodzą?

Według Nordei norweski bank centralny uważa, że ​​blokady służące walce z mutacją omikron mają niewielki wpływ na gospodarkę. Kluczowa stopa procentowa na poziomie 0,5 proc. jest nadal ekspansywna i będzie wspierać nadchodzący rozwój ekonomiczny. Norges Bank zauważył również, że wzrost płac i wyższe ceny importu będą wywierać presję na wzrost inflacji. Jeżeli rozwój sytuacji gospodarczej będzie zgodny z prognozami, stopa procentowa zostanie najprawdopodobniej podniesiona ponownie w marcu 2022.
Korona norweska to jedna z najbardziej zależnych od czynników zewnętrznych walut świata. Jej kurs zmienia się wraz z sytuacją międzynarodową oraz ceną ropy naftowej. Jak informował portal Cinkciarz.pl, ostatnie osłabienie korony norweskiej wiązało się zarówno ze spadkami cen ropy, jak i strachem przed nowym wariantem koronawirusa, omikronem. Ponieważ wartość „czarnego złota” współtworzy fundamenty waluty kraju fiordów, malejący popyt na surowiec oraz jego kiepskie notowania na światowych giełdach z reguły nie wróżą nic dobrego ani dla korony, ani norweskiej gospodarki.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok